Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska może kupić szczepionki Johnson & Johnson z Danii – EURACTIV.com

Polska może kupić szczepionki Johnson & Johnson z Danii – EURACTIV.com

Każdego poranka, stolice Dekoduje informacje dla Ciebie w całej Europie

>> Możesz zapisać się do newslettera Tutaj

Warszawa

Polska może kupić szczepionki Johnson & Johnson z Danii. Polski premier Matthews Murawiecki ujawnił ofertę władz duńskich skierowaną do Polski na odkupienie szczepionek COVID-19 opracowanych przez Johnson & Johnson po wycofaniu produktu z duńskiego programu szczepień z powodu przypadków zakrzepów krwi prawdopodobnie związanych ze szczepionką. Telewizja Polsat News. (Anna Welska, EURACTIV Polska)

Instytucje europejskie

Unia Europejska mianuje specjalnego wysłannika ds. Wolności religijnej. W środę (5 maja) Komisja Europejska wyznaczyła specjalnego wysłannika do „promowania wolności religii i przekonań”, „atakowanego w wielu częściach świata”, którego nominację domagała się prawica w Parlamencie Europejskim. Czytaj więcej … (Francuska Agencja Informacyjna, Agencja prasowa France)

Berlin

W kierunku neutralności klimatycznej do 2045 r. Niemcy ogłosiły zamiar uzyskania neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2045 r. W ramach historycznej zmiany w polityce klimatycznej. Decyzja ta jest następstwem niedawnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego wzywającego do określenia bardziej szczegółowych celów emisji po 2030 r. (Nicholas Cormeyer, EURACTIV Niemcy)

Paryż

Francuski dziennikarz porwany w Mali. W dwudziestym drugim filmie udostępnionym wczoraj w mediach społecznościowych (5 maja) francuski dziennikarz Olivier Dubois stwierdził, że Grupa Wsparcia dla Islamu i Muzułmanów (GSIM) porwała go 8 kwietnia w Mali. GSIM, sojusz ruchów dżihadystów z regionu Sahelu, jest jedną z grup, z którymi armia francuska walczyła w ramach operacji Barkhane. (Magdalena Pistorius, EURACTIV Francja)

Przeczytaj także: Polowanie po Brexicie: Londyn wściekły z powodu francuskich gróźb pod adresem Jersey

Luksemburg

COVID-19: złagodzenie środków restrykcyjnych. Premier Xavier Bethel zapowiedział dodatkowe złagodzenie ograniczeń, które obowiązują w środę (5 maja). Godzina policyjna o 23:00 zostanie przesunięta do północy, a trybuny otwarte do 22:00. Teraz będzie można zaprosić 4 osoby, które nie pochodzą z tej samej rodziny, zamiast 2 osób. Więcej osób będzie również przyjmowanych w obiektach kulturalnych i sportowych. Zasady te, które będą obowiązywały od 16 maja do 12 czerwca, nie zostały jeszcze przegłosowane w przyszłym tygodniu w Izbie Reprezentantów. (Anne Damiani, EURACTIV Francja)

Wiedeń

READ  Po OM - Monako (0-1) / "Problem nie wraca do dzisiaj": Marsylia nie idzie już od razu do sedna

Austriacki minister pracy odrzuca ideę płacy minimalnej w Europie. Na kilka dni przed Europejskim Szczytem Społecznym w Porto austriacki minister pracy Martin Kocher z Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) odrzucił pomysł europejskiej płacy minimalnej, mówiąc, że Unia Europejska nie ma kompetencji w zakresie polityki pracy i że kwestia ta leży w wyłącznej kompetencji państw członkowskich. Czytaj więcej … (Oliver Noyan, EURACTIV Niemcy)

Londyn

Partia Konserwatywna ma odroczyć wybory w Birmingham. Oczekuje się, że Partia Konserwatywna Borisa Johnsona odniesie korzyści z brytyjskiego programu szczepień przeciwko COVID-19 w lokalnych wyborach w czwartek (6 maja). Oczekuje się, że wygrają wybory samorządowe w Birmingham i na północnym wschodzie, a także wygrają Hartlepool w brytyjskim parlamencie, okręgu wyborczym reprezentowanym przez Partię Pracy od prawie 60 lat. (Benjamin Fox, EURACTIV.com)

Przeczytaj także: Londyn przyznaje pełnoprawny status ambasadora Przedstawicielowi Unii Europejskiej

Dublin

Irlandzka Komisja ds. Mediów skupi się na naruszeniach w Internecie, z którymi boryka się kobiet-polityków i dziennikarzy. Parlament irlandzki zaproponował w swoim projekcie utworzenie nowej Komisji ds. Mediów, której personel zostanie przeniesiony z Broadcasting Corporation of Ireland (BAI). Komisarz ds. Bezpieczeństwa w Internecie będzie odpowiedzialny nie tylko za zakończenie samoregulacji platform cyfrowych, ale także skupi się na naruszeniach wobec kobiet-polityków i dziennikarzy w Internecie. (Paula Kenny, EURACTIV.com)

Oslo | Moskwa

Norwegia zaprzeczyła komentarzom Rosji o eskalacji napięć w europejskiej Arktyce. Podpisanie 16 kwietnia zrewidowanej umowy o uzupełniającej współpracy obronnej (SDCA) między Norwegią a Stanami Zjednoczonymi wywołało ostrą krytykę ze strony rosyjskiego MSZ, które oskarżyło Oslo o „zaostrzenie napięć w arktycznej Europie i zniszczenie stosunków rosyjsko-norweskich”. (Becca Fantinen, EURACTIV.com)

Rzym

Aresztowanie członków włoskiej zorganizowanej grupy przestępczej Ndrangheta podczas wspólnej operacji. 33 członków potężnego gangu przestępczego Ndrangheta zostało aresztowanych w Kalabrii w środę (5 maja) podczas wspólnej operacji policji włoskiej, niemieckiej, hiszpańskiej i rumuńskiej. (Danielle Littig, EURACTIV Włochy)

Madryt

READ  Z powrotem na górze, tenisistka Caroline Garcia traci swojego trenera

Eksperci twierdzą, że hiszpański bodziec „zielony” jest jednym z najlepszych w Unii Europejskiej. Wkład hiszpańskiego planu naprawy, transformacji i odporności na zieloną transformację jest pozytywny i należy do najlepszych w Unii Europejskiej z udziałem „zielonych wydatków” w wysokości 31%, zgodnie z raportem ekspertów ds. brak europejskich ambicji dekarbonizacji gospodarki. Czytaj więcej … (EuroEFE)

Praga

Wicepremier Czech złożył cywilną skargę na artykuł zarzucający mu zmowę z Rosją. Wicepremier i minister spraw wewnętrznych Jan Hamacik powiedział w środę (5 maja), że złożył cywilną skargę na artykuł oskarżający go o rozważenie negocjacji milczenia Pragi w sprawie śmiertelnych wybuchów w Verbetes w 2014 r. Przeciwko milionowi dawek szczepionki Sputnik V i zorganizowaniu spotkanie Putina i Bidena w Czechach. (Undaig Blevak, EURACTIV Republika Czeska)

Bratysława

Wicemarszałek słowackiego parlamentu składa rezygnację po przełamaniu godziny policyjnej. Wicemarszałek Parlamentu Urai Jeliga (Zaudi) zrezygnował ze stanowiska w środę (5 maja) po wieczornym spotkaniu w klubie w centrum Bratysławy. (Marianne Koric, EURACTIV Słowacja)