Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Warszawa i Kijów podpisały umowę o współpracy obronnej

Warszawa i Kijów podpisały umowę o współpracy obronnej

Jak wynika z tekstu porozumienia opublikowanego przez służby szefa polskiego rządu, wartość całkowitej pomocy Polski dla Ukrainy „przekracza cztery miliardy euro”. Od rozpoczęcia okupacji rosyjskiej na początku 2022 r. w tekście wskazano, że „Polska przekazała 44 bloki różnej broni i amunicji” oraz „zapewniła pomoc w postaci szkoleń, logistyki, zaopatrzenia, konserwacji i napraw”. Zakład Pomocy Medycznej.”

Ulepszona współpraca. Zgodnie z umową, Polska przeszkoliła łącznie 22 000 członków ukraińskich sił zbrojnych. „Zawsze można na nas liczyć” – mówi p. Tusk zapewnił ukraińskiego przywódcę. W porozumieniu zapisano, że Warszawa „będzie nadal udzielać Ukrainie pomocy wojskowej tak długo, jak będzie to konieczne”. Według niego Polska będzie w dalszym ciągu utrzymywać na swoim terytorium główny ośrodek zaopatrzenia Kijowa w zachodnią broń i będzie zachęcać obywateli Ukrainy do powrotu na Ukrainę w celu wzięcia udziału w obronie kraju.

Umowa przewiduje współpracę obu krajów w obszarach przemysłu obronnego, cyberbezpieczeństwa i usług wywiadowczych oraz infrastruktury drogowej i kolejowej. Polska zadeklarowała także wsparcie Kijowa w staraniach o członkostwo w UE i NATO. Kijów podpisał już podobne umowy z dwudziestoma krajami.

© Agence France-Presse

READ  30 lat Citroen Sandia w Polsce