Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polowanie na Holandię na ziemi francuskiej

Polowanie na Holandię na ziemi francuskiej

Podczas gdy Francji brakuje siły roboczej, zwłaszcza w sektorze hotelarskim, i planuje rekrutację w Maroku i Tunezji, Holandia planuje szukać tej cennej siły roboczej we Francji. Powiedziała o tym holenderska minister spraw społecznych i zatrudnienia Karen van Genneb w tygodniku Le Journal du dimanche.

W tym ogłoszeniu holenderski minister ma oko na mieszkańców francuskich przedmieść. „We Francji jest naprawdę wysoka stopa bezrobocia wśród młodych ludzi, zwłaszcza na przedmieściach” – powiedziała. Wyobrażam sobie, że inwestujemy w tych młodych Francuzów lub Hiszpanów, którzy porzucają szkołę, aby mogli pracować tutaj w sektorze hotelarskim lub ogrodniczym.” Wbrew trendom w Europie, która odrzuca imigrantów, minister podkreślił znaczenie imigrantów w Holenderska gospodarka: „Nie wyobrażam sobie, żebyśmy mogli bez nich prowadzić naszą gospodarkę” – powiedziała Karen van Genneep.

Bezrobocie w Europie osiągnęło rekordowo niski poziom

Trzeba powiedzieć, że od czasu zniesienia środków przeciwko pandemii COVID-19 niektóre gospodarki europejskie doświadczają niedoborów siły roboczej w niektórych regionach. Kraje te toczą walkę o przyciągnięcie siły roboczej potrzebnej do ożywienia gospodarczego, zwłaszcza turystyki. Podczas gdy Francja zaprosiła pracowników z Maroka i Tunezji w sektorach turystyki, inne kraje chcą pracowników z Unii Europejskiej.

Trzeba powiedzieć, że stopa bezrobocia w strefie euro wynosi 6,8% populacji aktywnej zawodowo. Jest na najniższym poziomie w historii. W Unii Europejskiej najwyższe stopy bezrobocia odnotowano w kwietniu 2022 r. w Hiszpanii (13,3%), Grecji (12,7%) i we Włoszech (8,4%). Holandia ma jedną z najniższych stóp bezrobocia w Europie (3,2%), wraz z Czechami (2,4%), Niemcami (3%) i Polską (3%). Ten spadek stopy chromu jest wynikiem ożywienia w europejskiej gospodarce, które rozpoczęło się wiosną 2021 r. Ożywienie to w konsekwencji wpływa na popyt na siłę roboczą i ujawnia deficyt w niektórych regionach, zwłaszcza w turystyce, która wymaga głównie sezonowej siły roboczej.