Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sojuz musi zmienić miejsce na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Od końca września do początku października ruch wokół Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będzie nieco większy niż zwykle: jedna kapsuła musi zostać przeniesiona, inna musi odlecieć, a inna musi przybyć.

Nie będzie go widać z Ziemi, ponieważ Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest zbyt daleko, aby można ją było zobaczyć gołym okiem. Ale w ciągu najbliższych kilku dni wokół Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będzie sporo aktywności. W rzeczywistości stacja przygotowuje się do odlotu kapsuły Crew Dragon w ciągu najbliższych kilku dni. Zaraz po tym na stacji zacumuje kolejny statek, tym razem Sojuz.

Ten gęstszy niż normalny ruch wymaga kilku poprawek: dlatego obecny statek misji Sojuz MS-18 został przeniesiony we wtorek, 28 września. Celem jest zmuszenie go do zmiany portu, uwolnienia portu, który aktualnie zajmuje. Misja Sojuz MS-19, która zostanie wystrzelona na początku października, zajmie wyzwolone nabrzeże.

Schematyczny schemat manewru powrotu Sojuz. // Źródło: NASA

Zacumowany w centralnej nabrzeżu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pojazd MS-18 misji Sojuz musi wycofać się o kilkadziesiąt metrów, aby dokonać korekty w odpowiedniej odległości od stacji. Następnie musi ustawić się w osi nowego portu i przystąpić do manewrów podejścia. Obecnie, oprócz kapsuły Sojuz, do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dołączone są dwie kapsuły SpaceX.

jak’NASA wyjaśnia Na Twitterze operacja ta prowadzona jest z trzema osobami na pokładzie – w tym przypadku członkami misji MS-18: rosyjskimi kosmonautami Olegem Nowickim i Piotrem Dobrowem, a także Amerykaninem Markem T. Vande Hee. Ich obecność wcale nie ma na celu zabrania ich na spacer w kosmos: To są względy bezpieczeństwa które wymagają zabrania ich na pokład.

Ten ruch, który występuje w odległości około 400 kilometrów od Ziemi i występuje na orbicie z prędkością 28 000 km/h, nie trwa długo. Ogólnie lot powinien trwać około czterdziestu minut, mówi amerykańska agencja kosmiczna. Na przykład jest znacznie szybszy niż spacer kosmiczny astronauty, który często zajmuje kilka godzin.

READ  Jakie są różne rodzaje raka?

Jedna kapsułka znika, druga w górę

Po prawidłowej wymianie Sojuz MS-18, Następny krok już 30 września. Statek Dragon SpaceX powróci na Ziemię z odkryciami naukowymi dotyczącymi chorób neurodegeneracyjnych, ekspresji genów i dystrofii mięśniowej. Łącznie sprowadzone zostaną ponad dwie tony sprzętu. Dokowanie, lot i powrót na orbitę są automatycznie anulowane pod nadzorem SpaceX.

Wylot statku towarowego SpaceX nie stanowi zagrożenia dla załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Sojuz MS-18, który może pomieścić trzy osoby, pozostaje na miejscu, podobnie jak statek kosmiczny SpaceX przeznaczony do lotów załogowych. Ta kapsuła dotarła do misji Crew 2, zdolna do transportu czterech astronautów. To wystarczy, by teraz ewakuować siedem osób na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Jeśli chodzi o misję Sojuz MS-19, ma ona dotrzeć dokładnie 4 października. Cecha szczególna tego lotu: dwóch z trzech członków załogi to cywile. Jeśli jest z nimi profesjonalista, w osobie Rosjanina Antona Czkaplerowa, to pozostali dwaj to para utworzona przez rosyjskiego reżysera i aktorkę Klima Chebenko i Julię Peresild. Muszą zostać na pokładzie przez około tydzień i zrobić kilka sekwencji do filmu.

Kredyt fotograficzny dla osoby:
NASA

Udostępnij w mediach społecznościowych

Kontynuacja wideo