Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Manewry Wielkiej Iliady (bezpłatnie)

Czas na wielkie manewry w Iliadzie, macierzystej spółce Free. Xavier Neel, jej właściciel i założyciel, zapowiedział w piątek w komunikacie prasowym rozpoczęcie oferty kupna akcji publicznych. Jego cel: usunięcie tytułu z rankingu. Jego oferta na poziomie 182 euro za akcję stanowi premię o 61% w stosunku do ceny zamknięcia z poprzedniego dnia. Została uruchomiona przez HoldCo II, spółkę kontrolowaną przez Xaviera Niela, która posiada już 70,6% kapitału zakładowego i 78,7% praw głosu grupy. Rada Dyrektorów Iliad, która spotkała się w czwartek, „Powitaj ofertę”, grupa identyfikuje się w komunikacie prasowym.

List precyzuje, że Xavier Neel oraz historyczni dyrektorzy i akcjonariusze zobowiązali się do wzięcia udziału w przetargu. Wszyscy bezpośrednio i pośrednio posiadają 74,9% kapitału zakładowego i 83,6% praw głosu. « Po zakończeniu oferty, jeśli liczba akcji nieoferowanych w ofercie nie przekroczy 10% kapitału zakładowego i praw głosu Eliade, HoldCo II zwróci się do Autorité des marchés financiers (AMF) o wdrożenie przymusu. kontuzjowany”, definiuje grupę. Proces, który wymaga zielonego światła od Arabskiego Funduszu Walutowego, powinien rozpocząć się 8 września. Tytuł Iliady zapalił się dziś rano na paryskiej giełdzie. Kiedy rynki się otworzyły, wzrosły o 68% do 182 euro.

„strategiczna niezależność”

Xavier Neel uważa ten proces za konieczny „Nowa faza ewolucji Iliady”. Ten ” Wymaga szybkich zmian i znacznych inwestycji, które można łatwiej zrealizować jako spółka nienotowana na giełdzie”Powiedział w swoim komunikacie prasowym. Thomas Raynaud, dyrektor generalny Grupy, widzi to Proces wzrostu i zaufania. « Transakcja ta zapewnia strategiczną niezależność Iliad i pokojową realizację naszego planu rozwoju opartego na znaczących inwestycjach w 5G i światłowody”, Osądzony.

Generalnie papiery wartościowe związane z telekomunikacją od dawna nie były dobrze przyjmowane przez rynki. Tak jest we Francji i ogólnie w Europie. Tytuł Iliady nie jest wyjątkiem. Od początku grudnia tytuł wciąż spada, ze 180 euro do 113 euro w czwartek. Kilka elementów niepokoi inwestorów. Po pierwsze, operatorzy telekomunikacyjni nie zainwestowali zbyt wiele w swoją infrastrukturę. Dziś Iliad, podobnie jak jego konkurenci Orange, SFR i Bouygues Telecom, musi wydać miliardy euro na wdrożenie światłowodów, 4G, a ostatnio nowej 5G. Jednocześnie silna konkurencja utrzymuje ceny na niskim poziomie we Francji. Co tnie marginesy.

READ  Globalny rynek polerowania domów Kluczowe firmy Reckitt Group Benckiser Group, Amway, Godrej 2021-2030 /

neal w szpilkach drai

W tym samym duchu niezdecydowania na rynkach, Patrick Drahy zdecydował w styczniu zeszłego roku o wycofaniu Altice Europe z giełdy. I nie zawahał się wydać ponad 3 miliardy euro na nabycie 92% kapitału zakładowego spółki-matki SFR, podczas gdy wcześniej posiadał 78%. Patrick Drahy, delikatnie mówiąc, nie miał dobrych wspomnień z giełdy. W 2017 roku przeżył burzę giełdową związaną ze strategicznymi błędami SFR, co doprowadziło do masowego odpływu abonentów.

Równolegle z skupem akcji Iliada podniosła kurtynę przed wynikami za pierwszy kwartał. Obroty sięgnęły 3,7 mld euro, co oznacza wzrost o 33,7% dzięki integracji operatora komórkowego Play w Polsce. « Przerobiona z Play Consolidation, sprzedaż grupy odnotowała wzrost w drugim roku Kwartał poprawił się nieznacznie w porównaniu do pierwszego kwartału kwartał 4,9% »mówi Iliada. Jej dochód netto wyniósł 239 milionów euro, co stanowi wzrost o 14,6% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Inwazja abonentów światłowodowych

We Francji, głównym rynku Iliady, Free wykorzystuje francuski apetyt na błonnik. W drugim kwartale Free pozyskał 247 tys. abonentów światłowodowych, zwiększając łączną bazę klientów stacjonarnego Internetu do 6,8 mln. Z drugiej strony operator widzi upadek mobilnej bazy abonenckiej. Liczba ta zmniejszyła się o 36 tys. klientów do 13,34 mln klientów. « Spadek ten był spowodowany głównie intensyfikacją modernizacji przez niektórych konkurentów pakietów startowych, co miało wpływ ten Baza abonencka pakietu 2 €”Wyjaśnij grupę.

We Włoszech Iliad Italia, obecnie dostępna w wersji mobilnej, pozyskała 280 tys. klientów, zwiększając swoją łączną flotę do 7,8 mln. Iliada nadal publikuje swoją sieć. « Tak więc inwestycja 201 mln euro, zmniejszając straty w przepływach pieniężnych z działalności operacyjnej o 112 miliony euro”, definiuje operatora. W Polsce Play również zyskuje zwolenników. Liczba jego abonentów wzrosła w drugim kwartale o 181 tys. do 12,5 mln.

READ  Salon Diva chce zainwestować ponad 9 milionów euro w Le Coteau

Eliade składa ofertę kupna UPC w Polsce

Przede wszystkim Iliada zarysowuje swoje ambicje dotyczące stabilnego Internetu w tym kraju. W komunikacie prasowym operator potwierdził zainteresowanie operatorem UPC Polska, którego właścicielem jest gigant telekomunikacyjny Liberty Global. Iliada złożyła temu ostatniemu ofertę nabycia 100% kapitału zakładowego UPC. „Ta oferta będzie miała wartość projektu 7300 mln zł (1,6 mld euro, przyp. red.) w oparciu o szacowany zysk EBITDA w 2021 r. na poziomie 782 mln zł (171 mln euro).”, odnosi się do grupy Xavier Niel. W zależności od operatora, „Dyskusje w toku”, ale nic w tym momencie nie mówi, że im się uda.