Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Peregrine, specjalny lądownik USA, który wyciekł, spłonie w atmosferze

Peregrine, specjalny lądownik USA, który wyciekł, spłonie w atmosferze

Po eksplozji na pokładzie lądownika Peregrine doszło do poważnego wycieku paliwa.
Astrotechnologia/Reuters

Statek kosmiczny, który miał wylądować na Księżycu w ramach przygotowań do nadchodzącej wyprawy załogowej, po eksplozji wyciekł paliwo w przestrzeń kosmiczną. Kieruje się teraz w stronę Ziemi.

Lądownik księżycowy amerykańskiej firmy, z którego wyciekło paliwo, zmierza teraz w stronę Ziemi i prawdopodobnie spłonie w atmosferze, ogłosił w sobotę start-up Astrobotic.

Firma regularnie publikuje aktualizacje statusu lądownika Peregrine od czasu jego wystrzelenia 8 stycznia na pokładzie nowej rakiety Vulcan Centaur z grupy ULA, w skład której wchodzą Boeing i Lockheed Martin.

Niedługo po oddzieleniu się od rakiety statek kosmiczny doznał eksplozji na pokładzie i szybko stało się jasne, że ze względu na wyciek paliwa nie będzie mógł miękko wylądować na Księżycu zgodnie z pierwotnym planem.

Jednak zespołowi Astrobotic udało się przeprowadzić eksperymenty naukowe w imieniu NASA i innych agencji kosmicznych oraz zebrać dane dotyczące lotów.

Nasze najnowsze szacunki wskazują, że statek kosmiczny zmierza w stronę Ziemi, gdzie prawdopodobnie spłonie w atmosferze„, zauważyła firma z siedzibą w Pittsburghu (Pensylwania).Zespół ocenia obecnie możliwe opcje i poinformujemy Cię o tym najszybciej, jak to możliwe.»

Astrobotic dodał, że robot przebywa w kosmosie od ponad pięciu dni i obecnie znajduje się 390 000 kilometrów od naszej planety.

Ludzkie prochy i zwierzęce DNA

Oprócz sprzętu naukowego statek kosmiczny przewozi ładunek dla prywatnych klientów Astrobotic, w tym puszkę napoju sportowego, fizyczne bitcoiny, prochy oraz DNA ludzi i zwierząt.

Do NASA przekazano także sprzęt naukowy o wartości 108 milionów dolarów.

Jak dotąd tylko czterem krajom – Stanom Zjednoczonym, Związkowi Radzieckiemu, Chinom i Indiom – udało się wylądować statek kosmiczny na Księżycu. Spośród nich tylko Stany Zjednoczone faktycznie wysłały tam ludzi.

READ  „We Francji niestety postawienie diagnozy zajmuje od 5 do 7 lat”.

W ostatnich latach prywatne firmy izraelskie i japońskie również próbowały wylądować na Księżycu, ale misje te zakończyły się wypadkami.

Pomimo tej porażki urzędnicy NASA wskazali, że chcą w dalszym ciągu zwiększać wysiłki, aby zwiększyć swoje szanse na sukces. Kolejnym wydarzeniem będzie lutowe wydarzenie Intuicyjne Maszyny.

Sam obiekt Astrobotic otrzyma kolejne zdjęcie w listopadzie, kiedy lądownik Griffin przeniesie łazik VIPER NASA na południowy biegun Księżyca.