Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

NASA wysyła setki sondujących balonów w samo serce całkowitego zaćmienia słońca

NASA wysyła setki sondujących balonów w samo serce całkowitego zaćmienia słońca

To specjalny rodzaj startu balonu przygotowany przez NASA. pod Projekt NEBP Wyznaczony na tę okazję, podczas Całkowite zaćmienie słońca w poniedziałek, 8 kwietnia Widoczna w Ameryce Północnej (co rozpoczęło się około 18:00 czasu francuskiego) amerykańska agencja kosmiczna planowała wystrzelić w cień Księżyca bardzo dużą liczbę balonów z sondą meteorologiczną.

Niektórzy z nich będą po prostu fotografować miejsce zdarzenia, inni natomiast będą odpowiadać za zbieranie danych – wyjaśnia Jimmy Carter, dziennikarz specjalizujący się w zaćmieniach słońca. Dla strony internetowej amerykańskiego magazynu Forbes.

Transmitowane będą balony z kamerami, które zostały wystrzelone z trzydziestu czterech lokalizacji Zaćmienie na żywo W trybie online dzięki soczewkom Raspberry Pi zostaną wystrzelone w stratosferę na wysokość około 24,4 km, „Gdzie niebo jest czarne i widoczna jest krzywizna ziemi”.. podczas Z poprzedniego zaćmienia Do sierpnia 2017 r. wypuszczono na dziewięćdziesiąt minut pięćdziesiąt pięć balonów pogodowych, które transmitowały wydarzenie prawie 600 milionom ludzi.

Tym razem wyprawa ma trwać od czterech do sześciu godzin, w zależności od miejsca wypłynięcia. Trzeba przyznać, że warunki są do tego odpowiednie: po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych w okresie krótszym niż sześć miesięcy zaobserwowano dwa centralne zaćmienia Słońca (Obrączkowe zaćmienie Słońca i „pierścień ognia” Można go zaobserwować na całym kontynencie amerykańskim 14 października 2023 r.).

Wyjątkowy kontekst

„Ta zbieżność geograficzna daje możliwość porównania tego, co dzieje się podczas dwóch różnych typów zaćmień, jednego z głębokim cieniem Księżyca i drugiego, w którym duża część Słońca jest zasłonięta”.– wyjaśnia Forbesowi Angeli Des Jardinsfizyk z Montana State University w Bozeman, jest liderem programu NEBP. „To świetna okazja, aby obserwować, co dzieje się w atmosferze podczas obu typów zaćmień”.

W szczególności naukowcy będą śledzić „fale grawitacyjne”, które przemieszczają się w atmosferze, tworząc rzędy chmur, a także puste przestrzenie pomiędzy nimi. Tworzą się one zwykle w górach na skutek różnicy temperatur pomiędzy dniem i nocą.

READ  Wideo. Kosmos: Niesamowite zdjęcia astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej powracających na Ziemię po 160 dniach

„Od lat 70. XX wieku stawiano hipotezę, że zimny, ciemny cień całkowitego zaćmienia Słońca wygeneruje silne, ostre fale grawitacyjne wysoko w atmosferze, ale nigdy nie zaobserwowano ich w stratosferze przed naszą kampanią z lipca 2019 r.”.Angela Des Jardin kontynuuje. misja wykonana.