Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ostatnia krucjata Jarosława Kaczyńskiego

Jaroslav Kaczyński obiecał, że będzie to jego ostatnia kadencja. W wieku 72 lat najpotężniejszy polski polityk został ponownie wybrany przewodniczącym radykalnej Konserwatywnej Partii Prawo i Sprawiedliwość (PIS) na konferencji partyjnej w Warszawie w ten weekend. Nieodłączny od ciasta, które założył z bratem bliźniakiem w 2001 roku, Lek Kaczyński – zginął w katastrofie lotniczej w 2010 roku – i przez osiemnaście lat był najwyższym rangą przywódcą, chociaż Jaroslav Kaczyński od roku przeżywa burzę polityczną.

Przeczytaj także – Polska: Sławy i politycy są pierwsi zaszczepieni i wywołują poruszenie

Odejścia dywizji wewnętrznych i sojuszników

Problem zaczął się w zeszłym roku. Następnie próbował wymusić wybory prezydenckie listami popierającymi epidemię, co jego przeciwnicy uznali za nielegalną, co rozzłościło jego zespoły.

„Dziś Jarosław Kaczyński boryka się z dwoma poważnymi problemami” – powiedział Ryszard Lucin, analityk z think tanku Politica Insight – „Po pierwsze w swojej partii nie kontroluje już, jak w przeszłości”. Mówi się, że w październiku opuszcza koalicyjny rząd, aby skupić się na Pjongjangu i przywrócić porządek w regionalnych oddziałach. „Drugi problem, kontynuuje Rieszard Lucin, dotyczy jego koalicji, która jest na skraju upadku. Jej dwaj sojusznicy, Partia Zgody, bardziej scentralizowana niż Pies, i solidna La Poland, bardziej euroseptyczna, grożą odejściem. „

Przeczytaj także – Czego możemy oczekiwać od „słoweńskiego Trumpa” Janeza Jansy jako prezydenta Unii Europejskiej?

Nie przeszkadza mu to w kierowaniu PiS, bo może liczyć na poparcie innych mniejszych partii, ale stracił bezwzględną większość. Pod koniec maja trzech delegatów opuściło sejmową komisję po tym, jak rząd nie zgodził się z kierownictwem przemysłu węglowego. Osłabiony Jaroslav Kaczyński nie ma alternatywy dla partii rządzącej. Twardy kawaler bez dzieci, ale mieszkający z wieloma kotami, uwielbia robić ciasta i twierdzi, że reprezentuje całą Polskę, a zwłaszcza rodzinę i dziedzictwo. Choć jest najbardziej podziwianym urzędnikiem we własnej partii, nie ufa mu 52% Polaków. „Ale partia udowodniła swoją skuteczność – mówi Rieszard Lucin. Obiecaną akcję społeczną rząd zrealizował bardzo szybko i nie oglądając się wstecz. 75% wyborców było zadowolonych. Dziś wojna o prezydenturę partii przyspiesza jej likwidację”.

READ  Ukraińskie startupy prosperują w Polsce

Donald Duskin powraca

Mimo wewnętrznego zamętu i epidemii Jarosławowi Kaczyńskiemu udało się utrzymać tort na powierzchni. Partia straciła popularność, z 30% pozytywnymi komentarzami w marcu, po ponad 40% względnej stabilności. „Ale dane znów się poprawiają. Jeśli wybory parlamentarne odbędą się w najbliższą niedzielę, Pice obiecuje, że wygra. Analityk Politica Insight. Ale za dwa lata? Trudno powiedzieć”. Zwłaszcza, że ​​opozycja znalazła nowego lidera, dobrze ułożonego w przeszłości: Donalda Zmierzchu.

Były premier, były przewodniczący Rady Europejskiej powrócił w miniony weekend na polską scenę polityczną, obejmując przewodnictwo w głównej opozycyjnej Platformie Obywatelskiej (PO, centroprawica). – Donald Dusk ożenił się z krwią Jarosława Kaczyńskiego, dlatego chce wrócić, ale nie dlatego, że zamierza pokonać swojego dawnego przeciwnika – podsumował centroprawicowy dziennik „Rz”. Wątpliwy jest dochód, który nie porusza Polaków (60% tego nie lubi) i reszty opozycji, zwłaszcza lewicy.

Donald Dusk ożenił się z krwią Jarosława Kaczyńskiego, dlatego chce wrócić to

Donald Zmierzch to zemsta Jarosława Kaczyńskiego, którego nienawidzi. Pracował z Leg Wales przez dziesięć lat w Solidarnos, a później w rządzie, nienawidząc go przez trzydzieści lat. Każdego, kto mu się sprzeciwia, nazywa „zdrajcą”. Według niego Donald Dusk to przede wszystkim przedstawiciel starej gwardii, który nie potrafił wyrwać Polski ze starożytnego świata. Ich trwająca trzy dekady rywalizacja byłaby niemal romantyczna, gdyby nie polityczna klaustrofobia. Ale ostatecznie Donald Zmierzch może być atutem Jarosława Kaczyńskiego.

Era rozłamów i zniekształceń

W okresie Kaczyńskiego Polacy nie przestali się dzielić. Z czasem sam stał się operatorem kontrowersyjnej maszyny. Wielokrotnie wypowiadał się przeciwko społeczności LGBT+, przeciwko wolności sędziów i dziennikarzy, przeciwko imigrantom i kobietom, które chcą aborcji, narażając swój kraj na permanentny konflikt z UE. Za sześć lat Bruksela i Warszawa spierają się o reformę wymiaru sprawiedliwościJej niezależność jest często zagrożona przejmowaniem sądów (PiS szaleje z ideą oczyszczenia Polski), ale także w walce ze zmianami klimatycznymi (Polska zrobiła wszystko, aby zablokować Europejski Zielony Traktat), oraz w kwestii praw człowieka. Nawet przyjęcie europejskiego planu naprawczego, kiedy Polska miała otrzymać ponad 58 miliardów, nie obyło się bez problemów. To jeszcze bardziej podzieliło koalicję rządzącą, jedną z partii odrzucających politykę wspólnego europejskiego długu.

READ  „Chcę mieszkać w Polsce”: urodzona w Moskwie gwiazda łyżwiarstwa „nie dała mu szansy”, zanim rosyjscy szefowie zmienili narodowość

Przeczytaj także – EKSKLUZYWNY. Anthony Blinken i Jean-Yves Le Drian: „Ameryka chce mieć silną Europę”

W ramach unijnych sankcji Jarosław Kaczyński nie zawaha się spalić polskich mostów i izolować się na arenie międzynarodowej. Niedawnym przykładem jest otwarty konflikt z Izraelem o ustawę prywatyzacyjną, uchwaloną w parlamencie pod koniec czerwca: ten tekst przedstawia harmonogram zwrotu mienia zagrabionego przez nazistów podczas wojny. Rządy komunistyczne. Izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid potępił „niemoralne” prawo, które „bezpośrednio i boleśnie narusza prawa ocalałych z Holokaustu i ich potomków”. Gniewna odpowiedź ministra na izraelskiego dotyczy: „To uraza, a przede wszystkim brak wiedzy”. W efekcie stosunki między oboma krajami ulegają dalszemu pogorszeniu, a wizerunek Polski ulega dalszemu pogorszeniu. Kaczyński ma jeszcze cztery lata na znalezienie następcy, który niesie pochodnię tej krucjaty.

Kiedy europejska skrajna prawica jednoczy się przeciwko Unii Europejskiej European

Jarosław Kaczyński podpisał w piątek w imieniu swojej partii Prawo i Sprawiedliwość Kartę Wkładu do Konferencji na temat Przyszłości Europy. Zainicjowany przez przywódców 15 skrajnie prawicowych partii, w tym Marine Le Pen, Włocha Matteo Salviniego i jego towarzyszkę Georgię Meloni, Węgra Victora Orbana czy Hiszpana Santiago Abascala, pisał: Zamiast niszczyć wspólne wartości, które jednoczą te kraje, my musi je szanować ”. Prawo i Sprawiedliwość dalekie było od wiecu narodowego, który Władimir Putin uznał za zbyt łagodny wobec Rosji. Franசois Clemencio.