Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pogrzeb w Polsce jemeńskiego imigranta, który zginął na granicy z Białorusią

Po modlitwie w starym drewnianym meczecie we wsi, dziesięć kilometrów od granicy polsko-białoruskiej, mężczyźni zanieśli trumnę na cmentarz na zboczu porośniętym sosnami.

Mustafa Morset al-Rimi został później pochowany w obecności swojego brata i ambasadora Jemenu w Polsce. Jego nowo wykopany grób znajduje się w tej samej linii, co inne dotknięte kryzysem emigracyjnym.

To wyraz naszego szacunku i solidarności z tym człowiekiem, który zginął w strasznej sytuacji. To prawdziwa katastrofa. To polityka, która unieszczęśliwia ludziJak powiedział AFP Ryszard Mozdabaïev z półwyspu krymskiego na Ukrainie, do którego uciekł osiem lat temu.

Oferta limitowana. 1 € do 2 miesięcy bez zobowiązań

Pięćdziesiąt kilometrów od Bohonik mieszka w dużym regionalnym mieście Pilistock. Mostabajew przyjeżdża z przyjaciółmi, którzy pewnego dnia wyemigrowali z Krymu i Czeczenii.

Mała lokalna społeczność muzułmańska – w większości potomkowie Tatarów, sięgająca XIV wieku w tym rejonie północno-zachodniej Polski – obiecała się zorganizować.”Zasługuje na ceremonie„Dla tych, którzy zginęli próbując wstąpić do UE.

Obawiam się, że wkrótce odbędą się kolejne pogrzebyMaciej Szczesnowicz, lider społeczności muzułmańskiej Bohoniki, lamentuje.

On i jego współwyznawcy pomagają imigrantom od początku kryzysu, zbierając ubrania czy żywność oraz zbierając fundusze. Żołnierze, którzy zostali wysłani w ten rejon, codziennie gotowali i podawali zupę.

Według polskich mediów od początku kryzysu migracyjnego tego lata zginęło co najmniej 11 migrantów. W tym tygodniu Białoruś rozpoczęła ewakuację tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci, głównie z obozów na Bliskim Wschodzie.

Ale polscy pogranicznicy nadal narzekają na kolejne próby przekroczenia granicy.

Zachód oskarża Białoruś o sztuczne tworzenie kryzysu poprzez rekrutację potencjalnych imigrantów i sprowadzanie ich na granicę w odwecie za zachodnie sankcje wobec reżimu.

Po przywiezieniu do granicy migranci zostali złapani między Polską odmawiającą ich wpuszczenia a białoruską policją uniemożliwiającą im powrót.

READ  Jak białoruska pułapka zamknęła się na tysiącach imigrantów


Aplikacja L’Express

Śledź analizę i szyfrowanie, gdziekolwiek jesteś

Pobierz aplikację

Pobierz aplikację

W sobotę minister spraw zagranicznych Jemenu poinformował, że pracuje nad repatriacją ośmiu obywateli pozostawionych na granicy, ośmiu z Białorusi i dziewięciu po stronie polskiej.


opinie

Chroniczny

Autor Frédéric Filloux L'Express i autor poniedziałkowej notki.Fryderyk Philox

Głowa w gwiazdy

Stefan BarenskiStefan Barenski

Chroniczny

Źródło: Laura AquavivaChristoph Toner

Chroniczny

Autor Robin Rivaton jest członkiem Komitetu Naukowego i Ewaluacyjnego Fundacji Fondapol na rzecz Innowacji Politycznych.Autorstwa Robina Rivatona