Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

NASA uruchamia Lucy, 12-letnią misję na asteroidy Jowisza

Opublikowano we wtorek, 28 września 2021 o 23:15

NASA przygotowuje się do wystrzelenia Lucy w przyszłym miesiącu, 12-letniej misji, która najpierw będzie ściśle monitorować asteroidy na tej samej orbicie co Jowisz, aby lepiej zrozumieć, jak powstał nasz system. energia słoneczna.

Asteroidy trojańskie, z których znanych jest około 7000, rozwijają się wokół Słońca w dwóch grupach, jedna poprzedzająca Jowisza, a druga następująca po nim.

Podczas swojej podróży statek kosmiczny najpierw przeleci nad asteroidą w głównym pasie asteroid około 2025 r. (między Marsem a Jowiszem), a następnie w kolejnych latach nad siedmioma asteroidami trojańskimi.

„Chociaż znajdują się w bardzo wąskim obszarze kosmosu, bardzo różnią się od siebie”, powiedział Hal Levison, główny badacz misji w Southwest Research na konferencji prasowej we wtorek w Boulder, Colorado Institute w Kolorado. „Na przykład mają bardzo różne kolory, niektóre szare, niektóre czerwone”.

Jedna z teorii głosi, że uformował się poza orbitą Jowisza, zanim został tam przyciągnięty, i że te kolory odzwierciedlają ich źródło.

„Cokolwiek odkryje Lucy, da nam to istotne wskazówki na temat powstawania naszego Układu Słonecznego” – powiedziała Laurie Gleese, dyrektor ds. nauk planetarnych w NASA.

Statek zbliży się do wybranych obiektów na odległość zaledwie 400 do 950 kilometrów.

Dzięki trzem instrumentom naukowym zainstalowanym na pokładzie oraz dużej antenie naukowcy chcą badać geologię i skład tych asteroid, a także ich dokładną gęstość, masę i rozmiar.

Rakieta napędowa sondy Atlas V ma wystartować z Florydy 16 października.

Całkowity koszt misji, wliczając 12 lat działania, to 981 milionów dolarów.

Rich Lieb, kierownik programu Lucy, powiedział, że statek został zbudowany przez Lockheed Martin i jest „prawdziwym dziełem sztuki”.

Obejmuje ponad trzy kilometry kabli, a zwłaszcza ogromne panele słoneczne, które są ułożone od końca do końca na wysokość pięciopiętrowego budynku.

READ  A gdyby Ziemia nagle przestała się obracać?

Statek będzie pierwszym statkiem napędzanym energią słoneczną, który wyruszy daleko od Słońca i zauważy więcej asteroid niż jakikolwiek inny statek kosmiczny przed nim.

Wyprawa nosi nazwę Lucy w nawiązaniu do skamieniałości Australopithecus odkrytej w Etiopii w 1974 roku, która pomogła rzucić światło na ewolucję człowieka – NASA chciałaby rzucić światło na ewolucję Układu Słonecznego.

Badacze, którzy znaleźli ten szkielet, słuchali wówczas piosenki Beatlesów „Lucy in the Sky with Diamonds”. W mgnieniu oka oficjalne logo misji NASA zostało narysowane w kształcie diamentu.