Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska deklaruje wspieranie Ukrainy „tak długo, jak będzie to konieczne”.

Polska deklaruje wspieranie Ukrainy „tak długo, jak będzie to konieczne”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Polski Donald Tusk podpisali umowę o współpracy obronnej między obydwoma krajami.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Polski Donald Tusk podpisali w poniedziałek w Warszawie umowę o współpracy obronnej między obydwoma krajami. Jak wynika z tekstu porozumienia opublikowanego przez biuro szefa polskiego rządu, wartość całkowitej pomocy Polski dla Ukrainy „przekracza cztery miliardy euro”.

Od rozpoczęcia okupacji rosyjskiej na początku 2022 r. w tekście wskazano, że „Polska przekazała 44 bloki różnej broni i amunicji” oraz „zapewniła pomoc w postaci szkoleń, logistyki, zaopatrzenia, konserwacji i napraw”. Departament Pomocy Medycznej. Zgodnie z umową, Polska przeszkoliła łącznie 22 000 członków ukraińskich sił zbrojnych.

„Zawsze można na nas liczyć” – zapewnił ukraińskiego przywódcę Donald Tusk po podpisaniu porozumienia, dzień przed szczytem NATO w Waszyngtonie.

W porozumieniu zapisano, że Warszawa „będzie w dalszym ciągu udzielać Ukrainie pomocy wojskowej”. Według niego Polska będzie w dalszym ciągu utrzymywać na swoim terytorium główny ośrodek zaopatrzenia Kijowa w zachodnią broń i będzie zachęcać obywateli Ukrainy do powrotu na Ukrainę w celu wzięcia udziału w obronie kraju.

Umowa przewiduje współpracę obu krajów w obszarach przemysłu obronnego, cyberbezpieczeństwa i usług wywiadowczych oraz infrastruktury drogowej i kolejowej. Polska zadeklarowała także wsparcie Kijowa w staraniach o członkostwo w UE i NATO. Kijów podpisał już podobne umowy z dwudziestoma krajami.

Wysoko wykształceni ludzie

READ  United Cup: Polska Świdka dobrze zaczyna