„Decyzja o odejściu” Tang Wei. (Zrzut ekranu ze strony Golden Globe Awards. Odsprzedaż i archiwizacja zabronione.)
Seul, 25 stycznia. (Yonhap) — „Decyzja o odejściu”, romantyczny thriller w reżyserii Park Chan-wook, który zdobył nagrodę dla najlepszego reżysera na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2022 r., nie znalazł się na krótkiej liście do Oscarów w 2023 r. w kategorii najlepszy międzynarodowy film fabularny Long, zgodnie z zapowiedzią Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS), we wtorek (czasu amerykańskiego) był transmitowany na żywo.
Podczas 95. ceremonii rozdania Oscarów Park Chan-wook pojawił się na krótkiej liście 15 filmów w grudniu zeszłego roku, przed ogłoszonym dzisiaj ostatecznym wyborem pięciu nominowanych: „Na Zachodzie nic nie jest nowe” (Niemcy), „Argentyna 1985 (Argentyna) , Clos (Belgia), Eyo (Polska) i Quiet Girl (Irlandia).
Z tym wykluczeniem nowe wyzwanie kina koreańskiego do Oscarów zakończyło się wielkim rozczarowaniem pomimo technicznej i kinowej jakości filmu Parka, po ukończeniu „Parasite” reżysera Bonga Joon-ho na rozdaniu Oscarów 2020, który zdobył cztery nagrody . Jest to najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz i najlepszy międzynarodowy film fabularny.
Reżyser Park Chan-wook (po lewej) z „Decision to Leave” i aktor Song Kang-ho z „Broker” udzielili wywiadów mediom w sobotę 28 maja 2022 r., po zdobyciu odpowiednio nagród dla reżysera i najlepszego aktora, w 75. Festiwal Filmowy w Cannes.
Zagraniczne media podały też, że ta wiadomość była jedną z niespodzianek tegorocznych nominacji do Oscara. Amerykański magazyn rozrywkowy Variety uznał to za jedno z największych „porannych wstydów”, dodając, że „film Park Chan-wooka jest nie tylko znakomicie napisany, ale także znakomicie wyreżyserowany i zagrany (zarówno przez aktorów, jak i aktorki)” w opublikowanym artykule. Tego samego dnia pod tytułem „19 największych niespodzianek Oscarów 2023”.
Nawet amerykański outlet Inside napisał, że „decyzja Park Chan-wooka o odejściu jest jedną z największych nominacji do Oscara w tym roku – a fani są wściekli”, powołując się na reakcję fanów Parka. Jeden fan nazwał decyzję AMPAS „parodią”, podczas gdy inny wyraził niezadowolenie z kryteriów selekcji, mówiąc: „Zasady (selekcji) dotyczące tych nagród są naprawdę głupie”.
Pierwszy film fabularny Park Chan-wooka od czasu wyreżyserowania Mademoiselle (2016) był nominowany w kategorii Film nieanglojęzyczny do nagrody Critics 'Choice Awards 2023, ale nie wygrał. Był nominowany do Złotego Globu dla najlepszego filmu w języku innym niż angielski, ale nie został nagrodzony.
Zgodnie z komunikatem AMPAS, komedia science fiction „Wszystko wszędzie i na raz” była nominowana w 11 kategoriach do Oscarów 2023, podczas gdy niemiecki film „Nic nowego na Zachodzie” i czarna komedia „Zjawy z Inisherin” były nominowane w 11 kategoriach. nominowani odpowiednio w 9. kategoriach. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 12 marca w Dolby Theatre w Los Angeles.
Ceremonia wręczenia Oscarów (zdjęcie z pliku Yonhap)
(Kończyć się)
„Dumny fanatyk sieci. Subtelnie czarujący twitter geek. Czytelnik. Internetowy pionier. Miłośnik muzyki.”
More Stories
hiszpańskie goye. Juliette Binoche otrzyma nagrodę nagradzającą jej karierę.
Beyoncé ogłasza dwudniową światową trasę koncertową we Francji
Co wiemy o rakiecie, która spadła na Polskę