Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Korytarz Swalki to kwestia strategiczna dla państw bałtyckich i NATO

Opublikowany:

Korytarz Svalbard między Litwą a Polską jest inwigilowany na Ukrainie od początku wojny 24 lutego. Łącząc rosyjskie terytorium Kaliningradu z proputinowska Białorusią, szlak lądowy od dawna budzi obawy w państwach bałtyckich, że od dawna jest postrzegany jako potencjalna brama dla wojsk rosyjskich. Przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO powinno zagwarantować Estonii, Łotwie i Litwie.

Jest najmniejszym krajem na pograniczu Polski i Litwy na 65 km. Ale jest uważnie obserwowana. Chodnik Svalky łączy rosyjską część Kaliningradu z Morzem Bałtyckim. Putin wspiera BiałoruśOdnosi się do podziału na państwa bałtyckie i ich sojuszników z Unii Europejskiej i NATO. Od rozpoczęcia wojny na Ukrainie 24 lutego Litwa zintensyfikowała nadzór nad tym przejściem, co jest źródłem niepokoju od czasu inwazji Rosji na Krym w 2014 roku.

Na zachodzie Przełęcz Svalbard zaczyna się od obwodu – rosyjskiego obwodu administracyjnego – Kaliningradu. Zaanektowany przez Stalina po II wojnie światowej Kaliningrad pozostał rosyjski pomimo niezależności od państw bałtyckich (Estonia, Łotwa i Litwa) w 1991 roku. Przez wiele lat region był mocno zmilitaryzowany przez Rosję, zwłaszcza po NATO i UE w 2004 roku, po ekspansję na kraje bałtyckie.

Svalbard Pedestrian, kraj troski państw bałtyckich i Polski w kontekście wojny na Ukrainie. © Studio Graficzne Francja Media Świat

Chodnik Swalki, nazwany na cześć polskiego miasta przy granicy, biegnie wzdłuż granicy między Litwą a Polską i kończy się na Białorusi. W odpowiedzi na wzmocnienie wojsk w Polsce i krajach bałtyckich, w posiadanym przez Moskwę państwie nadal prowadzone są ćwiczenia wojskowe. Wojska rosyjskie stacjonują również na Białorusi. W tym kontekście Korytarz Swalki jest uważany przez niektórych analityków za słaby punkt NATO. Bo zdobywając go Rosja połączy swoje terytorium bezpośrednio z Białorusią.

READ  Dwa kraje, Polska i Argentyna, podążają całkowicie przeciwstawnymi ścieżkami

Svalki ma trudności z rosyjską armią

„Gdyby ta oś została zablokowana przez Rosjan, NATO nie byłoby w stanie wylądować wojsk z Polski na Litwę” – wyjaśnia Thibault Foylett, pracownik naukowy Fundacji Badań Strategicznych. Państwa bałtyckie znajdą się na miejscu w izolacji od NATO i ich sojuszników w UE.

>> Czytaj więcej: „Wojna na Ukrainie, zagrożenie dla słabej równowagi geopolitycznej w Arktyce”

„Biorąc pod uwagę trudności Rosji na Ukrainie, trudno wyobrazić sobie, jak może walczyć z kilkoma państwami jednocześnie”, specjalizując się we współczesnych konfliktach i strategiach małych mocarstw. Moskwie nie udało się utrzymać oczekiwanego Blitzkriegu na Ukrainie. Stolica, Kijów, sprzeciwiła się Rosjanom, którzy obecnie koncentrują swoje wysiłki na Donbasie na wschodzie kraju. Tydzień temu wojska rosyjskie musiały opuścić drugie miasto Ukrainy. Charków.

„Rosja była gotowa do rozpoczęcia wielkiej wojny – czego nie byliśmy w pełni świadomi na początku. Zagrożenie dla państw bałtyckich jest ogromne. Ale dzisiaj widzimy, że rosyjska armia jest mniej zdolna, niż sobie wyobrażaliśmy. inwazja wydaje się spadać” – powiedział naukowiec.

Finlandia i Szwecja ubiegają się o członkostwo w NATO Dobra wiadomość dla krajów bałtyckich. Przystępując do Sojuszu Atlantyckiego, dwa sąsiednie kraje europejskie mogłyby wysyłać sprzęt i wojska. „Dostęp Finlandii umożliwi transport żołnierzy z Helsinek do Tallina.

Strach narodził się podczas zimnej wojny

Obawy, że Korytarz Swalki zostanie przejęty, nie są nowe. W tym obszarze, jak mówi badacz, odzwierciedla to „historyczny niepokój”. „W czasie zimnej wojny, chociaż kraje bałtyckie i Polska były częścią Związku Radzieckiego, położenie geograficzne chodnika było już kwestionowane. Problem zniknął na początku XXI wieku. [avec l’élargissement de l’Otan en 2004, NDLR] A zaanektowany Krym w 2014 roku” – wyjaśnia Thibaut Foylet.

W 2016 r Raport Think Tanku Rand Corporation Ponownie pojawiła się kwestia korytarza Swalki i wywołała poruszenie. Symulując inwazję na kraje bałtyckie, naukowcy wykazali, że Ryga czy Tali mogą zostać otoczone przez siły rosyjskie w ciągu 60 godzin.

READ  Dwa lata później polski show w końcu powrócił

>> Zobacz także: „Wojna na Ukrainie: czy Putin marzy o Wielkiej Rosji?”

„Te symulacje Rand Corporation pokazują, że najlepszym planem Rosjan byłoby okrążenie krajów bałtyckich. Zajęcie, zbombardowanie lub zablokowanie korytarza Svalkiego, aby zapobiec rozmieszczeniu wojsk” – wyjaśnia badacz.

Ale dla niego te przewidywania mają swoje ograniczenia. „Nie powinniśmy jeszcze uważać Rosji za Związek Radziecki. Co Rosja może dziś zrobić, okupując część Europy, dziś nie może.