Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Oscary 2023: „Decyzja o odejściu” nie wybrana dla najlepszego filmu międzynarodowego

„Decyzja o odejściu” Tang Wei. (Zrzut ekranu ze strony Golden Globe Awards. Odsprzedaż i archiwizacja zabronione.)

Seul, 25 stycznia. (Yonhap) — „Decyzja o odejściu”, romantyczny thriller w reżyserii Park Chan-wook, który zdobył nagrodę dla najlepszego reżysera na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2022 r., nie znalazł się na krótkiej liście do Oscarów w 2023 r. w kategorii najlepszy międzynarodowy film fabularny Long, zgodnie z zapowiedzią Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS), we wtorek (czasu amerykańskiego) był transmitowany na żywo.

Podczas 95. ceremonii rozdania Oscarów Park Chan-wook pojawił się na krótkiej liście 15 filmów w grudniu zeszłego roku, przed ogłoszonym dzisiaj ostatecznym wyborem pięciu nominowanych: „Na Zachodzie nic nie jest nowe” (Niemcy), „Argentyna 1985 (Argentyna) , Clos (Belgia), Eyo (Polska) i Quiet Girl (Irlandia).

Z tym wykluczeniem nowe wyzwanie kina koreańskiego do Oscarów zakończyło się wielkim rozczarowaniem pomimo technicznej i kinowej jakości filmu Parka, po ukończeniu „Parasite” reżysera Bonga Joon-ho na rozdaniu Oscarów 2020, który zdobył cztery nagrody . Jest to najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz i najlepszy międzynarodowy film fabularny.

w był
w był

Reżyser Park Chan-wook (po lewej) z „Decision to Leave” i aktor Song Kang-ho z „Broker” udzielili wywiadów mediom w sobotę 28 maja 2022 r., po zdobyciu odpowiednio nagród dla reżysera i najlepszego aktora, w 75. Festiwal Filmowy w Cannes.

Zagraniczne media podały też, że ta wiadomość była jedną z niespodzianek tegorocznych nominacji do Oscara. Amerykański magazyn rozrywkowy Variety uznał to za jedno z największych „porannych wstydów”, dodając, że „film Park Chan-wooka jest nie tylko znakomicie napisany, ale także znakomicie wyreżyserowany i zagrany (zarówno przez aktorów, jak i aktorki)” w opublikowanym artykule. Tego samego dnia pod tytułem „19 największych niespodzianek Oscarów 2023”.

Nawet amerykański outlet Inside napisał, że „decyzja Park Chan-wooka o odejściu jest jedną z największych nominacji do Oscara w tym roku – a fani są wściekli”, powołując się na reakcję fanów Parka. Jeden fan nazwał decyzję AMPAS „parodią”, podczas gdy inny wyraził niezadowolenie z kryteriów selekcji, mówiąc: „Zasady (selekcji) dotyczące tych nagród są naprawdę głupie”.

Pierwszy film fabularny Park Chan-wooka od czasu wyreżyserowania Mademoiselle (2016) był nominowany w kategorii Film nieanglojęzyczny do nagrody Critics 'Choice Awards 2023, ale nie wygrał. Był nominowany do Złotego Globu dla najlepszego filmu w języku innym niż angielski, ale nie został nagrodzony.

Zgodnie z komunikatem AMPAS, komedia science fiction „Wszystko wszędzie i na raz” była nominowana w 11 kategoriach do Oscarów 2023, podczas gdy niemiecki film „Nic nowego na Zachodzie” i czarna komedia „Zjawy z Inisherin” były nominowane w 11 kategoriach. nominowani odpowiednio w 9. kategoriach. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 12 marca w Dolby Theatre w Los Angeles.

Ceremonia wręczenia Oscarów (zdjęcie z pliku Yonhap)

Ceremonia wręczenia Oscarów (zdjęcie z pliku Yonhap)

[email protected]

(Kończyć się)

READ  Koncert dla Ukraińców - na arenie zaproszonych jest 100 muzyków