Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pogrzeb w Polsce jemeńskiego imigranta, który zginął na granicy z Białorusią

© AFP


sPod niskim niebem, pośród pól i brzozowych lasów, kilku mężczyzn z małej społeczności muzułmańskiej w regionie Bohoniki w Polsce pochowało w niedzielę 37-letniego jemeńskiego imigranta, który zmarł z zimna i wycieńczenia, próbując dostać się do Unii Europejskiej z Białorusi.

Po modlitwie w starym drewnianym meczecie tej wsi położonej około dziesięciu kilometrów od granicy polsko-białoruskiej, mężczyźni przenieśli trumnę na cmentarz położony na zboczu porośniętego sosnami wzgórza.

Mustafa Murshid al-Rimi został pochowany w obecności swojego brata i ambasadora Jemenu w Polsce. Jego nowo wykopany grób znajduje się w tym samym rzędzie, co grób innych ofiar tego kryzysu migracyjnego.

– To wyraz naszego szacunku i solidarności z tym człowiekiem, który zginął w strasznych okolicznościach. To prawdziwa katastrofa. To polityka, która gardzi ludźmi – zapewnia AFP z ukraińskiego Krymu Rysard Mozdabajew o ośmiu latach ucieczki. Temu.

Panu Mozdabajewowi, który mieszka w dużym prowincjonalnym mieście Bialistok, około pięćdziesięciu kilometrów od Bohonik, towarzyszą przyjaciele z Krymu i Czeczenii, którzy wszyscy byli kiedyś imigrantami.

Wideo: Polska: 100 migrantów zatrzymanych na granicy z Białorusią (Francja 24)

Polska: 100 migrantów zatrzymanych na granicy z Białorusią

następny film

następny film

La minuscule communauté musulmane locale – en majorité des potomków Tatarów dont la présence dans cette région du nord-ouest de la Pologne remonte w XIV wieku – s’est engagée à organizator „de dignes cérémonies” a ten rejoint de ceurdative Unia Europejska.

– Obawiam się, że wkrótce będzie więcej pochówków – ubolewa lider społeczności muzułmańskiej w Bohonikach Maciej Szczenovitch.

On i jego współwyznawcy pomagali imigrantom od początku kryzysu, zbierając ubrania czy żywność oraz zbierając pieniądze. Podawali też rękę żołnierzom wysłanym w te rejony i codziennie gotowali dla nich zupę.

READ  Zmień kolor głowy Witam dziewczyny odsłaniają swoje ciało po ciąży... (ZDJĘCIA)

Według polskich mediów od początku kryzysu migracyjnego tego lata zginęło co najmniej 11 migrantów. Białoruś w tym tygodniu rozpoczęła ewakuację obozów zatłoczonych tysiącami mężczyzn, kobiet i dzieci, w większości z Bliskiego Wschodu.

Ale polscy pogranicznicy nadal zgłaszają inne próby przekroczenia granicy.

Zachód oskarża Białoruś o sztuczne podżeganie do kryzysu poprzez sprowadzanie potencjalnych migrantów i sprowadzanie ich na granicę, gdzie obiecują łatwe przejście do Unii Europejskiej, w odwecie za zachodnie sankcje wobec reżimu.

Po doprowadzeniu migrantów na granicę utknęli między odmawiającą im wjazdu Polską a białoruską policją uniemożliwiającą im powrót.

A jemeński minister spraw zagranicznych powiedział w sobotę, że pracuje nad zwróceniem obywateli pozostawionych na granicy, ośmiu na Białorusi i dziewięciu po stronie polskiej.

21.11.2021 17:10:51 – Bohoniki (Polska) (AFP) – © 2021 AFP