Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pani Yellen mówi, że postęp w negocjacjach w sprawie polskiego podatku nie powiódł się i należy kontynuować prace.

Pani Yellen mówi, że postęp w negocjacjach w sprawie polskiego podatku nie powiódł się i należy kontynuować prace.

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała w poniedziałek, że nie ma postępów w negocjacjach w sprawie wdrożenia 15% globalnego minimalnego podatku od osób prawnych w Polsce i że potrzeba więcej pracy, aby rozwiązać problemy Warszawy.

Polska jest jedynym krajem, który sprzeciwia się unijnemu planowi wprowadzenia minimalnych podatków po kompromisie mającym na celu zakończenie wiru konkurencyjnej obniżki stawek podatku od osób prawnych, kompromisem w kwietniu, aby rozpocząć porozumienie 137 państw, osiągnięte w październiku ubiegłego roku. Do zawarcia umowy wymagana jest polska akceptacja.

„Głęboko wierzymy, że bycie częścią tego porozumienia leży w interesie Polski, więc odbyliśmy bardzo dobre i otwarte dyskusje” – powiedziała dziennikarzom po spotkaniu z premierem Polski Matusem Morawickim, minister finansów Magdaleną Reskowską i prezesem Banku Centralnego Adamem. Klabińskiego. Warszawa.

Pani Yellen powiedziała, że ​​ma nadzieję, że Polska przyłączy się do planu UE „w niedalekiej przyszłości”.

Ale uważa, że ​​nie jest praktyczne mieć „jakiś rodzaj silnego powiązania” między globalnym podatkiem minimalnym a innym filarem globalnych negocjacji podatkowych, redystrybucją niektórych praw podatkowych do krajów rynkowych z wysokodochodowych międzynarodowych korporacji. Gdzie sprzedawane są ich usługi i produkty.

Rzeczkowska starała się ustanowić „prawną więź” między nimi, obawiając się, że jeśli bardziej złożona korekta podatku się nie powiedzie, globalny minimalny podatek będzie obciążeniem dla międzynarodowych firm w kraju i zmniejszy napiwki kulinarne.

W przypadku niektórych krajów uczestniczących w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Negocjacji Rozwojowych preferowany jest program realokacji, ponieważ umożliwia on pozyskiwanie przychodów od amerykańskich firm technologicznych, takich jak właściciel firmy Google, Alphabet Inc (GOOGL.O), Meta Platforms. Inc (FB.O), Amazon.com Inc (AMZN.O) i Apple Inc (AAPL.O).

Ale filar redystrybucyjny nie był częścią porozumienia październikowego i jego warunki były dalej negocjowane. Francuski minister finansów Bruno Le Myre, szef resortu finansów UE, wyraził sceptycyzm wobec tych argumentów w obliczu napięć prawnych między Polską a UE.

READ  NA ŻYWO – Wojna na Ukrainie: Polska twierdzi, że stoi po stronie Kijowa w „tytanicznej walce” z Rosją

Konkurencyjne zarobki

Stany Zjednoczone zgadzają się z szacunkami organu nadzoru podatkowego UE https://www.taxobservatory.eu/wp-content/uploads/2021/10/Note-2-Revenue-Effects-of-the-Global-Minimum-Tax-October-2021.pdf Minimalny podatek byłby dodatkowym rocznym dochodem w wysokości 2 miliardów euro (2,08 miliarda dolarów) dla Polski, a nie międzynarodowych korporacji – i przekonują, że pomogłoby to zrekompensować koszty przyjmowania ukraińskich uchodźców uciekających przed rosyjską inwazją.

Pani Yellen powiedziała, że ​​polskie władze mają bardziej pesymistyczny pogląd, że powinniśmy pracować nad oceną dochodów i niektórymi poglądami na temat sposobów powiązania redystrybucji praw podatkowych z minimalnym podatkiem, zamiast badania skarbu.

Raport Kancelarii Premiera RP nie wspominał o umowie podatkowej, ale skupiał się na koordynowaniu międzynarodowych wysiłków w celu wywarcia nacisku na Rosję, by zakończyła wojnę na Ukrainie i zmniejszyła jej zależność od rosyjskiej energii.

„Polska będzie nadal wzywać do dalszego zaostrzenia sankcji UE, zwłaszcza w sektorach energetyki, finansów, transportu i usług” – czytamy w oświadczeniu. „Musimy jak najszybciej zmniejszyć potencjał gospodarczy i militarny Rosji”.

Po rozmowach w Warszawie pani Yellen ma spotkać się w czwartek i piątek z urzędnikami UE w Brukseli oraz z liderami finansowymi Grupy Siódemki w Niemczech.

Niepewność Stanów Zjednoczonych

Pani Yellen powiedziała polskim urzędnikom o rosnącej niepewności co do wprowadzenia przez Stany Zjednoczone globalnego minimalnego podatku, powiedział Manal Corwin, szef departamentu podatkowego w KPMG w Waszyngtonie i były urzędnik Departamentu Skarbu USA.

Kongres USA musi zatwierdzić zmiany do obecnego 10,5% amerykańskiego globalnego minimalnego podatku zagranicznego (GILTI), znanego również jako „GILTI”, podnosząc stawkę do 15% i przekształcając go w podmiot dla poszczególnych krajów.

Zmiany te zostały po raz pierwszy włączone do ustawy społecznej i klimatycznej prezydenta USA Joe Bidena, która została zablokowana w zeszłym roku po sprzeciwie centralnych Demokratów w Senacie.

Jednak wraz ze zbliżającymi się tymczasowymi wyborami do Kongresu i głosami prawodawców wyrażających obawy dotyczące wzrostu wydatków w następstwie kryzysu gospodarczego, perspektywy na cieńszy pakiet wydatków ze zmianami podatkowymi bledną. Inflacja rośnie.

READ  Polski rząd płonie po tym, jak kobieta zmarła po niewykonaniu aborcji

Corwin powiedział, że brak implementacji w USA raczej nie powstrzyma postępów pozostałych 136 krajów, zwłaszcza jeśli Polska mogłaby zostać objęta egzekwowaniem przez UE. Dodał, że presja na egzekwowanie przepisów przez USA w końcu się nasili, ponieważ system odbierze część dochodów podatkowych z innych krajów. (1 USD = 0,9593 euro) (Raport Davida Laudera, dodatek Alana Charlesa; Redakcja: Aurora Ellis, Edmund Cleman, Jonathan Odyssey i Tomas Janowski)