Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pod naciskiem Brukseli Polska reformuje sprawiedliwość – wyzwolenie

Europejski Trybunał Sprawiedliwości (TSUE) w dniu 14 lipca skierował do Warszawy wezwanie do usunięcia uchybienia. Jego ostateczny termin to 16 sierpnia. Nowe polskie projekty spodziewane są we wrześniu.

Warszawa i Bruksela od wielu lat toczą wojnę Odnośnie reform przyjętych przez konserwatywny nacjonalistyczny rząd Prawa i Sprawiedliwości (PIS). Ale w sobotę wygląda na to, że UE wygra nową rundę.

Jaroslav Kaczyński, lider głównej partii rządzącej w Polsce koalicji Konserwatywnej, zapowiedział natychmiastowe zniesienie dyscyplinarnych elementów sądownictwa, czego domaga się Unia Europejska.

„Zlikwidujemy izbę porządkową (Sądu Najwyższego) w obecnym kształcie, a przedmiot kontrowersji (z UE) zniknie”.– powiedział w rozmowie z PAP szef Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Według niego pierwsze propozycje zmian powinny zostać złożone we wrześniu.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości (TSUE) 14 lipca nakazał Polsce natychmiastowe zawieszenie funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która powstała w ramach reformy sądownictwa.

Izba Dyscyplinarna jest odpowiedzialna za nadzorowanie sędziów i ma prawo ścigać sędziów lub podnieść ich immunitet w celu obniżenia ich wynagrodzeń.

TSUE następnie, 15 lipca, orzekł, że sali nie zapewniono „Nie wszystkie gwarancje bezstronności i niezależności” I był „Nie wolny od bezpośredniego lub pośredniego wpływu władzy ustawodawczej i wykonawczej”.

Ale polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nie ma środków tymczasowych nałożonych przez TSUE z naruszeniem Brukseli. „Nie spełnia” Do Konstytucji RP.

Następnie Komisja Europejska obiecała Warszawie przestrzegać zasad TSUE do 16 sierpnia. W tym tygodniu szef Sądu Najwyższego zapowiedział czasowe zamknięcie izby.

„Nie pochwalam takich orzeczeń (TSUE), bo na pewno wykraczają one poza umowy i rozszerzają jurysdykcję sądów unijnych., Solina m. in. Kacziński. Nie ma jednak wątpliwości, że są kontrowersje.” „Nie oznacza to, że Izba nie będzie działać w żadnej formie. Tego od nas nikt nie oczekuje, ale będzie to zupełnie inny organizm, Solina m. in. Kacziński.

READ  Kluczowym aspektem reformy sądownictwa w Polsce jest „niezgodność” z prawem europejskim.

Decyzja o rozwiązaniu izby porządkowej może być sprzeczna z odmową Zbigniewa Ziobry, lidera małej koalicji, jaką jest Minister Sprawiedliwości i kluczowa postać reformy wymiaru sprawiedliwości. Pan Geopro powiedział w piątek o zaprzeczeniu „Podaj rodzaj nielegalnego zastraszania” Unii Europejskiej.

Jego zaprzeczenie wywołało nowe napięcia w koalicji rządzącej i zostało już osłabione konfliktem z III Sojuszem w jego propozycjach przyszłych reform gospodarczych i finansowych.