Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

SpaceX: Tajemnica utraty 236 satelitów Starlink w ciągu dwóch miesięcy

SpaceX: Tajemnica utraty 236 satelitów Starlink w ciągu dwóch miesięcy

Podstawowy
Wobec braku wyjaśnień dostarczonych przez SpaceX nikt nie wie, jak i dlaczego z konstelacji Starlink zniknęło ponad 230 satelitów komunikacyjnych.

Ta liczba sprawia, że ​​firma Elona Muska na razie milczy, a eksperci są ostrożni. Według danych zebranych i rozpowszechnionych na stronie Mapa satelitarna.przestrzeńStarlink, konstelacja satelitów rozmieszczona przez SpaceX od 2019 r., straciła ponad 230 jednostek komunikacyjnych między 18 lipca a końcem września. 236 W szczególności na ponad 5000 satelitach umieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej przez amerykańskiego dostawcę usług internetowych, który planuje rozmieścić 42 000 satelitów, aby pokryć całą planetę i osiągnąć swoje cele komercyjne.

Zabójcze lato w Starlink

Jeżeli dane wskazują na regularną utratę satelitów od 2019 r., to wydaje się, że zjawisko to z roku na rok przyspiesza, osiągając szczyt latem tego roku. Liczba jednostek zaginionych w sieci z około pięćdziesięciu jednostek w styczniu 2021 r. wzrosła do prawie 600 jednostek w dniu 26 września, przy czym w okresie od 1 do 2021 r. zgłoszono ponad 230 strat.każdy Lipiec i koniec września.

Liczby publikowane przez serwis monitorujący są na tyle niepokojące, że część ekspertów zaczęła wątpić w ich realność ze względu na brak dotychczasowych wyjaśnień SpaceX. Nikt nie wie, czy 236 satelitów, które nie dawały już oznak życia, po prostu zniknęły z radarów, ale nadal działały, i czy był to normalny cykl odnowy konstelacji, w której jej moduły są usuwane z orbity po około 5 latach służby , lub jeśli spłonęły przed Nadszedł czas. Z powodu niepowodzenia.

Winne burze słoneczne?

Eksperci nie wykluczają, że konstelacja Starlink została uszkodzona przez burze elektromagnetyczne, a szczególnie tego lata doszło do wielu silnych rozbłysków słonecznych. Satelity są szczególnie podatne na te zjawiska: w lutym ubiegłego roku SpaceX odnotowało, że w wyniku burzy elektromagnetycznej straciło około czterdziestu jednostek swojej floty Starlink. Biorąc pod uwagę koszt jednostkowy swoich satelitów i umieszczenie ich na orbicie, SpaceX mogło stracić 100 milionów dolarów.

READ  Wytrwałość podkreśla wagę poszukiwania życia