Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Od wojny warszawskiej do wojny na Ukrainie”.  Autor: Marius Blaszak

„Od wojny warszawskiej do wojny na Ukrainie”. Autor: Marius Blaszak

Gdyby Bitwa Warszawska zakończyła się zwycięstwem bolszewików, byłby to punkt zwrotny w historii Europy, ponieważ wraz z upadkiem Warszawy Europa Środkowa bez wątpienia ucierpiałaby od komunistycznej propagandy. Sowiecka inwazja. W tych słowach Edgar Vincent D’Abernon, brytyjski dyplomata, członek Misji Aliantów w Polsce i świadek wojny polsko-bolszewickiej, skomentował przełomowy moment wojny z Armią Czerwoną w sierpniu 1920 roku. .

Odnosi się do tego, co odtąd nazywane jest „Cudem Wisły”. Kulminacja zaciekłej walki między odradzającą się po dziesięcioleciach niewolą Rzeczpospolitą a bolszewicką Rosją ukształtowała losy Europy. Motto przyszłego marszałka Związku Radzieckiego Michaiła Dugasewskiego – „Za zwłokami Białej Polski świeci ścieżka światowej eksplozji. Przynieśmy szczęście i pokój ciężko pracującej ludzkości. Zachód! – na szczęście nigdy nie działał.

Dzięki heroicznemu duchowi polskiego żołnierza, ogromnemu hołdowi krwi i niedostatkom społeczeństwa żyjącego w Gehennie I wojny światowej – przynajmniej w Europie udało się zagwarantować pokój i bezpieczeństwo. Dopóki w Niemczech nie pojawił się kolejny totalitarny reżim.

z przodu Trwająca wojna na Ukrainie, nie sposób nie dostrzec paraleli z konfliktem polsko-bolszewickim. Minęło sto lat, ale jedno się nie zmieniło: najeźdźca. W 1920 roku Polska skutecznie oparła się okupacji bolszewickiej, a dziś Ukraina stawia czoła siłom rosyjskim. W obu przypadkach źródło zagrożenia jest takie samo. Imperium Rosyjskie, Rosja bolszewicka, Związek Radziecki i Rosja Rosja Dziś – każdy z tych reżimów dążył do imperialnej ekspansji kosztem suwerenności innych narodów.

Okrucieństwa. Aby usprawiedliwić barbarzyństwo rosyjskiego imperializmu, Moskwa na każdym kroku podkreślała potrzebę przeciwdziałania wyimaginowanemu zagrożeniu. Stąd użyte określenia: „pomoc braterska, ochrona ludów tubylczych, jedność etniczna terytoriów, krucjata ideologiczna”. Propagandyści Kremla zapominają, że komunistyczny Związek Sowiecki nie był nic winien nazistom w swojej przestępczej działalności.

Dziś to państwo i jego symbol są czczone w Rosji w każdą rocznicę tak zwanej „Wielkiej Wojny Ojczyźnianej”, która poprzedza II wojnę światową, chociaż rozpoczęła się ona w 1941 roku inwazją nazistowskich Niemiec na Związek Radziecki. Okupacja Polski przez Związek Sowiecki 17 września 1939 r., sowiecka inwazja na Finlandię w 1939 r., aneksja Litwy, Łotwy i Estonii w 1940 r., czy też okupacja wschodniej Rumunii w 1940 r. i Krymu w 2014 r., wreszcie Inwazja na Ukrainę 24 lutego W tym roku.

„Demokracje spotykają się z agresją kraju, który od początku swojego istnienia walczy z prawem do samostanowienia innych krajów”.

Tak więc historia zatoczyła koło, ale globalizacja i rozwój technologiczny, aw konsekwencji demokratyzacja społeczeństw, przekształciły globalny system bezpieczeństwa. w XXmi wieku, doświadczenia dwóch wojen światowych i wielu innych konfliktów, nie wspominając o okresie i narodzinach zimnej wojny.NATO, całkowicie przeprojektowali tzw. globalny system bezpieczeństwa. Trwający konflikt na Ukrainie stał się częściowo konfliktem między Rosją a wolnym światem. Demokracje spotykają się z agresją kraju, który od początku swojego istnienia walczył z prawem do samostanowienia innych krajów.

READ  W Polsce ukraińscy uchodźcy napędzają rynek pracy

Agresja Ukrainy pokazuje nam, że Rosja nie przestrzega żadnych zasad pokojowego współistnienia, partnerstwa czy poszanowania prawa międzynarodowego. Dziś w Europie Wschodniej przebudziły się stare duchy. To, co powinno być ostrzeżeniem dla przyszłych pokoleń, powraca jako ostrzeżenie przed politycznym ekstremizmem, imperialistycznymi ambicjami i kultem siły.Makabryczne obrazy Bautzy Albo Irvine.

zapobieganie. W obecnym scenariuszu każdy odpowiedzialny i realistyczny rząd powinien być przygotowany na sprostanie każdemu wyzwaniu, które może nadejść ze Wschodu, czy to militarnym, czy politycznym. W zakresie bezpieczeństwa Polski i regionu Wojsko Polskie odgrywa szczególną rolę – jest strażnikiem wschodniej flanki NATO, jednocześnie chroniąc suwerenność i integralność terytorialną państwa. Od ponad dwudziestu lat jesteśmy członkiem NATO – najstarszego, największego i najskuteczniejszego sojuszu obronnego w historii ludzkości.

Ta internacjonalizacja bezpieczeństwa, wraz ze stałym umacnianiem się naszej narodowej potęgi, jest naszą gwarancją. Spójrz na osiągi i dobre oceny naszych pocisków przeciwlotniczych Piorun, naszych samobieżnych haubic Krab czy naszych karabinów szturmowych Grot – wszystkie te urządzenia przeszły testy właśnie na polu walki na Ukrainie, udzielając polskiej pomocy wojskowej naszym sąsiadom , którego wielkość od dawna przekracza 1,7 miliarda dolarów, co stawia Polskę w światowej czołówce pod względem darowizn dla Ukrainy.

Zmieniająca się sytuacja geopolityczna, zwłaszcza wojna na Ukrainie, przyspieszyła znaczną i głęboką modernizację polskiej armii, a także wzmocnienie jej siły roboczej. Polska jest jednym z nielicznych krajów NATO, które już wydają na obronność ponad 2,2% PKB – w przyszłym roku wydatki te przekroczą 3% polskiego PKB. Dzięki polityce odpowiedzialnego planowania, zapisanej w ustawie o bezpieczeństwie wewnętrznym, stworzyliśmy niezbędne fundamenty pod rozwój Sił Zbrojnych RP w najbliższych latach. Naszym celem jest posiadanie 300 000 armii: 250 000 specjalistów w jednostkach operacyjnych i 50 000 w regionalnych jednostkach bezpieczeństwa. Silna polska armia złożona z wielu żołnierzy i nowoczesnego sprzętu to podstawa doktryny odstraszania i obrony.

„Lata mijają, ale pamięć o wojnie polsko-bolszewickiej jest wciąż żywa, a wartości odwagi, honoru, miłości ojczyzny są pobożnie pielęgnowane”

Świadomość obywateli. Mówiąc o NATO jako filarze polityki obronnej należy podkreślić, że Polska od dawna jest „biorcą” obrony – naszą armię tworzą sprawdzeni specjaliści, którzy udowodnili swoją odwagę i profesjonalizm podczas wielu misji zagranicznych. W ramach NATO i Unii Europejskiej. Współpracujemy z naszymi sojusznikami – nasze siły znajdują się w wielonarodowych grupach bojowych NATO stacjonujących na Łotwie iw Rumunii.

READ  Rosja grozi zerwaniem stosunków dyplomatycznych z Polską - EURACTIV.pl

ostatni Szczyt NATO w Madrycie Szczególnie ważne, ponieważ wyznacza perspektywę działania koalicji w najbliższych latach. Podejmowane tam decyzje wyraźnie przyczyniają się do wzmocnienia bezpieczeństwa Polski i całego regionu wschodniego. Był to nie tylko dodatek Szwecji i Finlandii, ale także decyzja Stanów Zjednoczonych o stacjonowaniu na stałe jednostek z V na terytorium Polski.mi Organizacja wojskowa Stanów Zjednoczonych jest odpowiedzialna za dowodzenie siłami lądowymi USA na froncie wschodnim.

Wciąż wdrażamy kompleksowy system bezpieczeństwa. Zwiększenie środków na rozwój wojska czy modernizację technologiczną to jedno. Innym jest budowanie świadomości obywatelskiej i chęci wzięcia odpowiedzialności za nasze wspólne bezpieczeństwo. Mimo tragedii wojny na Ukrainie Polska pozostaje krajem bezpiecznym. Lata mijają, ale pamięć o wojnie polsko-bolszewickiej wciąż jest żywa, a wartości odwagi, honoru, miłości do ojczyzny są pobożnie pielęgnowane m.in. podczas obchodzonego 15 sierpnia Święta Wojska Polskiego, upamiętniającego wielkie zwycięstwo z 1920 roku.

Mariusz Błaszczak jest wicepremierem i ministrem obrony RP. Oryginalna wersja tego tekstu pojawi się w czasopiśmie jednocześnie Wszystko jest najważniejsze.