Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Osłabienie gospodarek Europy Wschodniej w związku z wojną na Ukrainie

Kiedy na Ukrainie wybuchła wojna, Beata Novak nie wahała się długo przed wskoczeniem do swojego samochodu i ściganiem się do granicy ukraińsko-polskiej. „Moje mieszkanie ma wolny pokój odkąd moja współlokatorka wyjechała– wyjaśnia 36-letnia warszawiaczka, która pracuje w branży restauracyjnej. Powiedziałem sobie: Masz gdzie zebrać uciekającego przed bombami, masz obowiązek to zrobić. » Od 9 marca gości w nim Anna, studentka z obwodu charkowskiego. „Żyjemy razem na moją pensję i będę z tego zadowolony tak długo, jak będzie to potrzebne”, Podkreśla. Przed uruchomieniem: Ale wraz z inflacją koniec miesiąca staje się coraz bardziej skomplikowany. »

Ponad 4 miliony Ukraińców uciekło ze swojego kraju od czasu rosyjskiej inwazji, szukając najpierw schronienia w krajach sąsiednich – zaczynając od Polski, ale także Węgier, Rumunii i Czech. „Nie znam nikogo wokół mnie, kto nie pomaga uchodźcom w taki czy inny sposób”Grzegorz Sielewicz, ekonomista Coface, notuje w Warszawie. Oprócz ludzkiej tragedii wojna na Ukrainie spowoduje również głębokie zakłócenia w gospodarkach Europy Wschodniej.

Ostrożna integracja uchodźców ukraińskich

„Ten bezprecedensowy napływ Ukraińców stanowi duże wyzwanie na krótką metę, ale jest też pod pewnymi względami potencjalną szansą na dłuższą metę” Pavel Sobiesek, ekonomista UniCredit, podsumowuje w Pradze. Początkowo ich przyjmowanie zwiększy wydatki – publiczne i prywatne – na zakwaterowanie, opiekę i edukację. Naukowcy z Capital Economics szacują ich wzrost w przedziale od 1% do 3% PKB regionu w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów W „dżungli” między Polską a Białorusią status quo był przerażający

Przed wojną Polska, Węgry i Czechy borykały się ze znacznymi niedoborami siły roboczej, związanymi w równym stopniu z dynamiką gospodarki, co ze zmianami demograficznymi – niskim przyrostem naturalnym i imigracją. Czy uchodźcy z Ukrainy mogą nadrobić ten brak? „Nie jest to łatwe, ponieważ większość z nich to kobiety z dziećmi i mają nadzieję na szybkie odejście, podczas gdy lokalne potrzeby są silne w przemyśle i budownictwie, gdzie praca jest bardziej męska”– podsumowuje Grzegorz Sielewicz. Ponadto wielu Ukraińców pracujących w tych sektorach w Polsce wróciło do domu, by walczyć – co w krótkim okresie pogłębia niedobór siły roboczej.

READ  Około dwudziestu cywilów zdołało opuścić Mariupol, a Rosja nadal wywiera presję na wschód i południe

Dla tych uchodźców, którzy pozostają z wyboru lub z konieczności, pełny wjazd na rynku pracy Będzie to wymagało znacznych inwestycji w szkolenia zawodowe i naukę języków przez kraje przyjmujące. Znaczna część wydatków, które w kolejnych latach w dużej mierze zostaną „zrekompensowane” z podatków dochodowych płaconych przez uchodźców i ich wkładu w społeczeństwo”, Dodaje Ljubica Nidelkoska, która specjalizuje się w tym temacie w kompleksie naukowym w Wiedniu, austriackim ośrodku badawczym.

Do przeczytania pozostało 65,6% tego artykułu. Poniższe informacje są przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.