Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ostatnie dni gwiazdy przed wybuchem supernowej

Nigdy nie mieliśmy okazji oglądać gwiazdy aż do wybuchu supernowej. Tak było i przynajmniej w przypadku SN 2020tlf, ostatnie chwile jej matki gwiazdy były bardziej burzliwe niż wcześniej sądzono.

Będziesz również zainteresowany


[EN VIDÉO] Mgławica Krab: przegląd pozostałości po supernowych
Odkryj pozostałości supernowej, która eksplodowała prawie tysiąc lat temu w Byku, oderwana przez niesamowite widoki trzech teleskopów kosmicznych: Hubble’a, Chandry i Spitzera.

W słynnej serii Dawno, dawno temu w przestrzeni Napisane przez Alberta Barelli, Humanizm trzydziestego pierwszego wiekumi Wiek ma szansę być świadkiem przemian gwiazda niestabilny przed wybuchem Supernowa Po raz pierwszy w swojej historii zdarzenie, które na dodatek statystycznie nie występuje w Droga Mleczna tylko raz na stulecie.

Rzeczywistość częściowo dogoniła fikcję już w XXI wiekumi Century, jako artykuł opublikowany w Czasopismo Astrofizycznebezpłatny dostęp złożony w arXivi Pochodzi z zespołuAstronomowie Przeprowadzone przez naukowców z Northwestern University i UC Berkeley (Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley).

Wszystko zaczęło się latem 2020 roku od odkrycia szczególnie jasnej gwiazdy, która go używa Pan Starrs (Skrót Teleskop Panoramiczny i System Szybkiego Reagowania« teleskop Panoramiczny przegląd i system szybkiego reagowania”), program badań astronomicznych, którego celem jest wykonywanie astronomii i fotometrii przejściowych zdarzeń na dużej części nieba, niemal w sposób ciągły, za pomocą teleskopu znajdującego się na szczycie Haleakala na Hawajach.

Fragment filmu dokumentalnego Od Wielkiego Wybuchu do żywych »» Jean-Pierre Lumenet opowiada o śmierci masywnych gwiazd, ich wybuchu supernowej i powstawaniu pulsarów. © ECP Productions, 2010

Czerwony olbrzym z 10 masami Słońca

Badanie gwiazdy wykazało, że zawiera ona 10 mas Słońca i znajduje się w regionie galaktyka NGC 5731 znajduje się 120 milionów lat świetlnych od Drogi Mlecznej. w scenie super dżentelmen na czerwono, więc był monitorowany przez 130 dni w ramach Doświadczenie Younga w supernowej (YSE) przeprowadzone z Pan-Starrs. Gwiazda w końcu stała się rodzajem supernowej SN II pod koniec tego okresu obserwowane również za pomocą narzędzi WM ciasto obserwatorium W Maunakea, także na Hawajach.

READ  Kobieta, która spędziła więcej czasu w kosmosie, opowiada o programie motywacyjnym dla przyszłych odkrywców

Znaczenie odkrycia można odczytać z danych Wayne Jacobson Gallanabsolwent NSF na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i główny autor artykułu w: Czasopismo Astrofizyczne : « To przełom w naszym zrozumieniu tego, co robią masywne gwiazdy na chwilę przed śmiercią. Bezpośrednia detekcja aktywności przed supernową w A gigantyczna gwiazda Czerwień nigdy wcześniej nie była widziana w zwykłej supernowej typu II. Po raz pierwszy zobaczyliśmy wybuch czerwonego olbrzyma ! »

Artystyczna wizja prekursora gwiazdy supernowej SN 2020tlf. © Aktualności Uniwersytetu Hawajskiego

Zgodnie z komunikatem prasowym z WM Keck . Obserwatorium W odniesieniu do supernowej nazwanej SN 2020tlf wykonane pomiary podważają nasze wcześniejsze wyobrażenia o ewolucji czerwonych olbrzymów tuż przed wybuchem. Wszystkie poprzednie obserwacje nie wykazały żadnych znaków ostrzegawczych, żadnych znaczących zmian w aktywności gwiazd macierzystych SN II, które mogłyby prowadzić do przekonania, że ​​wybuch termojądrowy jest nieuchronny. Gwiazdy były ciche, bez odpowiedników silnych rozbłysków słonecznych.

Ale przypadek SN 2020tlf, o ile nie będziemy mieli szczęścia, aby faktycznie dostrzec jej gwiazdę w ostatnich chwilach przed wybuchem, sugeruje, że przynajmniej niektóre masywne gwiazdy musiały mieć niebezpiecznie zmienioną równowagę konwekcyjną na krótko przed katastrofą gwiazdy. Rzeczywiście, dane Pan-Starrs wykazały silne wyrzucenie plazmy z gwiazdy macierzystej, a wkrótce po eksplozji Keck pokazał również gęste otoczenie wokół obecnej eksplozji, potwierdzając masowe wyrzucenie gwiazdy. Temat Poprzednio.

« Odkrycie większej liczby wydarzeń, takich jak SN 2020tlf, będzie miało duży wpływ na to, jak zdefiniujemy ostatnie miesiące ewolucji gwiazd, jednocząc obserwatorów i teoretyków w dążeniu do rozwiązania zagadki, jak przechodzą masywne gwiazdy w ostatnich chwilach ich życia. Jacobson Gallan podsumowuje.

Badanie SN 2020tlf dołącza do kolejnego badania nad supernową Hubble.

Interpretacje techniczne Wynn Jacobson-Galán na SN 2020tlf. Aby uzyskać dość dokładne tłumaczenie na francuski, kliknij biały prostokąt w prawym dolnym rogu. Powinno pojawić się tłumaczenie na język angielski. Następnie kliknij nakrętkę po prawej stronie prostokąta, następnie kliknij „Napisy”, a na koniec „Tłumacz automatycznie”. Wybierz „Francuski”. © WM Keck . Obserwatorium

Zainteresowany tym, co właśnie przeczytałeś?

READ  „Szczęśliwi” i „zdrowi” amerykańscy turyści kosmiczni