Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce ukraińscy uchodźcy napędzają rynek pracy

30-letnia Natalia mieszkała w Konotop na północy Ukrainy. Jechała samochodem ze swoją siedmioletnią wnuczką, kiedy jej miasto znalazło się pod ostrzałem Rosji w marcu zeszłego roku. Wylądowała we Wrocławiu, gdzie znajomy z Ukrainy mógł ją umieścić.

Pół roku później Natalia pracuje w centrum handlowym w tym dużym mieście pod Niemcami, jednym z najbardziej dynamicznych w kraju. Jest manikiurzystką w salonie kosmetycznym. Wynajmuje mieszkanie. „W Konotop miałam mały salonik własny. Tutaj jestem w pracy, ale od razu znalazłam, ona mówi. Jeśli nie jest w porządku, możemy to łatwo zmienić. »

Podobnie jak ona, wielu Ukraińscy uchodźcy Łatwo pasuje do pracy. Od początku do Polski napłynęło prawie 6 mln uchodźców Wojna. Wielu dołączyło do innych krajów lub już wróciło na Ukrainę, a 1,3 mln Polaków jest zarejestrowanych w opiece społecznej, a 420 tys. jest zatrudnionych.

Stopa bezrobocia wynosi 3%

„Dorosły nie ma prawdziwej woliWyjaśnia Artur Osquarek, koordynator wciąż otwartej recepcji na Dworcu Głównym we Wrocławiu. Uchodźcy otrzymują po przyjeździe 300 zł (64 euro), potem nic. Znaleźliśmy dla nich rozwiązania noclegowe, a państwo zapewnia 500 zł (106 €) miesięcznie na dziecko. Ale osoba dorosła nie otrzymuje miesięcznego zasiłku. »

warunki na rynku pracy, Polska, co ułatwi tym uchodźcom znalezienie pracy. Przy spodziewanym wzroście o 4,6% w 2022 r. kraj ma się dobrze. Stopa bezrobocia wynosi około 3%. A we Wrocławiu to tylko 1,5%.

Uchodźcy to prawie wyłącznie kobiety, często z dziećmi. „Wielu pochodzi ze wschodniej Ukrainy, obszarów najbardziej dotkniętych wojną. Są to inżynierowie, księgowi lub pracownicy administracyjni., analizuje Oskar Eden, kierownik projektu we wrocławskim urzędzie pracy. Ponieważ nie mówią po polsku, nie mogą znaleźć pracy ze swoimi kwalifikacjami. Ale nie boją się wziąć tego, co mają do dyspozycji: jako sprzedawczyni, robotnik fabryczny czy sprzątaczka, płaca minimalna wynosi 2360 zł netto (502 euro).

READ  Olga Safronova, druga białoruska lekkoatletka deportowana do Polski

CV w języku polskim

Aby przyjąć Ukraińców, urząd pracy we Wrocławiu zatrudnił trzech uchodźców. Maria Pavlova, lat 25, przyjechała sama z Krzemieńczuka w środkowej Ukrainie. Pracowała w szkole językowej i uczyła się języka polskiego, gdy jej kraj popadł w wojnę, a szkoła została zamknięta.

Dziś we Wrocławiu przyjmuje Ukrainki poszukujące pracy: „Niektórzy są zszokowani i zdezorientowani, niezdolni do wyrażenia siebie. Pytam ich jakie są kwalifikacje, pomagam sporządzić CV po polsku, ona mówi. Założyliśmy grupy dyskusyjne, na których omawiamy różne możliwości znalezienia pracy. Pokazano im, że to normalne, że pojawiają się trudności, ponieważ nikt nie chce migrować…”

Kobiety te mają duże trudności ze znalezieniem trwalszego mieszkania – ponieważ wzrosły czynsze – oraz, jeśli to konieczne, z opieką nad dziećmi. Dla reszty uchodźcy są mile widziani. Na oknach we Wrocławiu mile widziane są plakaty w języku ukraińskim. „Mam dużo telefonów od pracodawców, którzy chcą zatrudnić Ukraińców”Oscar Eden potwierdza.

Kraj potrzebuje pracowników

Pojawia się fala współczucia dla sąsiadów, ponieważ Polacy są przekonani, że i oni stoją w obliczu takiego samego niebezpieczeństwa rosyjskiej inwazji. Ale napływ ukraińskich pracowników to także szansa dla kraju. „Polska doświadcza spadku liczby pracujących, ponieważ wyżu demograficznego osiąga wiek emerytalny”– wyjaśnia Agnieszka Klon-Tominczak ze Szkoły Głównej Handlowej. Ponadto liberalna polityka rodzinna rządzącej konserwatywnej koalicji wypchnęła wiele kobiet z rynku pracy.

Stąd kraj potrzebuje podaży pracy. Nie wiadomo, czy ci uchodźcy pozostaną. Według sondażu przeprowadzonego przez Narodowy Bank w maju zeszłego roku tylko 20% osób planuje wyemigrować do Polski.

—————-

Polska ma trzecią najniższą stopę bezrobocia w Europie

Polska liczy 38 milionów, z czego 18 milionów to ludność pracująca. Od 2012 roku stopa bezrobocia w Polsce jest niższa niż średnia UE. Obecnie wynosi 3% i jest trzecim najniższym w UE po Czechach i Niemczech.

READ  Po niespodziewanej wizycie w Kew, Putin w Polsce - z "przesłaniem" do wojny ukraińsko-rosyjskiej

Oczekuje się, że Polska wzrośnie o 4,6% w tym roku i 1,7% w 2023 roku. Niemcy, które stanowią 30% eksportu, są zagrożone spadkiem aktywności.