Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Piąty imigrant zginął na granicy z Białorusią

Polscy pogranicznicy w piątek poinformowali o śmierci migranta na granicy z Białorusią od początku kryzysu migracyjnego w Unii Wschodniej tego lata. Tysiące migrantów, głównie z Bliskiego Wschodu, próbowały w ostatnich miesiącach przekroczyć granicę UE z Białorusi na Łotwę, Litwę i Polskę.

Unia Europejska (UE) oskarżyła Białoruś o zorganizowanie napływu imigrantów w odwecie za rozprawę z reżimem w Mińsku. Według straży granicznej grupa osób pochodzenia irackiego została aresztowana w nocy między czwartkiem a piątkiem, około 500 metrów od granicy białoruskiej. “Jeden z nich, choć reanimowany przez ekipy patrolowe i ratownicze, zmarł (prawdopodobnie na atak serca)“, powiedzieli w oświadczeniu.

Pogotowie na granicy

Białoruscy i polscy urzędnicy twierdzą, że w niedzielę na granicy zginęło czterech migrantów. Polska wysłała tysiące żołnierzy na 400-kilometrową granicę polsko-białoruską i rozłożyła drut kolczasty na długim obszarze. Ustanowiła również lokalny stan wyjątkowy, aby uniemożliwić dziennikarzom i aktywistom przekroczenie granicy. Krytycy prawicowego populistycznego rządu oskarżyli go o wykorzystywanie go do celów wyborczych i stosowanie ostrych metod wobec osób ubiegających się o azyl.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych powiedzieli w czwartek, że mają kontakt z imigrantami i udokumentowali dziesiątki restrukturyzacji, wysoce kontrowersyjnej praktyki, która uniemożliwia imigrantom ubieganie się o azyl. Premier Polski Matteo Moravich w piątek zobowiązał się do pomocy wszystkim migrantom w przekraczaniu polskiej granicy. “W odpowiednim czasie pomagamy ratować życie i zdrowie wszystkich nielegalnych imigrantów znalezionych za granicą w Polsce. Chcemy, aby każdy był traktowany z godnościąSzef rządu napisał na Facebooku, że w poniedziałek straż graniczna zarejestrowała w sierpniu 3500 udanych przejść lub naruszeń, we wrześniu liczba ta przekroczyła dotychczas 5000.