Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

NASA ujawnia swój plan podboju Księżyca i Marsa

NASA w końcu ujawniła niektóre ze swoich linii działania w celu przyszłego podboju Marsa w ciągu kilku dekad.

Elon Musk nie jest jedynym, który marzy o spacerowaniu po Marsie. Jest to również jeden z celów NASA, chociaż agencja pozostaje bardziej skoncentrowana na kolejnych trzech misjach Artemis. To właśnie wyłania się z mapy drogowej kolonizacji międzyplanetarnej, zwanej celami z Księżyca na Marsa. Zostało to niedawno zaprezentowane publicznie w formie wspólnego szkicu, który zauważyłem Ciekawa geometria.

Dokument zawiera listę 50 głównych celów, wszystkie związane z rozwojem infrastruktury księżycowej na Księżycu, ale także na Marsie. Są one podzielone na cztery kategorie, z których każda dotyczy innego aspektu kolonizacji międzyplanetarnej. Pierwszy dotyczy transportu i mieszkalnictwa, a drugi infrastruktury. Ostatnie dwa cele przedstawiają cele naukowe i operacyjne NASA.

Jeśli ten dokument zostanie opublikowany w takiej formie, to dlatego, że NASA ma nadzieję zebrać opinie ekspertów z całego świata. „Informacje zwrotne, które otrzymamy na temat celów, które wyznaczyliśmy, pozwolą nam zrewidować nasze plany eksploracji Księżyca i Marsa w ciągu najbliższych 20 lat i zachować jak największą przejrzystość”.administrator NASA Pam Mulroy wyjaśnia w komunikacie prasowym.

Dzięki takiemu podejściu znajdziemy potencjalne wady w naszej architekturze, a także obszary, w których nasze cele są zgodne z celami branżowymi, co może prowadzić do nowej współpracy z partnerami przemysłowymi i międzynarodowymi.’, określ.

Nowy rodzaj ciśnieniowych naukowych domków mobilnych

Spośród wszystkich omawianych punktów, w szczególności jeden może sprawić, że przyszli komentatorzy projektu porozmawiają z NASA. To dość szczególny projekt kolonizacji Marsa. W gruncie rzeczy ma sprawić, by astronauci żyli… w swoich samochodach, jak wczasowicze w środku tego podróż samochodem między planetami.

Pomysł jest głupi, ale mimo to pochodzi od Kurta Vogla. Ten wybitny naukowiec i inżynier kieruje Departamentem Inżynierii Kosmicznej NASA. To właśnie decyduje o ogólnej organizacji tych głównych programów. Według niego, dwóch astronautów mogłoby idealnie żyć w dużym kompaktowym łaziku, który został przetransportowany na Marsa z Ziemi. Wtedy będzie służył jako środek do eksploracji, ale także jako siedlisko. Prawdziwie zaawansowana technologicznie przyczepa stacjonarna dla astronautów.

READ  Rosja zawiesza starty z bazy kosmicznej Kourou

Celem niekoniecznie jest stworzenie długoterminowej podstawy; Zamiast tego NASA chce dać astronautom trochę czasu na aklimatyzację w nowym otoczeniu. „Będą potrzebować czasu, aby przystosować się do częściowej grawitacji’, szacuje Vogel, Cytat autorstwa Ciekawa geometria. I zamiast poświęcać cenny czas na bierne przyzwyczajenie się, można to zrobić również w specjalnie wyposażonym aucie. Kiedy się do tego przyzwyczają, będą mieli mnóstwo czasu na założenie pianki, aby pokonać czerwonawy kurz.

Trudno mieć nadzieję na prawdziwy podbój Marsa, zanim powstanie miejsce orbitalne Lunar Gateway. © NASA/JPL

Długoterminowy projekt to wciąż tylko abstrakcja

Ostatecznie przyszłe misje na Marsa będą mogły polegać na portalu księżycowym. To ogromny projekt infrastrukturalny na orbicie księżycowej, który będzie służył jako przekaźnik dla misji międzyplanetarnych. Ale do zbadania jest jeszcze długa droga. Jak dotąd w rzeczywistości pierwsze misje na Marsa mogły nadejść wcześniej.

Bez tego wsparcia logistycznego bardzo trudno byłoby wysłać ludzi na Marsa przez długi czas. Na tak wczesne zlecenie Vogel oferuje 30-dniowy pobyt. Po uruchomieniu portalu NASA może zaatakować rozwój infrastruktury na Marsie, jak opisano w dokumencie.

Wystarczy przeczytać dokument po przekątnej, aby zrozumieć, którą ścieżkę jeszcze trzeba pokonać. Technologia się rozwija, owszem, ale bez wątpienia wciąż dzieli nas kilkadziesiąt lat od prawdziwej kolonii marsjańskiej na dużą skalę. Na razie wszystkie te plany są nadal bardziej eksperymentem myślowym niż rzeczywistym układem. Tak czy inaczej, ciekawie będzie usłyszeć, co partnerzy NASA myślą o tym projekcie misji, ale także o pozostałej części tej długiej mapy drogowej.

Dostępna mapa drogowa tutaj.