Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska kupi 32 śmigłowce AW-149

Polska poinformowała, że ​​podpisała z Leonardo kontrakt o wartości ponad miliarda euro na zakup 23 śmigłowców AW-149. Pierwsze dostawy zostaną zrealizowane w 2023 roku, a urządzenia będą wtedy dysponowały siłami zbrojnymi.

Transakcja jest warta 1,1 miliarda euro

Podobnie jak wiele krajów Unii Europejskiej, Polska w ostatnich miesiącach nadal zwiększała inwestycje wojskowe. Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że 1 lipca odbyło się spotkanie z włoską firmą Leonardo (dawniej Augustawestland) w celu podpisania ważnego kontraktu. Obie strony zgodziły się Polska kupiła 32 śmigłowce AW149. Urządzenia zostaną dostarczone w latach 2023-2029 i będą wyposażać 1965 sił zbrojnych. Włoski bank inwestycyjny Banca Agros z siedzibą w Mediolanie szacuje koszt przejęcia na około 1,1 miliarda euro. Serwis Defence24 ujawnia, że ​​nowe AW149 będą montowane w Polsce przez producenta PZL-Świdnik pod nadzorem Leonardo.

Celem jest modernizacja śmigłowców z czasów zimnej wojny. AW149 są dostępne w trzech różnych wersjach: wsparcia i logistyki, rozpoznania i walki. Te ostatnie byłyby „ciężko uzbrojone”, a zwłaszcza w amunicję przeciwpancerną. Wprowadzony na rynek w 2006 roku AW149 ma szeroki kadłub, który pozwala na przewożenie od 16 do 18 w pełni uzbrojonych żołnierzy i znaczną ładowność (około 2700 kg). Może osiągnąć prędkość 278 km na godzinę i będzie latać przez prawie cztery godziny. Na razie tylko marynarka egipska i armia tajska posiadają wojskowy AW-149.

Zastąp radziecką marynarkę wojenną

Polskie Siły Powietrzne mają obecnie w służbie 43 śmigłowce, z których część została wyprodukowana w czasach sowieckich. Szesnaście PZL Mil Mi-2 Hoplite wyprodukowano w latach 1965-1998, szesnaście PZL W-3 Sokól zaprzestano produkcji w 2015 roku, a jedenaście Mil Mi-17 zostało zaprojektowanych przez Rosję od 1975 roku. Polska chce zmodernizować wiele armad swoich śmigłowców. Na przestrzeni lat w amerykańskiej firmie Sikorsky zamówiono już cztery Black Hawki.

W 2016 roku MON odwołało negocjacje z Airbusem w sprawie potencjalnej transakcji. Kraj Europy Środkowej planuje zainwestować ponad 3,5 mld euro w zakup 50 śmigłowców H225M Caracal produkowanych przez Airbus. Ale nowo zainwestowana Beta Chitlo Govt Zarzucił Airbusowi brak elastyczności w negocjacjach. 32 włoskie AW149 rekompensują anulowanie pierwotnie planowanego kontraktu z francusko-niemiecką firmą.

READ  Rządząca koalicja konserwatywno-nacjonalistyczna wybuchła po rezygnacji wicepremiera