Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na żywo – Wojna na Ukrainie: NATO musi zapewnić Kijówowi „przewidywalną” i „długoterminową” pomoc wojskową, mówi Stoltenberg

Szef NATO zaproponuje utworzenie funduszu o wartości 100 miliardów euro na pomoc Kijówowi.
Sekretarz Generalny podkreślił, że organizacja musi zapewnić Ukrainie „przewidywalną” i „długoterminową” pomoc wojskową.
Śledź bezpośrednio najnowsze informacje.

Śledź pełny zasięg

Wojna na Ukrainie: Nasilają się ataki w Rosji

Pomoc wojskowa Korei Północnej dla Rosji

Według CSIS Korea Północna dostarczyła Rosji 10 000 kontenerów z pomocą wojskową. Dostarczono je rzekomo do trzech magazynów zlokalizowanych w pobliżu frontu ukraińskiego. Co więcej, według doniesień front ukraiński otrzymał trzy miliony pocisków. Kolejny dowód na dobre stosunki Korei Północnej z Rosją.

Trzy miliony północnokoreańskich pocisków w stronę Moskwyźródło : Informacje o TF1

Papież uhonorował ukraińskiego żołnierza

Podczas swojego ogólnego przyjęcia na Placu Świętego Piotra papież Franciszek złożył hołd młodemu ukraińskiemu żołnierzowi poległemu na froncie, pokazując swoje osobiste rzeczy religijne. Trzymając w ręku różaniec i egzemplarz nowej księgi, Papież wyjaśnił: „Chłopiec ten nazywał się Oleksandr i miał 23 lata (…) Zginął w Awdijiwce, na froncie, zostawiając życie, które było przed nim.” Testament, który należał do żołnierza.

Następnie Franciszek zaprosił tysiące wierzących do kilkuminutowej medytacji w ciszy. „Chciałbym, żeby wszyscy na chwilę zamilkli i pomyśleli o tym chłopcu i wszystkich innych, którzy tak jak on zginęli w tym szaleństwie wojny” – powiedział 87-letni jezuita.

Zełenski

Według Wołodymyra Zełenskiego w marcu Rosja użyła w kierunku Ukrainy „ponad 400 rakiet różnego typu, 600 dronów Shahed i ponad 3000 bomb kierowanych”. W opublikowanym przesłaniu głowa państwa po raz kolejny wezwała sojuszników do solidarności w celu wysłania systemów obrony powietrznej, „aby ratowały życie i przywracały poczucie bezpieczeństwa w naszych miastach”.

Pomoc NATO dla Ukrainy

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że NATO musi zapewnić Ukrainie „przewidywalną” i „długoterminową” pomoc wojskową, ponieważ walczący naród stoi na froncie z niedoborami zasobów i amunicji. „Musimy zapewnić Ukrainie niezawodną, ​​przewidywalną i długoterminową pomoc wojskową” – dodał.

READ  Czy globalne ocieplenie jest przyczyną prędkości Tropical Storm Bret?

Źródła dyplomatyczne podały wczoraj, że Jens Stoltenberg zamierza zaproponować Ukrainie fundusz pomocowy o wartości 100 miliardów euro w ciągu pięciu lat, podczas gdy ministrowie spraw zagranicznych NATO spotykają się dziś w Brukseli.

Wzrost zatrudnienia w Rosji

Rosyjskie Ministerstwo Obrony oświadczyło, że odnotowało „znaczny wzrost” rekrutacji od czasu śmiertelnego ataku, jaki miał miejsce 22 marca w sali koncertowej pod Moskwą, podkreślając, że nowi rekruci chcą „zemścić się” za ofiary. „W sumie w ciągu ostatnich 10 dni kontrakty na udział w specjalnej operacji wojskowej podpisało około 16 000 obywateli” – podał w oświadczeniu zamieszczonym w Telegramie, posługując się narzuconymi przez Kreml eufemizmami.

Organizacja dżihadystyczna Państwa Islamskiego przyznała się do tego ataku, najbardziej śmiercionośnego w Rosji od dwudziestu lat. Jednak władze rosyjskie pod przewodnictwem prezydenta Władimira Putina nalegają na udowodnienie związku między Ukrainą a atakiem, nawet jeśli Kijów odrzuci te oskarżenia.

Pozycja punktowa

Poniżej zestawienie ważnych informacji z ostatnich 24 godzin związanych ze sporem:

 • Pomoc o wartości 576 mln euro: Niemiecki rząd zapowiedział, że przekaże 576 mln euro czeskiej inicjatywie zbiorowych zakupów amunicji poza Unią Europejską, aby wesprzeć Ukrainę i zrekompensować niedobory produkcji w Unii Europejskiej. Ministerstwo Obrony Narodowej wyjaśniło, że za tę kwotę Niemcy sfinansują zakup 180 tys. sztuk amunicji i zapewnią „około 40% całkowitej kwoty” obiecanej przez kraje europejskie uczestniczące w tym projekcie. Amunicja ta powinna zostać dostarczona „od czerwca” na Front Ukraiński
 • Fundusz pomocowy dla Ukrainy o wartości 100 miliardów euro: Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaproponuje utworzenie w ciągu pięciu lat funduszu o wartości 100 miliardów euro, aby pomóc Ukrainie w jej wojnie z Rosją. 32 państwa NATO mają dzisiaj przemawiać podczas spotkania swoich ministrów spraw zagranicznych w Brukseli.
 • Stanowisko Chin jest krytyczne: Po tym, jak prezydent USA Joe Biden rozmawiał telefonicznie ze swoim chińskim odpowiednikiem Xi Jinpingiem, wysoki rangą urzędnik Białego Domu powiedział, że Stany Zjednoczone są „głęboko zaniepokojone” wsparciem gospodarczym i przemysłowym Chin dla Rosji.
 • Nowy dowódca rosyjskiej Floty Czarnomorskiej: Rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło we wtorek mianowanie nowego dowódcy na czele swojej floty na Morzu Czarnym, po tym, jak Ukraina odniosła na tym polu serię sukcesów pomimo przewagi liczebnej Moskwy. Admirał Aleksander Moisejew został mianowany następcą sprawującego urząd Nikołaja Jewmenowa od maja 2019 r.
 • 400 kilometrów kwadratowych podboju: Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu twierdził, że od początku roku odzyskał 403 km2 terytorium Ukrainy, odnosząc się do ukraińskich obwodów ługańskiego, chersońskiego, donieckiego i zaporoskiego, do których Rosja rości sobie prawa i które jedynie częściowo kontroluje. Jego siły przejmują inicjatywę przeciwko ukraińskim żołnierzom, którym brakuje amunicji, ale armia rosyjska też nie poczyniła większych postępów.
 • Rosyjski strajk w Dnieprze: Gubernator obwodu Siergiej Łysak ogłosił, że co najmniej 18 osób, w tym dzieci, zostało rannych we wtorek w rosyjskim nalocie na miasto Dniepr w południowo-środkowej Ukrainie. Według służb ratowniczych w ataku „zniszczono” firmę, przedszkole i uczelnię.
 • W wyniku ukraińskiego ataku dronem rannych zostało 13 osób: Według nowego raportu opublikowanego przez władze lokalne, w ataku drona, do którego twierdzi Ukraina, który uderzył w teren przemysłowy w Tatarstanie w środkowej Rosji, rannych zostało co najmniej 13 osób.
 • Obniżenie wieku pakowania na Ukrainie: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę obniżającą wiek mobilizacji wojskowej z 27 do 25 lat, podczas gdy w siłach zbrojnych brakuje ludzi, którzy mogliby stawić czoła rosyjskiej inwazji.
READ  Co warto zapamiętać ze środy 22 marca

Dzień dobry

Witamy w transmisji na żywo poświęconej wojnie na Ukrainie. Tutaj znajdziesz wszystkie codzienne informacje związane z konfliktem, który Rosja rozpoczęła ponad dwa lata temu.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaproponuje utworzenie w ciągu pięciu lat funduszu o wartości 100 miliardów euro, aby pomóc Ukrainie w jej wojnie z Rosją, dowiedziała się we wtorek AFP ze źródeł dyplomatycznych. Według dyplomatów 32 kraje NATO będą przemawiać w środę podczas spotkania swoich ministrów spraw zagranicznych w Brukseli.

Ministrowie „Omówimy, jak najlepiej zorganizować wsparcie NATO dla Ukrainy, aby uczynić ją silniejszą, bardziej przewidywalną i bardziej zrównoważoną”.Potwierdził to przedstawiciel koalicji pod warunkiem zachowania anonimowości. „Brak decyzji” Nie należy się jednak spodziewać tego spotkania „Dyskusje będą kontynuowane w świetle szczytu NATO w Waszyngtonie w lipcu przyszłego roku”.on dodał.

 • Przeczytaj także

  Wideo – Ukraina i Gaza… Co warto zapamiętać z niezwykłego wywiadu przeprowadzonego przez Anthony'ego Blinkena dla LCI

Wyjaśnił, że finansowanie tego funduszu jest wciąż przedmiotem dyskusji, ale pomysł jest taki, aby każde państwo członkowskie koalicji wpłacało go według swojego produktu krajowego brutto. „„Wszystko, co składa się na dynamikę wsparcia dla Ukrainy, zmierza we właściwym kierunku”.– powiedział dyplomata NATO, zauważając, że pomysł ten wciąż budzi wśród sojuszników wiele pytań, zwłaszcza dotyczących finansowania.

Zdaniem tych dyplomatów ministrowie, którzy w czwartek będą obchodzić 75. rocznicę NATO, chcą także omówić sposoby wzmocnienia zaangażowania tej organizacji na Ukrainie. Jeden z tych dyplomatów powiedział, że część zadań realizowanych obecnie przez Grupę Ramstein, która udziela pomocy wojskowej i zrzesza ponad 50 państw sojuszniczych z Kijowem, mogłaby zostać podjęta bezpośrednio przez NATO. „NATO będzie ponosić więcej obowiązków”„Poprzez ulepszanie”„Wsparcie dla Ukrainy”to Don.

READ  Stany Zjednoczone i ich sojusznicy trzymają Rosję z dala od handlu międzynarodowego

Ukraina będzie jednym z głównych tematów lipcowego szczytu NATO w stolicy USA. Kraj ten chciałby przystąpić do sojuszu, jednak wiele jego państw członkowskich, w tym Stany Zjednoczone, niechętnie to robi, przynajmniej w najbliższej perspektywie.


Redakcja TF1info