Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

NASA: Hubble ma zostać uratowany w przyszłym tygodniu

Hubble nie jest w najlepszej formie, ale NASA ma wreszcie dobre wieści: planowana jest awaria.

Pod koniec czerwca Kosmiczny Teleskop Hubble’a doświadczył alarmującej usterki. Po awarii komputerów pokładowych słynne narzędzie musiało przejść na „Tryb bezpieczeństwa’, rodzaj sztucznego transu, którego celem jest utrzymanie porządku.

Wszystkie próby ponownego uruchomienia komputerów do tego czasu nie powiodły się. Rozważany winowajca, wadliwa jednostka pamięci, pozostał głuchy na wszystkie prośby inżynierów. Ale jest inna możliwość. Dla mnie cięcie zębateMożliwe, że wystąpił problem z jednostką CU/SDF. Jest to bardzo ważna jednostka, ponieważ odpowiada za przesyłanie i koordynację danych i poleceń. Źródłem problemu może być również regulator napięcia.

Bardzo wrażliwy proces

Na szczęście zespoły, które zaprojektowały teleskop, przewidziały właśnie to. Hubble zawiera duplikat dla każdego z tych podsystemów. Problem polega na tym, że przy technologii sięgającej lat 70. przejście na system zapasowy to tylko spacer po parku.

Te dwa komponenty są w rzeczywistości bezpośrednio powiązane z wieloma innymi elementami teleskopu Hubble’a. Jeśli podczas przejścia do iteracji pojawi się problem, ryzyko jest bardzo realne. Hubble może doznać poważnych uszkodzeń, które mogą spowodować awarię teleskopu. Biorąc pod uwagę jego pełnoletność, scenariusz ten prawdopodobnie oznaczał koniec ponad trzydziestoletniej przygody.

Chwila prawdy w przyszłym tygodniu

Więc NASA nie ma miejsca na błędy podczas procesu ratunkowego. Aby postawić na wyższy poziom, agencja opracowała wielodniowy protokół testowy, aby potwierdzić wykonalność operacji. Dobrą wiadomością jest to, że test zakończył się pomyślnie, więc inżynierowie są przekonani, że ich podejście ożywi Hubble’a.

Chwila prawdy została wyznaczona w przyszłym tygodniu. Ale ta historia nie jest ustalona i NA zamierza nie spieszyć się. Zielone światło pojawi się tylko wtedy, gdy przygotowania zostaną do tego czasu zakończone; Procedura musi być trwale zwalidowana. Dowiemy się wtedy, czy Hubble może dostarczyć nam wspaniałych obserwacji przed należną emeryturą… czy też będziemy musieli pożegnać się z legendarnym instrumentem, który na zawsze zajmie ważne miejsce w historii astronomii. Palce splecione!

READ  Światowa Organizacja Zdrowia jest zaniepokojona przyspieszeniem liczby przypadków w Europie