Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Marine Le Pen w Polsce: Dlaczego nie jest już indywidualnością

Był czas, kiedy sojusz rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) z Zgromadzeniem Narodowym (RN) w Polsce budził wątpliwości. „Z panią Le Pen mamy tyle wspólnego, co z Władimirem Putinem” – ogłosił w 2017 roku jej prezes Jarosław Kaczyński. Ostre oburzenie pod adresem lidera RN, który wiedział, że Polacy mają bardzo zły wizerunek Rosji. Po carze, a potem sowieckich podwójnych represjach. Mimo apeli do PiS od stóp, Marine Le Pen opłaciła Kremlowskiemu Mistrzowi, z którym znał, z którym był pokazywany przed wyborami prezydenckimi we Francji, oraz pomoc finansową, jaką Moskwa udzieliła swojej partii.

Cztery lata później sytuacja się odwróciła. Polacy nadal nienawidzą Rosji, ale PiS nie nienawidzi już Marine Le Pen. Francuski kandydat na prezydenta zasłynął z udziału w szczycie europejskich ruchów nacjonalistycznych w Warszawie 3 grudnia i w sobotę 4 grudnia. „Polski elektorat nie jest tak wpływowy, zwłaszcza ze względu na bliskość Marine Le Pen do Kremla” – powiedział Alex Zerbiak, profesor politologii na University of Sussex w Wielkiej Brytanii.

To już drugi raz, kiedy PiS występuje z liderem skrajnej prawicy. Marine Le Pen spotkała się już z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim 22 października w Brukseli. Później wspominał o swoim wsparciu dla polskich ultrakonserwatystów W ich konflikcie z instytucjami społecznymi. Dla nich uczciwy obrót, a dla niej punkt zwrotny: po raz pierwszy przywódca UE oddał mu taki zaszczyt. Cztery dni później został przyjęty przez premiera Węgier w Budapeszcie. Wiktor OrbánOd wielu lat chwali swoje radykalne stanowisko w sprawie imigracji i Brukseli.

Oferta limitowana. 1 € do 2 miesięcy bez zobowiązań

Jak wytłumaczyć ten przełom Warszawy? „Jak mówimy po polsku, politycy muszą grać na różnych fortepianach, a gdy zbliżamy się do Emmanuela Macrona, PiS chce nawiązać kontakty z potężnymi ruchami, takimi jak Marine Le Pen (prezydent ma nadzieję na sprzedaż warszawskich elektrowni jądrowych. Alex, elektrownie w Warszawie). Sherbyak uważa inaczej.”

READ  TVBET wzmacnia swoją obecność w Polsce z Betcris.pl

Ten Eurosceptyczna Koalicja Praw Projekt od miesięcy wspiera Victor Orban. W marcu zapukał do drzwi Europejskiej Partii Ludowej, gdzie został odsunięty na bok za ataki na praworządność. I zaczął szukać nowego domu dla swojego ruchu Fitzgerald. Marine Le Pen widzi w tym szansę na wyrwanie się z samotności. Unia Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (CRE, ultrakonserwatyści), w której znajdują się Fidesz i PiS, tożsamość i ugrupowanie FN (ID, radykalna prawica), doprowadzi do powstania drugiej siły politycznej. W Parlamencie Europejskim, za EPP (179 posłów) i socjalistami S&D (146 wybranych).

PiS nie chce opuszczać swojej grupy CRE

Poza fotografią i wspólnymi wartościami Marine Le Pen może odbyć zwykłą podróż do Warszawy. Pośpiech nie leży w interesie PiS. Victor Orban prawdopodobnie przegra wiosenne wybory na rzecz konserwatywnego kandydata, który zjednoczy wszystkie partie opozycyjne. Peter Markey-Say. Po wyborach prezydenckich w kwietniu, w następstwie oburzenia Marine Le Pen, Emmanuel Macron mógł zostać uprzywilejowanym mówcą Polaków.

Pod pretekstem, że PiS odmawia opuszczenia swojej grupy, lider Ligi Matteo Salvini, członek włoskiej partii ID, odwołał swoją wizytę w Polsce, ujawniając La Repubblica. Partie członkowskie CRE robią to, to prawda, ale raczej dobrze: głosy nowego premiera Czech Petera Fiali i braci Włoch wyprzedzają Ligę. Zamiast dołączyć do nowej europejskiej rodziny, PiS chce otworzyć grupę swoich CRE. W oświadczeniu z zeszłego miesiąca Zaproponował więc Fitzgeraldowi dołączenie do niego. Oferta inna niż ta, którą oferuje RN…

„W rzeczywistości PiS tak naprawdę nie zmienił swojego stanowiska, bo mniej jest taktyką, jak Urban, który jest obecnie na apolitycznym gruncie, a bardziej kieruje się swoją ideologią, co utrudnia pogodzenie się z odległymi aktorami” powiedziała Edith Scott, badaczka z Polskiej Akademii Nauk.


Pobierz aplikację

Pobierz aplikację

Kiedy polscy ultrakonserwatyści zajmują uwłaczające stanowisko wobec mniejszości seksualnych, Marine Le Pen uważa prawa LGBT za nagłówek. Nie zgodziła się, że powinna uważać, aby nie prezentować tego na warszawskim forum.


opinie

Chroniczny

Clouds Towers zbudowane przez architekt Emily Eilat 23 listopada 2017 w NanterreAutor: Aurélien Saussay

Chroniczny

"Chcemy, aby Francuzi widzieli, jak naukowiec wpada w szczęśliwą harmonię w ręce duchowieństwa: dzieje się tak, gdy obaj zdają sobie sprawę, że znajdują się poza ostatecznym źródłem."Zamek Sylvaina

Kalkulator L’Express

Nicolas Dupont-Aignan, Fabien Roussel i Arnaud Montebourg Agnes Vertier-Molini

Chroniczny

"W matematyce istnieje korelacja między pozycją kraju a jego wynikami gospodarczymi."Mikołaj Puso