Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Niemcy chcą kupić wycofane ze służby szwajcarskie czołgi Leopard

Niemcy chcą kupić wycofane ze służby szwajcarskie czołgi Leopard

Niemcy zwróciły się do Szwajcarii o zakup wycofanych z eksploatacji czołgów bojowych Leopard 2. Może zastąpić czołgi dostarczane na Ukrainę przez Niemcy i inne kraje UE. Sprzedaż będzie wymagała zgody parlamentu.

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius i minister gospodarki Robert Habeck napisali do kanclerz federalnej Violi Amherd, prosząc ją o odsprzedaż czołgów Leopard 2 armii szwajcarskiej producentowi Rheinmetall. List jest datowany na 23 lutego, rzecznik Federalnego Departamentu Obrony, Ochrony Ludności i Sportu (DDPS) powiedział Keystone-ATS, odnosząc się do informacji z piątkowego „Blicka”.

Rzecznik zaznaczył też, że nie ma koncepcji przekazania Ukrainie czołgów bojowych. Ostateczne miejsce przeznaczenia sprzętu wojennego byłoby zagwarantowane Niemcom lub NATO i partnerom obronnym Unii Europejskiej. Oczekuje się, że czołgi zastąpią te oddane Ukrainie i poprawią zaopatrzenie w części zamienne.

Możliwa sprzedaż, według wojska

Z punktu widzenia armii szwajcarskiej można, według wstępnych badań, obejść się bez ograniczonej liczby czołgów bojowych. Warunkiem tego jest rozwiązanie parlamentu, podczas gdy on odczytuje stanowisko.

W odpowiedzi z 1 marca minister obrony Viola Amherd poinformowała Niemcy, że parlament nie podjął decyzji o formalnej likwidacji. Dyskusje na ten temat toczą się obecnie w parlamencie. Nie może przesądzać o ewentualnej decyzji Parlamentu.

Rada Federalna zamierza zająć stanowisko w tej sprawie podczas tury pytań w obu Radach Federalnych w poniedziałek.

Komisja temu zaprzeczyła

Handel materiałami wojennymi w kontekście wojny na Ukrainie jest bardzo delikatną politycznie kwestią w Szwajcarii, która jest krajem oficjalnie neutralnym. Na początku lutego Komitet Polityki Bezpieczeństwa Rady Państw wyraźnie odrzucił podobny wniosek.

Komisja odrzuciła inicjatywę parlamentarną 8 głosami do 2. Wymagało to wycofania z eksploatacji i powrotu do Niemiec nawet 30 z 96 czołgów Leopard 87.

Większość komitetu chciała zachować te czołgi jako rezerwę strategiczną. Mniejszość widziała w tych czołgach szansę przyczynienia się do bezpieczeństwa europejskiego.

READ  Mystery Club interweniował w sprawie Harry'ego Kane'a

Sklep we wschodniej Szwajcarii

Czteromiejscowy Leopard 2 to niemiecki czołg ciężki. Jest budowany seryjnie od 1978 roku. Istnieje wiele wariantów. W latach 1987-1993 Szwajcaria wprowadziła do wojska około 380 lei. Tymczasem wojsko sprzedało dziesiątki samochodów do Niemiec i Kanady.

Wyciągnął również 96 z nich ze służby. Ostatnio był przechowywany w magazynie we wschodniej Szwajcarii. Do końca roku armia dysponowała jeszcze 134 czołgami tego typu.

Ukraina od ponad roku broni się przed rosyjską inwazją. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Selinsky kilkakrotnie apelował do społeczności międzynarodowej o zapewnienie mu w szczególności samolotów bojowych i czołgów. Ukraina otrzymuje 18 nowoczesnych czołgów Leopard 2 z zasobów armii niemieckiej.

Wraz z krajami partnerskimi, Szwecją i Portugalią, Niemcy chcą dostarczyć Ukrainie zmodernizowany batalion czołgów Leopard 2, w skład którego wchodzi 31 czołgów. Polska koordynuje kolejny batalion ze starszymi czołgami Leopard 2.

/ ATS