W piątek 29 września oczekiwany superksiężyc przybierze jesienne kolory, pomarańczowy i czerwony. Nazywa się to „Księżycem Pełni Żniw” i zakończy serię czterech gigantycznych księżyców w 2023 roku. Donosi „Washington Post”.. Następne wydarzenie nastąpi dopiero w sierpniu 2024 r., więc przygotujcie swoje teleskopy.
Superksiężyce to tak naprawdę pełnie księżyców, które występują, gdy gwiazda znajduje się w punkcie swojej orbity najbliższym Ziemi, w odległości około 356 500 km – mówimy wówczas, że Księżyc znajduje się w perygeum. Według NASA mogą wydawać się nawet o 14% większe i o 30% jaśniejsze od swoich najmniejszych.
Zapisz się bezpłatnie do codziennego biuletynu Slate.fr i nigdy nie przegapisz żadnego artykułu!
popieram
Dlaczego nazywa się to „Księżycem Pełni Żniw”?
Znany jako „Kukurydziany księżyc» Dla rdzennych grup północno-wschodniej Ameryki jest to pełnia księżyca najbliższa równonocy jesiennej. Historycznie rzecz biorąc, odnosiło się to do pory roku, kiedy uprawy letnie były gotowe do zbiorów. Rolnicy pracowali na polach do późna w nocy i oświetlali je światłem satelity Ziemi. Dziś w niektórych kulturach pozostaje symbolem osiągnięć.
Superksiężyc będzie widoczny o zachodzie słońca od 19:30. Będzie oświetlać niebo do 7:40, po czym zniknie. Według Space.comNa niebie będą mu towarzyszyć Jowisz i Saturn, a także najmniejsza planeta Układu Słonecznego, Merkury. Uwaga miłośnicy astrologii: będzie pod wpływem konstelacji Barana i Ryb.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Astronomowie odkryli pierwszy dysk formowania planet poza naszą galaktyką
Epidemia znów przybiera na sile. Czy wirus pojawi się pod koniec roku?
Nie, to nie był meteoryt