Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Senegalu nowy prezydent Faye mianuje Ousmane Sonko na stanowisko premiera

W Senegalu nowy prezydent Faye mianuje Ousmane Sonko na stanowisko premiera

Zgodnie z dekretem odczytanym w telewizji publicznej we wtorek wieczorem były działacz opozycji Ousmane Sonko został mianowany premierem Senegalu przez nowego prezydenta Basserou Diomaye Faye, który złożył w ciągu dnia przysięgę.

Lewicowiec Basserou Diomaye Faye wymienił kluczową postać podczas wyboru Ousmane Sonko na premiera we wtorek, 2 kwietnia, obiecując „zmianę systemową”, suwerenność i uspokojenie, stając się piątym prezydentem Senegalu, zgodnie z dekretem prezydenckim.

„Pan Ousmane Sonko został mianowany premierem” – odnotowuje dekret odczytany przez Sekretarza Generalnego Prezydencji Omara Sambę Ba w telewizji publicznej (RTS).

„Mierzym znaczenie zaufania, jakim (Prezydent Faye) obdarzył moją osobę” – powiedział 49-letni Ousmane Sonko, który zaproponował kandydaturę Basiru Diomaye Faye po tym, jak jego kandydatura została unieważniona. Zapowiedział utworzenie nowego rządu „w nadchodzących godzinach”.

Kilka godzin temu nowy prezydent Fay (44 lata), pewny swoich słów i swojego wyglądu w niebieskim garniturze i krawacie, złożył przysięgę konstytucyjną przed setkami senegalskich urzędników oraz kilkoma głowami państw i przywódcami afrykańskimi podczas zgromadzenia Centrum Wystaw. W nowym mieście Diamniadio niedaleko Dakaru.

Następnie wrócił do stolicy, a konna straż otworzyła drogę jego konwojowi samochodów wśród setek mieszkańców Dakaru, którzy przybyli go powitać wzdłuż dróg prowadzących do bram pałacu prezydenckiego. Tam jego poprzednik Macky Sall po krótkim i przyjacielskim powitaniu, symbolicznie wręczył mu klucz do fotela prezydenckiego, po czym przeszedł przez bramę w przeciwnym kierunku.

Basseru Diomaye Faye, który nigdy nie został wybrany, został najmłodszym prezydentem narodu Afryki Zachodniej od czasu uzyskania niepodległości w 1960 r., niecałe trzy tygodnie po wyjściu z więzienia.

Po trzech latach napięć i ostatecznym kryzysie przed wyborami w 2024 r. Przewodniczący Rady Konstytucyjnej Mamadou Badiou Camara przed złożeniem przysięgi powiedział, że jego przybycie, które wszyscy zaakceptowali pod koniec otwartej kampanii, było „prawie cud.”

READ  Urząd Lotnictwa Cywilnego USA wszczyna dochodzenie w sprawie Boeinga

Z podniesioną prawą ręką Basserou Diomaye Faye przysiągł „przed Bogiem i narodem senegalskim wiernie sprawować urząd Prezydenta Republiki Senegalu”.

Złamanie obietnicy

W krótkim przemówieniu Basiru Diomai Faye powiedział, że „ zdaje sobie sprawę ”, że jego miażdżące zwycięstwo w pierwszej turze wyborów prezydenckich, które odbyło się 24 marca, wyraża „głębokie pragnienie zmian systemowych”. „Senegal pod moim przywództwem będzie krajem nadziei, pokojowym krajem z niezależnym wymiarem sprawiedliwości i silną demokracją” – powiedział.

Passero Diomai Faye zastępuje na pięcioletnią kadencję 62-letniego Macky'ego Salla, który przez 12 lat kierował 18-milionowym krajem i utrzymywał silne stosunki z Zachodem i Francją, jednocześnie dywersyfikując partnerstwa. W ciągu ostatnich trzech lat doszło do niepokojów, które doprowadziły do ​​śmierci kilkudziesięciu osób i aresztowań setek.

Obietnica wyobcowania, popularna postać Othmana obecnego we wtorek w pierwszych rzędach oraz wyraźna pokora tej osoby pochodzącej ze skromnego i wykształconego pochodzenia doprowadziły go do zdecydowanego zwycięstwa, zdobywając 54,28% głosów.

Basiru Diomai Faye, starszy urzędnik administracji podatkowej, który awansował pod rządami Ousmane Sonko, jako swoje priorytety wymienił obniżenie kosztów życia, walkę z korupcją i pojednanie narodowe.

Program Passero Diomai Faye wyraża zamiar wyjścia z franka CFA, renegocjacji lub przeglądu kontraktów z zagranicznymi firmami na wydobycie ropy i gazu, które powinny rozpocząć się w tym roku, a także umów wydobywczych i rybackich.

Front polityczny i społeczny

Basiru Diomai Faye, praktykujący muzułmanin, żonaty z dwiema kobietami, które uczestniczyły w jego inauguracji i ojciec czwórki dzieci, ucieleśnia nowe pokolenie polityków.

Podziwia byłego prezydenta USA Baracka Obamę i bohatera walki z apartheidem w Republice Południowej Afryki, Nelsona Mandelę, a sam siebie nazywa „lewicowym” panafrykanistą.

Chce działać na rzecz powrotu krajów Sahelu we Wspólnocie Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS), która obejmuje Burkina Faso, Mali i Niger, w obliczu dżihadyzmu pod przywództwem junt wojskowych, które oderwały się od Francji i zwróciły w kierunku Rosji. Reżimy zamachu stanu w Mali, Burkina Faso i Gwinei wysłały swoich przedstawicieli do Diamniadio, w tym prezydenta Gwinei, generała Mamadiego Doumbouyę.

READ  Maroko wysyła pomoc nadzwyczajną do Tunezji

Szef reżimu wojskowego Burkina Faso, kapitan Ibrahim Traoré, pogratulował Basserou Diomaye Faye, „symbolowi nowej ery wolnej, wolnej i suwerennej Afryki”. W programie X powiedział, że jest gotowy współpracować z nim nad „odnową współpracy subregionalnej i międzynarodowej”.

Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterres z zadowoleniem przyjął tę inaugurację, którą uważa się za „świadectwo walki Senegalczyków o prawo do głosowania” – według jego rzecznika Stephane Dujarric.

Passero Diomai Faye doszedł do władzy dzięki chęci zmian i od niego oczekuje się szczególnie, że znajdzie pracę w kraju, w którym 75% populacji ma mniej niż 35 lat i gdzie stopa bezrobocia oficjalnie wynosi 20%, co skłania młodych ludzi do ucieczki coraz więcej ludzi. Bieda i niebezpieczna podróż do Europy.

Z Agence France-Presse