Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czy pobierze wodę z nanoplastików lub pestycydów?

Czy pobierze wodę z nanoplastików lub pestycydów?

Z tej okazji przekażmy wprowadzenie oparte na temacie „Woda to życie”. Wyniki niedawnego badania opublikowanego przez zespół naukowców z Uniwersytetu Columbiaw Nowym Jorku, w celu udowodnienia skuteczności nowej techniki badawczej nad nanoplastikami, wskazuje na obecność dużych ilości tych ostatnich w wodzie butelkowanej. Jest to stężenie 100 razy wyższe niż poprzednie szacunki i waha się od 130 000 do 240 000 cząstek plastiku na litr wody butelkowanej. „Cząsteczki powstające głównie w wyniku korozji plastikowych butelek w kontakcie z wodą” – podkreśla główny autor badania, z którym rozmawiało CNN.

Poza tym życie nie istnieje tylko w wodzie. W porównaniu ze średnim rocznym zużyciem wody butelkowanej we Francji wynoszącym 136 litrów na osobę, każdy Francuz spożywa w ten sposób od 15 do 30 milionów małych kawałków plastiku, czyli tyle, ile zużywa Hiszpan, czyli prawie dwa razy więcej mniej niż Włoch, ale 13 razy więcej niż Szwed – podaje Europejskie Stowarzyszenie Naturalnych Wód Mineralnych. Ze swojej strony francuski oddział związku La Maison des Eaux Minerales Naturelles za pośrednictwem Marie Blanc uważa, że ​​do nowojorskiego badania należy „traktować ostrożnie”. „To technologia eksperymentalna, a analizowane butelki to butelki sprzedawane na rynku amerykańskim”.

Francja jest na linii frontu

Jednak ta wiadomość rodzi pytania we Francji, głównym światowym eksporterze wody mineralnej, która wraz z Danone i Nestlé ma dwóch najsilniejszych światowych graczy w tym sektorze, co może prowadzić do odwetu z beczki. „Trudno porównywać jedno z drugim” – mówi Nathalie Davoisne z Centrum Informacji Wodnej (CIE). „Francuzi piją głównie napoje mieszane. Trzy czwarte z nich twierdzi, że pije jedno i drugie” – wyjaśnia dyrektor ds. mediów. Co więcej, 48% ankietowanych Francuzów twierdzi, że codziennie pije wodę butelkowaną, a 66% wodę z kranu, podkreślając zwłaszcza Ich skala to 2023, Francuzi i wodaTo badanie przeprowadzane co roku od dwudziestu siedmiu lat.

READ  "Dlaczego czasami widzimy księżyc w biały dzień? Pyta Judith, 7 lat"

W dłuższym okresie odsetek Francuzów deklarujących codzienne spożywanie wody butelkowanej spadł między 2000 r., osiągając maksymalny poziom 65%, a 2010 r., po czym osiągnął stagnację. Spadek ten wynika raczej ze „świadomości ekologicznej związanej z odpadami i zanieczyszczeniami tworzywami sztucznymi” – twierdzi Nathalie Davoisne. Naturalnie w tym badaniu pojawia się teraz obawa związana z niedoborem zasobów, ponieważ 92% Francuzów jest „przekonanych o wpływie zmian klimatycznych na niedobory wody” i zanieczyszczenie wody: deklaruje to 22% Francuzów. Badanie zauważa „nieufność do wody z kranu”.

„Woda z kranu pozostaje najbardziej regulowanym produktem spożywczym. Jeśli chodzi o azotany, 99,3% stacji zawsze spełniało próg 50 mg/l, a w 2021 r. przekroczenie tego progu dotknęło 400 000 osób” – przypomina dr Philippe Beaulieu, organ ds. zdrowia ds. zdrowia Centrum Identyfikacji I kontynuuj: „Ustalono progi dla grup najbardziej bezbronnych z marginesem.” „W odniesieniu do mikroplastików woda z kranu jest całkowicie bezpieczna. Żyjemy jednak w środowisku pełnym cząstek, chociaż na poziomie czysto medycznym nadal nie ma jednoznacznych dowodów na wpływ nanoplastików na zdrowie. „Rodzi to jednak całą masę pytań dotyczących wpływu substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego” – kontynuuje lekarz, który nie widzi problemu w stosowaniu wody z kranu u niemowląt i dzieci.

W Marsylii 24 godziny wcześniej w rzece była jeszcze woda z kranu

Ponieważ związek między wodą butelkowaną a zdrowiem, zwłaszcza dzieci, jest silny. Różne marki wody butelkowanej odegrały wzorową rolę od czasu eksplozji ich marketingu dzięki rozwojowi plastikowej butelki PET w 1973 roku. Kto na przykład dzisiaj nie kojarzy takiej marki jak Evian (z grupy Danone) z dziećmi?

Jednakże we Francji istnieją systemy wodociągowe, często publiczne, bardzo dobrej jakości. Tak jest w Marsylii, a na szerszą skalę w Bacca, gdzie trzy czwarte zasobów pochodzi z rzek Verdon i Durance, które mają swoje źródła w Alpach. „Są to przestrzenie w naturalny sposób chronione przed zanieczyszczeniami rolniczymi czy odprowadzaniem ścieków. „Woda też nie ma czasu na stagnację, bo woda wypływająca z kranów jeszcze dwadzieścia cztery godziny temu była w rzece” – wyjaśnia Emmanuel Guyol, Dyrektor ds. Jakości i Dystrybucji w Marseille Water Company dodaje: „Tak naprawdę nie mamy żadnych pozostałości azotanów ani pestycydów, albo jest ich bardzo mało, a woda jest dezynfekowana ozonem, który nie nadaje smaku” – dodaje że „duże kampanie reklamowe mogły przyczynić się do wzrostu nieufności do wody kranowej”.

READ  I-Sea, startup monitorujący zmiany klimatu z kosmosu

„Czy będziesz pobierać wodę z plastiku lub pestycydów?”

Faktem jest, że czasami może to być właściwe. Zwłaszcza w większości obszarów rolniczych i przemysłowych, takich jak Hauts-de-France, gdzie stężenie pozostałości pestycydów w wodzie jest najwyższe. Śledztwo prowadzone przez emitowany we wrześniu 2022 roku program telewizyjny „Complément d'investigation” wykazało, że „według szacunków samej Generalnej Dyrekcji Zdrowia, gdyby przepisy były przestrzegane, prawie 10 milionów Francuzów zostałoby pozbawionych prawa do woda z kranu.” .

Jest to czas, kiedy niektórzy konsumenci sięgają po domowe urządzenia do uzdatniania wody, wykorzystując… Węgiel drzewny lub inne dzbanki filtrujące są wyposażone w 20% francuskich domów,Szacunki UFC-Que Choisir. „To całkiem bezużyteczne” – komentuje dr Philip Beaulieu. „Filtry węglowe mogą usuwać takie przyjemne substancje, jak wapń i magnez, co jest niefortunne, a dzbany filtrujące szybko stają się pożywką dla bakterii”.

Znaleźliśmy się obecnie w pewnym impasie. „Czy zamierzacie Państwo pobierać wodę z plastiku lub pestycydów?”, mógłby zapytać złośliwy kelner, czekając na możliwość zwrotu kaucji za szkło, która w ciągu dwóch lat może wrócić do Francji, twierdzi Sekretarz Stanu ds. Środowiska Bérangère Coullarda, ogłoszona w połowie czerwca. Ogłoszenie jest nadal w toku. O zakończeniu jednorazowych opakowań plastikowych do 2040 r.