Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska chce stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią Przez Reuters

© Reutera. Polska chce ogłosić stan wyjątkowy na dwóch obszarach na jej granicy z Białorusią po tym, jak polscy strażnicy graniczni ogłosili, że w tym miesiącu przekroczyły tam setki nielegalnych imigrantów. /Zdjęcie

WARSZAWA (Reuters) – Polska chce ogłosić stan wyjątkowy na dwóch obszarach na granicy z Białorusią po tym, jak polscy strażnicy graniczni powiedzieli, że w tym miesiącu przekroczyły tam setki nielegalnych imigrantów.

Rząd skierował wniosek do prezydenta Andreja Dudy, bliskiego sojusznika rządzącej nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość, który ma ją zatwierdzić na 30 dni.

Stan wyjątkowy, który obejmie część Podlasia i Lubelszczyzny, da władzom większe uprawnienia w zakresie monitorowania i kontroli jednostek.

Polska rozpoczęła w zeszłym tygodniu wznoszenie ogrodzenia z drutu kolczastego, aby ograniczyć napływ migrantów, w tym z Iraku i Afganistanu, przez granicę z sąsiedniej Białorusi.

„Sytuacja na granicy z Białorusią jest krytyczna i pozostaje napięta” – powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Stosunki między Unią Europejską a Białorusią uległy gwałtownemu pogorszeniu w ciągu ostatniego roku, odkąd prezydent Aleksander Łukaszenko ogłosił zwycięstwo w wyborach uznanych za sfałszowane przez jego przeciwników i kraje zachodnie.

Unia Europejska nałożyła sankcje gospodarcze na Białoruś i oskarżyła Aleksandra Łukaszenkę o celowe zachęcanie migrantów do nielegalnego przekraczania granic Polski i krajów bałtyckich (Łotwa i Litwa).

– Reżim Łukaszenki postanowił wepchnąć tych ludzi na ziemie polskie, litewskie i łotewskie w celu ich destabilizacji – przekonywał Mateusz Morawiecki.

Minister spraw wewnętrznych Polski Mariusz Kamiński powiedział, że stan wyjątkowy będzie dotyczył głównie obszarów na granicy lub w jej pobliżu.

Polska uważa również, że Białoruś działa w odpowiedzi na decyzję Warszawy o udzieleniu azylu białoruskiej lekkoatletce Kristinie Tsimanoskiej, która odmówiła powrotu do domu po Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Mińsk nie odpowiedział na prośby o komentarz.

Europejski Trybunał Praw Człowieka zwrócił się w zeszłym tygodniu do Polski o interwencję w celu pomocy migrantom osiedlonym w obozach granicznych.

READ  Brama inspirowana Stargate zbudowana między Polską a Litwą

Warszawa twierdzi, że za te sprawy odpowiadają władze białoruskie.

(Reportaż Alana Sharlisha, Paula Florkevicha, Aliji Ptak i Joanny Płosińskiej; Wersja francuska Kate Enteringer; Montaż Jean-Stephane Prossed)

odpowiedzialność: Fusion Media Przypominam, że dane na tej stronie niekoniecznie są aktualne lub dokładne. Wszystkie kontrakty CFD (akcje, indeksy, kontrakty futures) i ceny forex nie są dostarczane przez giełdy, ale przez animatorów rynku, dlatego ceny mogą nie być dokładne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej, co oznacza, że ​​ceny mają charakter orientacyjny i nie są odpowiednie do celów handlowych . Dlatego Fusion Media nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty biznesowe, które możesz ponieść w wyniku korzystania z tych danych.

Fusion Media ani żadna osoba związana z Fusion Media nie ponosi odpowiedzialności za straty lub szkody wynikające z polegania na informacjach, w tym oświadczeniach, wycenach, wykresach i sygnałach kupna/sprzedaży zawartych na tej stronie. Proszę być w pełni świadomym ryzyka i kosztów związanych z handlem na rynkach finansowych, jest to jedna z najbardziej ryzykownych form inwestycji.