Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na żywo – Wojna na Ukrainie: Kijów wzmaga strajki w Rosji

Na żywo – Wojna na Ukrainie: Kijów wzmaga strajki w Rosji

Dzisiaj

Na scenie międzynarodowej

W najbliższy wtorek Rosja będzie próbowała powrócić do Rady Praw Człowieka ONZ, z której została wykluczona po inwazji na Ukrainę. Tego dnia Zgromadzenie Ogólne ONZ wybierze piętnastu nowych członków na lata 2024–2026. Kilka dni po masakrze w ukraińskiej wsi Gruza, gdzie w rosyjskim nalocie zginęło ponad 50 osób, kandydatura Moskwy zaczęła przyciągać całą uwagę.

Aby zostać wybranym, kraj potrzebuje 97 głosów ze 193 państw członkowskich. Według stanu na kwiecień 2022 r. za zawieszenie Rosji w Radzie poparły 93 kraje, a 24 głosowały przeciw. Specyfiką wtorkowego głosowania jest to, że odbędzie się ono w głosowaniu tajnym, w podzielonym świecie, w którym wiele krajów ma dość uwagi, jaką Zachód poświęca Ukrainie. Niepewny zakład, który pozwoli Moskwie ocenić swoje wsparcie na arenie międzynarodowej.

Aktualizacja sytuacji

W sobotę w wyniku ukraińskiego nalotu na rosyjski obwód Biełgorod graniczący z Ukrainą zginęła jedna osoba. Wołodymyr Zełenski w odpowiedzi na wydarzenia w Izraelu oświadczył, że kraj ten ma „niepodważalne prawo” do obrony. Spojrzenie wstecz na najważniejsze wydarzenia z ostatnich 24 godzin.

międzynarodowy

Ukraińskie strajki

Lokalny gubernator poinformował, że w sobotę w wyniku ukraińskiego nalotu w obwodzie Biełgorod graniczącym z Ukrainą w Rosji zginęła jedna osoba. „Jedna osoba zginęła, mężczyzna, który w momencie strajku znajdował się na ulicy” – powiedział Wiaczesław Gładkow w aplikacji Telegram. Dodał, że uszkodzonych zostało także 14 domów i samochodów.

Ze swojej strony rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że w sobotę zestrzeliło trzy ukraińskie rakiety balistyczne nad obwodem Biełgorodu.