Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska i Grecja wezwały UE do przyjęcia tarcz antyrakietowych

Polska i Grecja wezwały UE do przyjęcia tarcz antyrakietowych

W lutym Grecja ogłosiła, że ​​przyłączy się do inicjatywy Europejska Tarcza Nieba [ESSI], programu obrony przeciwrakietowej uruchomionego przez Berlin w październiku 2022 r. w ramach NATO. Mówiąc dokładniej, polega ona na budowaniu wielowarstwowej obrony powietrznej na poziomie europejskim poprzez zachęcanie do zakupu dedykowanych zdolności. Wybrane systemy to m.in. IRIS-T SLM niemieckiej grupy Deal Defense, Arrow-3 zaprojektowany przez Izrael przy wsparciu USA oraz amerykański Patriot PAC-3. Niemcy.

Podobnie jak Francja i Włochy, Polska początkowo trzymała się z daleka od ESSI, a polski prezydent Andrzej Duda nazwał to „niemieckim biznesplanem”. Jednak mimo że w ostatnich wyborach do parlamentu zwyciężył, nadchodzący PiS, w przeciwieństwie do centrowego Donalda Tuska, nie osiągnął porozumienia politycznego w sprawie dalszego sprawowania rządów.

Jednak w wielu przypadkach, jak ostatnio w przypadku propozycji przyłączenia się do niemieckiej tarczy antyrakietowej, p. Zmierzch, panie. Choć mierzy się z Dudą, chce wrócić do zasad, którymi kierował się jego poprzednik Mateusz Morawiecki. projekt.

I tak w kwietniu, po spotkaniu ze swoją duńską odpowiedniczką Mette Federiksen, p. Tusk wspomniał o możliwości przystąpienia Polski do ESSI, którą fałszywie porównał do izraelskiej „Żelaznej Kopuły”, która jest dopiero „pierwszą warstwą” Żydów. Państwowa obrona powietrzna składa się odpowiednio z dwóch pozostałych formacji „Proca Dawida” i „Strzała”.

„Niedawny irański atak [contre Israël] Izraelska Obrona Powietrzna potwierdziła znaczenie posiadania systemu takiego jak Żelazna Kopuła. […] Nie trzeba wielkiej wyobraźni, żeby zrozumieć, że prawdopodobnie też jesteśmy w niebezpiecznej strefie” – stwierdził pan Duda, zanim ocenił, że ESSI stanowi „uzupełnienie” polskich zdolności w tym obszarze. Warszawa ma też dodatkowe baterie Patriot, CAMM system zaprojektowany przez MBDA oraz Zintegrowany System Dowodzenia Bojowego dla obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Nie zostaną one zignorowane zgodnie z rozkazem. [IBCS – Integrated Air and Missile Defense Battle Command System].

READ  Mystic Festival 2023 7-10 czerwca Gdańsk (Polska)

Podczas masowego ataku Iranu 13 kwietnia 99% dronów i rakiet zostało przechwyconych przez izraelskie systemy przeciwrakietowe. [qui couvrent une surface équivalente à celle d’un département français, ndlr] Ale w przypadku samolotów myśliwskich jego rola będzie decydująca. Ponadto tarcza przeciwrakietowa wymaga również środków wykrywania [ou d’alerte avancée]takie jak radary i satelity, a także silny łańcuch dowodzenia i kontroli [C2].

Czy zatem możemy rozważać budowę takiej obrony przeciwrakietowej na skalę europejską, że USA wydały dotychczas na ochronę swojego terytorium ponad 40 miliardów dolarów?

W każdym razie, pan. Chce tego także Duda i jego grecki odpowiednik Kyriakos Mitsotakis. 23 maja obie strony wysłały wspólny list do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, w której przedstawiły argumenty za utworzeniem „tarczy antyrakietowej” chroniącej Unię Europejską. [UE] „Każde nadchodzące zagrożenie” [drones, avions, missiles].

„Pod warunkiem, że niebo nad Europą będzie bezpieczne” – argumentował MM. Mitsotakis i Tusk, członkowie Europejskiej Partii Ludowej [PPE]jak pani van der Leyen. Ten list jest także na czasie… gdyż w ciągu ostatnich kilku dni co najmniej dwukrotnie wspomniano o potrzebie tarcz antyrakietowych…

W każdym razie M. M. Mitsotakis i Tusk stwierdzili, że taka tarcza „wzmocni europejskie odstraszanie”, a także wzmocni „ogólne zdolności obronne UE”. Ponadto będzie promować europejską bazę przemysłową i technologiczną w dziedzinie obronności [BITD-E] Ocenili, że „musimy się bronić, aby rozwijać najnowocześniejsze technologie i stać się «światowym liderem» w tej dziedzinie”. „Będzie to katalizator, który umożliwi Europie dalszą modernizację przemysłu obronnego i bezpieczeństwa” – podkreślili.