Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pierwszy lot widokowy SpaceX wystartuje jutro

Po Richardzie Bransonie i Jeffie Bezosie, Elon Musk z kolei wystrzeli rakietę w kosmos z cywilami na pokładzie. Trzydniowa wycieczka stanowi pierwszy krok w demokratyzacji turystyki kosmicznej.

550. To jest dokładna liczba ludzi, którzy polecieli w kosmos w historii ludzkości. Będą – jeśli wszystko pójdzie dobrze – cztery kolejne w środę. 15 września o godzinie 20:00 (2:00 czasu francuskiego) SpaceX rozpocznie swoją rolę w turystyce kosmicznej.

Rakieta firmy Elona Muska do napędzania czterech pasażerów, którzy spędzą trzy dni w kosmosie, to bardzo ambitna misja, która jako pierwsza w historii wyśle ​​na orbitę tylko początkujących, bez żadnych profesjonalnych astronautów.

Ta misja, zatytułowana Inspiracja4, ma zakończyć lato naznaczone lotem miliarderów przez ostatnią granicę: najpierw Richard Branson 11 lipca na pokładzie Virgin Galactic, Kilka dni później Jeff Bezos ze swoją firmą Blue Origin.

Misja nie ma nic wspólnego z wypróbowaniem zaledwie kilku minut Virgin Galactic i Blue Origin. Tym razem ma wyjść poza Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) i pozostać w kosmosie przez 3 dni.

Firma Elona Muska wysłała już co najmniej tuzin astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną w imieniu NASA. Będą jednak pierwszymi specjalnymi pasażerami, którzy wejdą na pokład kapsuły Dragon, która została wystrzelona przez rakietę Falcon 9. Kapsuła i wyrzutnia będą używane w ten sam sposób. Thomas Pesquet i załoga 23 kwietnia.

Kapsuła The Crew Dragon z Thomasem Bisketem.
Kapsuła The Crew Dragon z Thomasem Bisketem. © SpaceX

Astronauci spędzą trzy dni w kosmosie na pokładzie kapsuły Crew Dragon. Podczas gdy Richard Branson osiągnął wysokość 80 km, a Jeff Bezos 107 km, lot SpaceX będzie na znacznie większej orbicie, nawet większej niż ISS. Czterech astronautów będzie orbitować na wysokości 540 km, odległości nieosiągniętej od ostatniej misji konserwacyjnej satelity Hubble’a w 2009 roku. Pod koniec tych trzech dni na orbicie astronauci muszą wylądować na Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Florydy.

READ  Badanie wykazało trzy środki zapobiegawcze, które zmniejszają ryzyko raka u osób starszych - rts.ch

Gdzie wystartuje pocisk?

Start zaplanowano na środę od godziny 20:00 na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Kolejna okazja zaplanowana jest na czwartek, jeśli wymagają tego warunki pogodowe. Pasażerowie wystartują z legendarnego Launch Pad 39A w NASA Kennedy Center na Florydzie, gdzie wystartowały loty Apollo na Księżyc.

Kim są cztery osoby, które odlecą?

Będzie to lot w pełni zautomatyzowany. Pasażerowie nie mogą dotykać przekładni kierowniczej.

Turysta miliarder SpaceX zostanie nazwany Jared Isaacman, 38-letni Amerykanin, prezes firmy świadczącej usługi finansowe i doświadczony pilot. Kapitan będzie podczas lotu.

Ale nie mógł znaleźć towarzystwa, które pozwoliłoby mu odbyć podróż. Po prostu wynajmuje usługi po nieujawnionej cenie, która sięga dziesiątek milionów dolarów.

„Niebezpieczeństwo nie jest zerem” — przyznaje Jared Isakman w jednym z odcinków filmu dokumentalnego Netflix podczas misji. „Podróżujesz statkiem o prędkości 28 000 km/h dookoła świata. Takie środowisko wiąże się z pewnym ryzykiem”.

Pozostali trzej astronauci są wybierani anonimowo w reklamie, która ma się pojawić w pierwszej połowie Super Bowl, największej imprezy sportowej w Ameryce. Każde miejsce musi uosabiać wartość.

„Nadzieję” uosabia Hayley Arsenault, która przeżyła raka w dzieciństwie. Jako 29-letnia asystentka medyczna będzie pierwszą osobą z protezą kończyny, która wyleci w kosmos. W filmie dokumentalnym Netflix poświęconym ekspedycji potwierdziła, że ​​nic nie wie o tym wszechświecie.

Gdy nadarzyła się okazja, zapytała: „Czy lecimy na Księżyc?” A kiedy ona dowiaduje się, że nie: „Wygląda na to, że nie byliśmy tam od dziesięcioleci! To jest coś, czego się nauczyłam” – śmieje się w filmie dokumentalnym.

„Pokolenie” to 42-letni Chris Sembrowski, były pracownik Sił Powietrznych USA, który obecnie pracuje w przemyśle lotniczym.

Ostatnie miejsce reprezentuje „Boom” i zostało zaoferowane Sian Proctorowi, 51-letniemu profesorowi nauk o Ziemi, który około 2009 roku został astronautą NASA. Będzie czwartą Afroamerykanką, która poleci w kosmos.

READ  Kosmos uboczną ofiarą kryzysu ukraińskiego

Jakie przygotowanie?

Załoga była szkolona przez kilka miesięcy. Przetestowali siłę przyspieszenia, jakiej doświadczyliby w wirówce. Podczas lotów parabolicznych mogli rozkoszować się uczuciem nieważkości. Odbyli także śnieżną wędrówkę na dużej wysokości na Mount Rainier w północno-zachodnich Stanach Zjednoczonych.

W końcu spędzili czas w budynku SpaceX, chociaż lot zwykle nadal byłby w pełni zautomatyzowany.

Podczas trzech dni na orbicie ich sen, tętno, krew i zdolności poznawcze zostaną przeanalizowane. Testy zostaną przeprowadzone przed i po locie w celu zbadania wpływu lotu na ich ciała.

Ideą jest zbieranie danych dla przyszłych podróżników. Ponieważ deklarowanym celem misji jest otwarcie drzwi przestrzeni na więcej – Chociaż są one obecnie tylko w połowie otwarte dla nielicznych uprzywilejowanych.

„W całej historii ludzkości mniej niż 600 ludzi dotarło w kosmos” – powiedział Jared Isakman w oświadczeniu z zeszłego miesiąca. „Jesteśmy dumni, że nasz lot może pomóc wszystkim, którzy będą za nami latać”.

Frederic Bianchi z AFP