Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska: Lider opozycji nazywa aferę Pegaza „kryzysem demokracji”.

Donald Tusk, lider głównej polskiej partii opozycyjnej, wezwał komisję parlamentarną do zbadania zarzutów po doniesieniach, że izraelskie oprogramowanie szpiegujące zostało użyte przeciwko trzem osobom powiązanym z opozycją polityczną.

Tusk, który był premierem Polski w latach 2007-2014 i przewodniczącym Rady Europejskiej w latach 2014-2019, powiedział: „To bezprecedensowe w naszej historii. To największy i najgłębszy kryzys demokracji od 1989 roku”.

Powiedział, że jego partia będzie dążyć do powołania komisji śledczej w Sejmie, niższej izbie parlamentu, aby monitorować inwigilację Pegasusa nad oprogramowaniem szpiegującym produkowanym przez grupę NSO i sprzedawanym tylko agencjom rządowym.

Włamanie zostało zgłoszone przez kilku polityków, w tym Christopha Brezę, który był senatorem opozycji, gdy był liderem kampanii wyborczej partii w 2019 roku. Na celowniku Dusk i kilku innych postaci opozycji padli prawnicy, tacy jak Roman Gierdich i Eva Vrsochek, którzy spierali się w ważnych sprawach. Prawnik walczący o wolność prawników jako rządząca partia prawicowa dąży do narzucenia politycznej kontroli nad wszystkimi sekcjami sądownictwa.

Premier Mateusz Morawiecki nazwał doniesienia o włamaniach „fałszywymi wiadomościami”.

Powiedział, że nie jest świadomy żadnej inwigilacji, ale zaznaczył, że gdyby była, nie musiałyby tego robić polskie służby wywiadowcze. Na świecie istnieją inne służby bezpieczeństwa, z których niektóre są „całkowicie nieprzyjazne Polsce” i „działają bezwzględnie” – powiedział.

READ  W ten weekend w Saint-Amand-Montrond odbywa się duże zgromadzenie na rzecz ukraińskich uchodźców w Polsce.