Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Nasze wsparcie dla Ukrainy nie osłabnie” – zapewnia Joe Biden podczas wizyty w Polsce

Po burzliwej poniedziałkowej wizycie na Ukrainie, Joe Biden wygłosił we wtorek w Warszawie porywające przemówienie, oddając hołd Polakom i Ukraińcom. W środę prezydent USA ma spotkać się z szefami państw i rządów dziewięciu krajów wschodniej flanki NATO.

Przed starannie dobranym tłumem w Warszawie prezydent USA złożył porywający hołd Polakom”Otwórz ich sercaAby powitać ponad 1,5 miliona Ukraińców, którzy uciekli przed wojną.

Joe Biden powiedział też, że Władimir Putin mu ufa „trudny” Ale on się temu sprzeciwił „Żelazna wola Ameryki”.

Mimo cierpienia i zniszczenia „Ukraina jest niezależna– podkreślił prezydent.

„Nasze wsparcie dla Ukrainy jest niezachwiane”Prezydent zauważył, że to wiadomość dla Rosjan, ale do użytku domowego, podczas gdy Amerykanie wydają się coraz bardziej nieufni wobec zaangażowania Ameryki na Ukrainie.

Zwracając się ponownie do Rosjan, Joe Biden powiedział: „Zachód nie był w zmowie[tait] Nie atakujcie Rosji”.

Jeśli Joe Biden odwiedził we wtorek Warszawę po raz drugi w ciągu dwunastu miesięcy od wybuchu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, to właśnie z tego powodu. Polska stała się przyczółkiem dla NATO w regionie.

To także dobrodziejstwo dla Warszawy, której pozycja międzynarodowa wyraźnie osłabła od czasu dojścia do władzy w 2015 roku populistycznych nacjonalistów.

Sojusz transatlantycki był również w centrum wypowiedzi Joe Bidena.

„Rok później powiedziałbym, że NATO jest silniejsze niż kiedykolwiek”.Prezydent USA podkreślił to w rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie przez Rosję.

I „Mogę z dumą powiedzieć, że nasze poparcie dla Ukrainy jest niezachwiane”Powitano go podczas spotkania delegacji polskiej i amerykańskiej, częściowo transmitowanego przez lokalną telewizję.

Rozważał prezydent Stanów Zjednoczonych „Naprawdę niesamowite” Wsparcie Polski dla Ukrainy i Ukraińców.

Prezydent RP Andrzej Duda ze swojej strony podkreślił podziękowania dla Joe Bidena. „Widzimy, że Ameryka jest zdolna do stabilizacji porządku światowego”.

W ciągu roku Polska nie tylko otworzyła swoje granice dla milionów Ukraińców uciekających przed rosyjskimi nalotami, ale także stała się ośrodkiem pomocy międzynarodowej dla rozdartego wojną kraju. Ale nadal Warszawa gościła na swojej ziemi głównie ważny sprzęt NATOw tym około 10 000 żołnierzy amerykańskich, i rozpoczął masowe zakupy broni, aby wzmocnić własne zdolności obronne.

READ  Polska chce postawić sprawę zabójstwa Katin przed międzynarodowym wymiarem sprawiedliwości

Jej budżet wojskowy musi przekraczać 4% PKB W tym roku – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Wojna na Ukrainie rzeczywiście postawiła Polskę z powrotem w centrum gry, podczas gdy polski rząd znalazł się pod ostrzałem europejskich krytyków za brak poszanowania praworządności i spadek Polski w międzynarodowych rankingach zasad demokratycznych i wolności głoska bezdźwięczna.

zeszły tydzień, Komisja Europejska zapowiedziała również, że podejmie kroki prawne w UE Docelowo doprowadzi to do nowych sankcji finansowych, w następstwie orzeczeń polskiego Trybunału Konstytucyjnego kwestionujących prymat prawa europejskiego wobec kraju.

„Ta wojna pokazuje, że Polska jest krajem niezbędnym, bez którego pomoc Ukrainie byłaby bardzo trudna, jeśli nie niemożliwa (…) Zyskaliśmy na znaczeniu”Marek Belka, były lewicowy premier i były szef polskiego Banku Centralnego, obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego, przyznał w radiu TOK FM.

Ponadto, aby utrzymać się w tej nowej roli, „niezbędna jest poprawa stosunków z Europą”.

Jedno jest pewne, sprawa ukraińska jest jedną z nielicznych dziedzin, w których populistyczny rząd nacjonalistyczny może liczyć na jednomyślne poparcie wszystkich graczy na krajowej scenie politycznej, co jest krytycznym punktem w kontekście zbliżających się jesiennych wyborów parlamentarnych.

„Na razie to element spajający wszystkie siły polityczne w Polsce”W radiu TOK FM powitano we wtorek byłego szefa polskiej dyplomacji Adama Daniela Rotfelda.

„Ta bezklasowa klasa polityczna rzuciła sobie wyzwanie w tym przypadku”on dodał.