Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pau Gasol będzie reprezentował sportowców w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim

(Tokio) Dwukrotny mistrz NBA i trzykrotny medalista olimpijski Pau Gasol wygrał wybory na Igrzyskach w Tokio w środę, zapewniając sportowcom reprezentację w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim przez następne siedem lat.


Graham Dunbar
Prasa kanadyjska

Gasol był jednym z 30 kandydatów, którzy rywalizowali w turze i sporcie w Tokio.

Otrzymała 1888 z 6800 głosów oddanych przez sportowców na jedno z czterech wolnych miejsc w MKOl. Głosowanie zakończyło się we wtorek, kiedy Gasol grał sześć minut w przegranej 95-81 Hiszpanii ze Stanami Zjednoczonymi w ćwierćfinale turnieju koszykówki.

41-letni Hiszpan dołącza do listy rodzin królewskich Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Europie i na Bliskim Wschodzie, międzynarodowych organizacji sportowych, liderów biznesu i 12 sportowców wybranych przez swoich rówieśników.

Jest to klub ekskluzywny, chociaż wpływ członków na decyzje, takie jak wybór miast-gospodarzy Igrzysk, słabnie od 2013 roku, pod przewodnictwem Thomasa Bacha.

Siedmioletnia kadencja Gasola potrwa do 2028 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles, gdzie wygrał dwa mistrzostwa NBA z Lakers.

Pozostali nowi członkowie to polska kolarka Maya Martina Luschowska, włoska pływaczka Federica Pellegrini i japońska szermierze Yuki Ota.

Czterech zwycięzców dołącza do Komisji Sportowej MKOl, w skład której wchodzą członkowie wybrani na Letnich Igrzyskach w Rio de Janeiro w 2016 r. oraz podczas ostatnich dwóch Zimowych Igrzysk w Soczi w 2014 r. oraz w Pjongczangu w 2018 r.

W skład komisji wchodzą rekordzistka świata kobiet w skoku o tyczce Jelena Isinbayeva, węgierski pływak Daniel Gyurta i chiński łyżwiarz szybki Hong Zhang, a także 11 innych zawodniczek wybranych z Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Zbiera się w piątek, aby wybrać prezydenta, który dołączy do zarządu MKOl.

READ  EURAZEO: wspiera rozwój firmy ALTAR poprzez nabycie BRIOCHIN