Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polską będzie teraz reprezentować sprinterka Kristina Tymanovskaya

Polską będzie teraz reprezentować sprinterka Kristina Tymanovskaya

Polska będzie teraz reprezentować sprinterkę Kristinę Tymanowską, która reprezentowała Białoruś na ostatnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. 26-letni sportowiec ogłosił to w poniedziałek za pośrednictwem swojego konta na Instagramie.

W liście do sportowca IAAF oświadczyło, że wyjątkowo skróciło okres oczekiwania na zmianę obywatelstwa z trzech do dwóch lat. Ponieważ Taimanovskaya ostatni raz reprezentowała Białoruś 30 lipca 2021 roku, może teraz kandydować do innego kraju. Portal World Athletics podał w poniedziałek, że narodowość sportowca jest polska.

Taimanovskaya wywołała zamieszanie w 2021 roku, gdy odmówiła powrotu na Białoruś po igrzyskach. Ze względu na spór z władzami sportowymi swojego kraju nie została dopuszczona do udziału w biegu na 200 metrów i wbrew swojej woli została odesłana do domu. Na lotnisku szukała schronienia u japońskiej policji i Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, a następnie szukała schronienia w Polsce. Najpierw uzyskała tam wizę humanitarną, a w 2022 roku obywatelstwo polskie, dzięki czemu może teraz reprezentować ją jako sportowiec.

Zawodniczka wyraziła ulgę na swoim koncie na Instagramie, mówiąc: „Jestem bardzo szczęśliwa, nawet jeśli mam dziwne przeczucia, ponieważ wszystko wydarzyło się tak szybko i nagle” – dodała, że ​​powinna móc wystartować w kolejnych Mistrzostwach Świata w lekkoatletyce w Budapeszcie, który rozpoczyna się 19 sierpnia.

READ  Paris Saint-Germain: Zapytany o Mbappe, prezes Realu Madryt odpowiada