Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Podczas gdy gwiazdy takie jak Kylian Mbappe i Robert Lewandowski mówią o wypaleniu, czy piłka nożna jest bliska przełomu?

Z piłkarskiego punktu widzenia Kylian Mbappe jest fenomenem. To samo dotyczy Roberta Lewandowskiego. Thomas Delaney ma szansę pomóc Sevilli w zdobyciu pierwszego tytułu La Liga od 1946 roku, podczas gdy jego rodak Simon Kjaer otrzymał specjalne wyróżnienie na tegorocznej gali Ballon d’Or.

Zdobywca Pucharu Świata Juniorów z Francji, Polak, który rozdarł statystyki strzeleckie niemieckiej Bundesligi i dwóch półfinalistów UEFA Euro 2022, Kjaer pomógł uratować życie koledze z drużyny Christianowi Eriksenowi w tym turnieju. Różne doświadczenia Graj w czterech różnych ligach; Różne wieki i osobowości.

– Przewodnik ESPN+: LaLiga, Bundesliga, MLS, FA Cup, plus (USA)
– Streamuj codziennie ESPN FC w ESPN+ (tylko USA)
– Nie masz ESPN? Natychmiastowy dostęp

Ale ostatnio wszyscy mówili jednym głosem, gdy mówili, że ich sport zatraca się w egoistycznym pragnieniu, by coraz bardziej się spieszyć, słuchając coraz mniej graczy, głównych wykonawców, bez których nie byłoby wielu miliardów dolarów. przemysł. . Rozumieją niebezpieczeństwo utraty jakości w celu wytworzenia większej ilości.

„Rozgrywamy już 60 meczów rocznie”, powiedział Mbappe na Dubai International Sports Conference pod koniec grudnia. „Masz Euro, Puchar Świata, Ligę Narodów – tak wiele rozgrywek. Cieszymy się, że gramy, ale jak jest dużo, to jest dużo. Musimy się zregenerować. Musimy odpocząć.

„Jeśli ludzie chcą 'po prostu obejrzeć kilka meczów’ w telewizji, oczywiście zagramy. Ale jeśli chcą zobaczyć jakość meczów, zobaczyć pasję, która sprawia, że ​​futbol jest tak piękny, musimy szanować zdrowie gracze.”

Żyjemy w niezwykłych czasach, to prawda. Radzenie sobie z pierwszą epidemią, z którą większość świata sportu zmierzyła się w żywej pamięci, i bezpieczne robienie tego jest trudnym zadaniem i wciąż trwa. Właśnie weszliśmy w pierwszy rok Mistrzostw Świata, które miały odbyć się w czerwcu i lipcu, co wstrząśnie i tak już napiętym europejskim kalendarzem piłkarskim w listopadzie i grudniu, ze wszystkimi kaskadowymi skutkami, jakie to będzie miało.

Żyjemy również w czasach, gdy u władzy mężczyźni w średnim wieku, w większości krótkowzroczni, głusi i chciwi, wydają się mieć obsesję na punkcie bezwzględnego wydobywania większej ilości produktów, większego stresu i większego stresu ze sportu – bez względu na to, w jaki sposób. Co myślą zawodnicy i trenerzy i jak wiele szkód mogą wyrządzić te egoistyczne propozycje.

Proponuje się co dwa lata mistrzostwa świata, a co dwa lata mistrzostwa Europy, co oznaczałoby cykl dwóch gigantycznych turniejów piłkarskich każdego lata. Organizatorzy konkursów, takich jak Copa América i Puchar Narodów Afryki, będą obserwować, czy te pomysły dostaną zielone światło – aby mogli je skopiować. Mówi się, że CONMEBOL zawarł już umowę, aby 10 narodów dołączyło do Ligi Narodów UEFA od 2024 r. – w bezpośrednim konflikcie z odbywającymi się co dwa lata Mistrzostwami Świata.

READ  Homofobia z kraju: Europa wygrywa w Polsce, ale Węgry Orbán kontynuuje

Mistrzostwa Świata 2022 odbędą się w Katarze Nie był w stanie przeprowadzić konkursu w obiecanych miesiącach podczas procesu licytacji; kraj, w którym Rozległe uszkodzenia siły roboczej wynajętej do budowy stadionów dołączone. To są mistrzostwa świata, o których Delaney powiedział w ostatnim filmie dokumentalnym duńskiej telewizji: „Każdy piłkarz, którego zapytasz, powie, że to katastrofa. Przynajmniej taka jest moja opinia. ja, to zły pomysł”. Pod każdym względem. Chciałbym, żeby było inaczej. Wszystko sprowadza się do pieniędzy – tak jak to sobie teraz wyobrażamy, gracze nie mają nic do powiedzenia.

Była europejska Premier League — słabo skonstruowana, nierozważna i żenująco ogłaszana przez garstkę klubów w Anglii, Włoszech i Hiszpanii — i zaskakująco niewłaściwie wystartowana przed wrogą publicznością piłkarską, niemal natychmiast zredukowana do dużego punktu. Żenujący bałagan.

Każda z tych stałych inicjatyw zmusza graczy do zabłyśnięcia. konkurować. Tworzyć fajne i rzadkie umiejętności – tworzyć dramaty i inspirować fanów, aby kluby, stowarzyszenia, organy zarządzające i sponsorzy mogli pozyskiwać coraz więcej pieniędzy. Wspólnym tematem, z chciwością i krótkowzrocznością (i miejmy nadzieję, porażką), jest brak konsultacji z graczami. Nikt z tych, którzy mają obsesję na punkcie zastanawiania się, ile stresu może wytrzymać gęś znosząca złote jaja, zanim przestanie produkować złote jaja, nie wydaje się tym przejmować z perspektywy piłkarzy i trenerów.

Lewandowski powiedział, że nie jest fanem odbywających się co dwa lata mistrzostw świata, bo piłkarze potrzebują więcej przestojów. „Co roku mamy wiele meczów, wiele trudnych tygodni. Nie tylko mecze, ale także przygotowania do każdego meczu, do każdego przedsezonu, do każdego turnieju.

„Jeśli chcesz czegoś wyjątkowego, czegoś innego, potrzebujemy przerwy. Nie wystarczy mieć dwa lub trzy tygodnie każdego lata. Jeśli mamy grać w Pucharze Świata co dwa lata, należy oczekiwać, że czas Ograniczeni zostaną gracze o wysokich wydatkach, być może na piątym, szóstym lub siódmym miejscu. W przeciwnym razie jest to niemożliwe: nie tylko dla ciała, ale także dla mentalności.

READ  Na żywo w YouTube naginają telefon 400 000 razy

„Jeśli chcesz zagrać [high-level] Piłka nożna przez ponad 10 lat w swojej karierze, potrzebujesz przerw. Nie da się grać w Pucharze Świata co dwa lata i osiągać wysokich wyników. Zawodnicy potrzebują czasu na odpoczynek, aby się zrelaksować. „

Lewandowski i Mbappe, dwa kolosalne talenty, skupiły się na różnicy między nowymi, kreatywnymi, odważnymi i kreatywnymi piłkarzami a rozrywką, którą ci zmęczeni, urażeni i wyczerpani gracze mogą na zmianę produkować w piekielnym krajobrazie kilku międzynarodowych turniejów. każdego lata.

Oczywiście ich słowa współgrają również z obrazami Sergio Aguero z 2021 r., którzy opuszczają Camp Nou z trudnościami w oddychaniu i w ciągu kilku tygodni są zmuszani do przedwczesnego przejścia na emeryturę z powodu problemów z sercem. A także z najbardziej zaskakującym zdjęciem: zdjęciem Eriksena z 12 czerwca przed śmiercią na stadionie w Kopenhadze, gdzie Dania grała z Finlandią.

„Widzę to ze ścisłej perspektywy, jeśli chodzi o to, co jest ważne, a co nie” – powiedział niedawno Kiar. „Christian ma się naprawdę dobrze, więc mogę to rozgryźć i cieszyć się tym. Tam też odnajduję spokój – rozmawiając z Christianem, wiem, że nic mu nie jest.

– Jeśli chodzi o piłkę nożną, to szalone, że istnieje taki kontrast między tym, co moglibyśmy nazwać najbardziej szalonym rokiem wszech czasów, a tym, że jeden z moich przyjaciół jest martwy na boisku.

I chociaż Eriksen publicznie oświadczył, że chce wrócić i grać na mundialu, wciąż pokazuje niepokojący trend. Tylko wykwalifikowani klinicyści mogą ustalić lub wykluczyć bezpośredni związek między bieżącymi wymaganiami stawianymi elitarnym graczom a jednym z tych dwóch zdarzeń lub sekwencji zapaści lub zaburzeń oddechowych na całym świecie, w Europie w drugiej połowie roku.

Było wiele. Przykładem tego jest obrońca Manchesteru United Victor Lindelof. Jestem pewien, że to zapamiętasz – kilka tygodni temu przeciwko Norwich City. – Victor miał problemy z oddychaniem, a jego tętno było wyższe niż zwykle – powiedział po meczu trener United, Ralf Rangnick. „Byłem trochę zszokowany.

Ale niezależnie od diagnozy, wszystkie te incydenty są wyraźnym przypomnieniem czegoś, o czym wielu menedżerów futbolu chyba zapomniało. Piłkarze to normalne istoty ludzkie, kruche i pod presją. Nie roboty. Nie towar.

READ  Polskie Exalo Drilling wygrało kontrakt na wiercenie gazu Songo Songo

W tej chwili wydaje się, że sprawy wymykają się spod kontroli. W tym instytucjonalnym kontekście wielkiego brokera władzy, który próbuje całkowicie zrewolucjonizować tempo międzynarodowych turniejów, rośnie brak tolerancji, brak ludzkiej przyzwoitości wobec klubów, które chcą odkładać mecze z powodu ich kadry, gry i techniki. Zniszczył go wirus koronowy. To tak, jakbyśmy teraz spodziewali się, że gracze i sztab trenerski będą globalnie i spójnie radzić sobie z fizjologicznym i psychologicznym stresem związanym z diagnozowaniem COVID-19 tak, jakby nic się nie stało.

W tej chwili ćwiczenie wydaje się być: pozytywna prognoza, kilkudniowa nieobecność w pracy na szkoleniach, potem powrót na linię produkcyjną na wyczerpujący mecz i wypady co trzy dni bez wpływu na ich obecny, środkowy lub długoterminowe życie. Komfort psychiczny. Psychicznie i fizycznie. I proszę, bądźmy ze sobą szczerzy. Większość z nas jest bardzo współwinna tego, co się dzieje. Jeśli jesteś fanem swojej drużyny, jeśli żyjesz i oddychasz futbolem w ogóle… nawet jeśli uważasz, że twoje życie jest trudne, bycie służącym i oglądanie piłki nożnej w telewizji (lub na stadionach) jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem, to wszystko . Powszechnie wiadomo, że dieta dla najlepszej piłki nożnej jest atrakcyjna. Być może wydaje się to konieczne.

Ale my wszyscy – fani, dziennikarze, sponsorzy, nadawcy – musimy stać się bardziej otwartymi konsumentami. Nadszedł czas, aby ci, którzy prowadzą największe kluby, ci, którzy prowadzą FIFA, UEFA i inne konfederacje, zrozumieli, że popieramy prawo graczy do nie rozgrywania trzech meczów tygodniowo dla klubu, kraju przez cały rok i sezon po sezonie z tendencja wzrostowa dwóch lub trzech tygodni przerwy w lecie.

Planowanie i ustalanie priorytetów dla fizycznego i psychicznego samopoczucia mężczyzn i kobiet, którzy zachwycają nas po królewsku dzięki pięknej grze, powinno być najważniejsze, a protestowanie jest zarówno prawem, jak i obowiązkiem fanów i mediów.

Co więcej, jeśli chcemy oglądać nowe, dynamiczne, ekscytujące, innowacyjne i dramatyczne, kiedy pojawiamy się na stadionach piłkarskich lub włączamy telewizory, wielu z nas powinno słuchać mądrych, globalnych i wielojęzycznych graczy. Mbappe. i Lewandowski, gdy ostrzegają nas, że są zmęczeni i przeciążeni. Pierwszą rzeczą do zrobienia, jeśli nie okazujemy więcej zdrowego rozsądku i empatii, jest jakość, która przejawia się w sporcie, który wszyscy tak bardzo kochamy.