Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polish Mania: minister obrony ogłasza trzy nowe kontrakty na pojazdy bojowe: linie obrony

Polish Mania: minister obrony ogłasza trzy nowe kontrakty na pojazdy bojowe: linie obrony

Poniedziałkowy wieczór Święto Wojska Polskiego Obchodzone 15 sierpnia wiadomo było, że polskie wojska lądowe mają zostać wyposażone w nowe pojazdy opancerzone. Według ministra obrony narodowej faktycznie podpisano trzy umowy między polskim MON a powiązanym z Koreą Południową producentem sprzętu PGZ.

At X (dawniej Twitter)Mariusz Błaszczak poinformował, że faktycznie zatwierdził trzy kontrakty ramowe: jeden na ciężki bojowy wóz piechoty, drugi na nowy kołowy transporter opancerzony i wreszcie kontrakt na lekkie wozy rozpoznawcze KLTV 4×4.

1. Kontrakt CBWP (Ciężki Bojowy Wóz Piechoty) przewiduje dostawę 700 sztuk tych pojazdów. Prototyp będzie gotowy w 2025 roku. Opiera się na jego składnikach Chwyć/K9 I Borzuk. Będzie wyposażony w wieżę ZSSW-30 lub ZSSW-40 i będzie przewoził osiem myśliwców oraz trzyosobową załogę.

2. Umowa badawczo-rozwojowa dotyczy nowego pojazdu powołanego do wymiany pojazdu Rosomak. Pojazd miał być rozwijany przez Siły Zbrojne RP z wykorzystaniem doświadczeń zdobytych podczas produkcji i eksploatacji Rosomak.

3. KLTV to koreański produkt KIA oparty na komponentach cywilnych. To jest równoważne HMWV. Polska zamówiła 400 jednostek szpiegowskich znanych w Korei K-151. Będą produkowane w Polsce. Wartość kontraktu to 1,2 mld zł.

Mariusz Błaszak powiedział też, że jego kraj planuje teraz zakup tysiąca czołgów K2.

Pomiędzy ogłoszeniami rynkowymi a podpisaniem umów (i dostawami) Polacy szaleją z zakupami, a przyczyny tego są zrozumiałe. Z drugiej strony można się zastanawiać nad możliwościami finansowymi realizacji tych ambicji, czyli wyposażeniem wojsk lądowych i samolotów (mam na myśli śmigłowce. AW101, AW149 i AH-64 Apache) Warszawa chce podwoić swój budżet obronny i doprowadzić go do 4% PKB.

READ  W Polsce węgiel brunatny wraca do domów prywatnych