Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Parlament liberalizuje dostęp do pigułki „dzień po”.

Parlament liberalizuje dostęp do pigułki „dzień po”.

Sejm RP w dniu 12 grudnia 2023 r.
ALEKSANDRA SZMIGIEL / REUTERS

Poprzedni rząd w 2017 r. miał ograniczony dostęp do pigułki „dzień po”. Ustawa musi jeszcze zostać omówiona w Senacie i ogłoszona przez konserwatywnego prezydenta.

W czwartek izba niższa polskiego parlamentu przyjęła ustawę liberalizującą dostęp „Tam Tabletka dzień po » Jego stosowanie było ograniczone przez poprzedni konserwatywny rząd populistyczny. Ustawa, która czeka jeszcze na debatę w Senacie i ogłoszona przez konserwatywnego prezydenta, została przegłosowana większością 224 do 196 i dopuszcza pigułkę bez recepty od 15. roku życia.

W 2017 r. poprzedni rząd ograniczył dostęp do pigułki „dzień po”, która była dostępna wyłącznie na receptę. Liberalizacja dostępu do pigułek to jeden z elementów programu proeuropejskiej koalicji, która 13 grudnia utworzyła swój rząd. Stanowisko prezydenta, sojusznika konserwatywnej opozycji populistycznej, pozostaje niepewne przed wejściem w życie nowej ustawy, a jego doradcy powołują się na jego zastrzeżenia w czasach, w których dostęp do pigułki „dzień po” uznawany jest za zbyt niski.

Silna tradycja katolicka

Również Polska, kraj o silnych tradycjach katolickich, posiada jedno z najbardziej restrykcyjnych przepisów aborcyjnych w Europie, dopuszczające aborcję jedynie w przypadku gwałtu lub zagrożenia życia matki. W 2020 roku Trybunał Konstytucyjny zgodził się z poprzednim rządem na przerwanie ciąży z powodu niepłodności. „Niekonstytucyjny”.

Platforma Obywatelska, będąca członkiem obecnej większości proeuropejskiej, złożyła niedawno projekt ustawy liberalizującej aborcję do 12 tygodnia, ale jego przyjęcie pozostaje niepewne ze względu na zastrzeżenia innych partii koalicyjnych.

Przed zaostrzeniem prawa w 2020 r. przeprowadzono około 2000 aborcji, a w 2022 r. wykonano ich już tylko 161. Według organizacji feministycznych co roku 100 000 kobiet przerywa ciążę lub wyjeżdża za granicę z tabletkami aborcyjnymi zakazanymi w Polsce. .