Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na żywo – Wojna na Ukrainie: Organizacja Narodów Zjednoczonych wszczyna śledztwo w sprawie wybuchów w więzieniu w Oliniwce

Dziś

Aktualizacja statusu

Rosjanie gromadzą swoje siły na południu Ukrainy, a walki trwają na wschodzie. Moskwa utrzymuje swoje pozycje w Zaporoskiej elektrowni atomowej, która odstrasza mieszkańców Zachodu. Informacje o konflikcie w 163. dniu wojny.

międzynarodowy

Zaniepokojony gazociągiem Nord Stream Zełenski chce rozmawiać z Xi Jinpingiem… Aktualizacja sytuacji na Ukrainie

Inflacja w Wielkiej Brytanii

Bank Anglii mógłby w czwartek podążać za innymi bankami centralnymi i przyspieszyć podwyżki stóp w obliczu gwałtownie rosnącej inflacji, ryzykując jednocześnie ukaranie aktywności gospodarczej. Inflacja w Wielkiej Brytanii przyspieszyła w czerwcu do 9,4% w ciągu jednego roku, co jest rekordem od 40 lat, prowadząc do załamania kosztów życia, które szczególnie zagraża mniej zamożnym brytyjskim gospodarstwom domowym.

„Po lipcowych podwyżkach przez Europejski Bank Centralny i Rezerwę Federalną Stanów Zjednoczonych (odpowiednio o 0,50 i 0,75 punktu procentowego, przyp. red.), BoE prawdopodobnie również poczuje się zmuszony do zwiększenia podaży w sierpniu”, zauważają analitycy BNP Paribas.

10,35 mln uchodźców

Według ONZ, liczba ukraińskich uchodźców, którzy przekroczyli granicę, osiągnęła 10,35 mln.

Rosyjscy hakerzy

Zaledwie 20 kilometrów od linii frontu nasi dziennikarze są na miejscu w Mikołajowie (wschód) wraz z ukraińską policją. To nowa misja od początku wojny: wytropić rosyjskich intruzów wśród ludności.

Mikołajów: ukraińska policja szuka rosyjskich infiltratorówźródło : Aktualności TF1

Wiadomości osobiste

Zaporoże

W codziennej aktualizacji sytuacji na mapach Instytut Studiów Wojennych (ISW) informuje o postępach wojsk rosyjskich i ukraińskich w terenie.

W miarę kontynuowania walk na wschodzie Rosjanie będą mobilizować żołnierzy na południu do odparcia ukraińskiego kontrataku w Chersoniu. Wreszcie, po stronie międzynarodowej, ISW potwierdza, że ​​Moskwa wykorzystuje kontrolę nad elektrownią atomową w Zaporożu (Północny Chersoń) jako środek odstraszający wobec Zachodu.

READ  Czwartek 17 marca - LOURDES-ACTU

Północny Potok

Rosyjski gigant gazowy Gazprom powiedział w środę, że zwrot turbiny Siemensa, która została uznana za niezbędną do obsługi gazociągu Nord Stream 1, który zaopatruje Europę, jest „niemożliwy” z powodu sankcji wobec Moskwy.

Te wypowiedzi mogą zwiększyć zaniepokojenie krajów europejskich, które podejrzewają, że Moskwa szuka pretekstu do opóźnienia zwrotu tej turbiny i ograniczenia dostaw gazu w kontekście napięć wokół Ukrainy.

Kanclerz Niemiec Olaf Schulz również oskarżył w środę Rosję o odpowiedzialność za blokowanie dostaw turbin. Gazprom twierdzi, że sprzęt, który wrócił do Niemiec po naprawie w Kanadzie, jest niezbędny do zapewnienia sprawnego funkcjonowania gazociągu Nord Stream 1, który zaopatruje Europę.

ZEŁENSKI I XI JINPING

Prezydent Zełenski powiedział, że Ukraina szuka okazji do bezpośredniej rozmowy z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem, aby spróbować zakończyć wojnę z Rosją. Poranna gazeta południowochińska . W tym wywiadzie Ukrainiec apeluje do Chińczyka, który jest również członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, by wykorzystali swój polityczny i ekonomiczny wpływ na Rosję.

Dowiedzieliśmy się, że do Pekinu przesłano oficjalny wniosek o konserwację, ale jak dotąd nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

NATO: Waszyngton ratyfikuje akcesję Szwecji i Finlandii

W środę wieczorem Stany Zjednoczone ratyfikowały protokoły przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO, po historycznej decyzji tych dwóch krajów o rezygnacji z neutralności w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. Senat USA zatwierdził tę rezolucję zdecydowaną większością głosów, przy udziale wybranych przedstawicieli obu partii (95 głosów do jednego). Do zatwierdzenia tekstu potrzebna była większość dwóch trzecich.

„To historyczne głosowanie jest ważnym znakiem trwałego i wielostronnego zaangażowania Stanów Zjednoczonych w NATO oraz woli zapewnienia, że ​​nasz sojusz jest przygotowany do sprostania wyzwaniom dnia dzisiejszego i jutrzejszego” – powitał prezydent Joe Biden w komunikacie prasowym. . Jego administracja entuzjastycznie poparła to poparcie, które miało pokazać odporność Sojuszu Atlantyckiego w obliczu ekspansjonistycznej Rosji.

READ  Co się stało ze starym Instytutem św. Kazimierza w Vaudrecourt?

Szwajcaria pozostaje neutralna

Pomimo sankcji wobec Rosji i jej zbliżającego się wejścia do Rady Bezpieczeństwa ONZ prezydent Ignazio Cassis podkreślił w środę, że Szwajcaria „pozostaje neutralna”, rozróżniając „neutralność wojskową” od potępienia naruszeń prawa międzynarodowego.

„Oczywiście w Europie jest silniejsze poczucie jedności wobec tej agresji (z Ukrainy przez Rosję, przyp. red.), która wyrwała nas wszystkich ze stanu pokoju, którym cieszymy się przez 70 lat” – powiedział obecny prezes związku. Podczas wywiadu z niektórymi dziennikarzami w Kwaterze Głównej ONZ w Nowym Jorku. Podkreślił jednak, że „Szwajcaria pozostaje neutralna, a neutralność Szwajcarii nie jest kwestionowana”, odrzucając w szczególności ideę zbliżenia z NATO.

Dochodzenie ONZ

Sekretarz generalny ONZ rozpocznie misję rozpoznawczą, aby odkryć „prawdę” o bombardowaniach w więzieniu Olenivka w prorosyjskim regionie separatystycznym we wschodniej Ukrainie, które odbyły się w zeszłym tygodniu. Zostało to ogłoszone w środę w odpowiedzi na prośby Kijowa. i Moskwy.

Według rosyjskich wojskowych wybuchy w zeszłym tygodniu w tym więzieniu w Oleniwce, w którym przetrzymywano schwytanych żołnierzy ukraińskich w Mariupolu, spowodowały śmierć dziesiątek osób. Moskwa oskarża Kijów o zbombardowanie tego obozu, co obalają władze ukraińskie, które twierdzą wręcz przeciwnie, że więźniowie ci zostali zmasakrowani przez siły rosyjskie.

Powitanie

Witajcie wszyscy i dziękujemy za przyłączenie się do nas w celu kontynuacji na żywo informacji o Ukrainie w czwartek, 4 sierpnia. Aby śledzić najważniejsze punkty nocy.