Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Badanie wykazało, że szczepionki mogą wydłużyć cykl menstruacyjny o jeden dzień: Covid-19

Amerykańskie badanie opublikowane 7 stycznia sugeruje, że niektóre kobiety mogą wydłużyć cykl menstruacyjny o około jeden dzień po zaszczepieniu przeciwko Covid-19. Według naukowców efekt uboczny, który nie będzie miał żadnych skutków zdrowotnych.

Badanie, opublikowane w czasopiśmie Obstetrics & Gynecology, dotyczyło sześciu kolejnych cykli menstruacyjnych u 2400 kobiet w wieku od 18 do 45 lat, które nie przyjmowały środków antykoncepcyjnych, z których wszystkie zostały zaszczepione przeciwko koronawirusowi głównie Pfizer (55%), ale także z Moderną (35%) i Johnson & Johnson (7%), a także 1500 osób nieszczepionych dla porównania.

Według badań wydłużenie cyklu miesiączkowego (okres między każdą miesiączką) zaobserwowano w grupie osób zaszczepionych: o 0,64 dnia dłużej w cyklu po pierwszej dawce i 0,79 dnia po pierwszej dawce. Wyniki są „bardzo uspokajające” według Alison Edelman, głównej autorki badania i profesora położnictwa i ginekologii na Oregon Health & Science University, która stwierdza, że ​​każda zmiana długości cyklu krótsza niż osiem dni jest uważana za normalną przez Międzynarodową Federację Położnictwo i ginekologia.

tymczasowe zaburzenia

Badanie to opierało się na licznych zeznaniach kobiet w sieciach społecznościowych i agencjach nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii dotyczących zmian w ich cyklach po szczepieniu przeciwko COVID-19.

Dlatego naukowcy, którzy pracowali nad tym badaniem, podkreślili: „Nie znajdujemy żadnej klinicznie znaczącej zmiany długości miesiączki związanej ze szczepieniem przeciwko Covid-19”. Jeśli wiele kobiet zauważa zmiany w swoich cyklach, głównym powodem jest to, że „układ odpornościowy i układ rozrodczy są ze sobą powiązane” – powiedziała AFP Alison Edelman. Szczepionka uwalnia „białka zwane cytokinami, o których wiemy z innych chorób, że mogą zakłócać” oś jajnikowo-przysadkową, która reguluje cykl menstruacyjny.

Badanie wskazuje jednak, że zaburzenia te są nadal tymczasowe, a naukowcy chcieliby zebrać więcej danych, aby potwierdzić ten przejściowy aspekt zaburzeń miesiączkowania i chcieliby dokładniej zbadać skutki różnych szczepionek.

READ  Muzeum Górnictwa w Escaro-Aytua: przestrzeń kultywująca sztukę oryginalności