Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na żywo – Wojna na Ukrainie: Jedna osoba zginęła w obwodzie Biełgorod w Rosji

Na żywo – Wojna na Ukrainie: Jedna osoba zginęła w obwodzie Biełgorod w Rosji

Dzisiaj

Zełenski mówi o atakach Hamasu w Izraelu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, którego kraj jest w stanie wojny z Rosją, powiedział w sobotę, że Izrael ma „niepodważalne prawo” do obrony przed atakami Hamasu ze Strefy Gazy. „Terroryzm jest zawsze zbrodnią, nie tylko przeciwko krajowi lub konkretnym ofiarom, ale przeciwko całej ludzkości” – powiedział w Telegramie.

Kontynuował: „Świat musi pozostać zjednoczony (…), aby terroryzm nie podejmował prób odbierania lub niszczenia życia ludzkiego, gdziekolwiek i kiedykolwiek”. Prezydent Ukrainy podkreślił, że „prawo Izraela do samoobrony jest bezdyskusyjne”.

Śmierć w Rosji

Lokalny gubernator Wiaczesław Gładkow powiedział, że w wyniku ukraińskiego nalotu na rosyjski obwód Biełgorod graniczący z Ukrainą zginęła jedna osoba. „Dziś rano ukraińskie siły zbrojne uderzyły rakietami Grad w wioskę Orazowo w obwodzie wołowskim” – napisał Gładkow w Telegramie. „Jedna osoba zginęła, mężczyzna, który w czasie ataku znajdował się na ulicy”.

Konflikt dyplomatyczny

Zdaniem ambasadora Rosji w Stanach Zjednoczonych wydalenie dwóch rosyjskich dyplomatów to po prostu „wulgarna zemsta”. Anatolij Antonow w oświadczeniu prasowym opublikowanym w Telegramie potwierdził, że ze strony amerykańskiej nie przedstawiono mu „żadnych argumentów” w sprawie przyczyn wydalenia. Dodaje: „To nie honoruje amerykańskiej dyplomacji”.

Aktualizacja sytuacji

Jest 9:30 i jest to okazja, aby przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia z ostatnich 24 godzin.

międzynarodowy

Stosunki Moskwy i Pjongjangu

Według badania przeprowadzonego przez zespół doradców z siedzibą w Waszyngtonie, ruch kolejowy między Koreą Północną a Rosją gwałtownie wzrósł, co wskazuje na „możliwy” transfer broni między obydwoma krajami. Komórka Beyond Parallel, utworzona przez Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych i zajmująca się Półwyspem Koreańskim, w opublikowanym w piątek badaniu podaje, że na granicznej stacji kolejowej w Tumanjang zidentyfikowano siedemdziesiąt wagonów towarowych za pomocą zdjęć satelitarnych o wysokiej rozdzielczości.

READ  Kijów twierdzi, że zbombardował rosyjską bazę w pobliżu elektrowni atomowej w Zaporożu

Liczba określona jako „bezprecedensowa”, nawet w porównaniu z ruchem przed Covidem. Według tego samego źródła w ciągu ostatnich pięciu lat na placu organizacyjnym widziano jedynie dwadzieścia pojazdów. Ta wznowiona działalność „prawdopodobnie wskazuje, że Korea Północna dostarcza Rosji broń i amunicję” – stwierdziło Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, które nie było w stanie określić zawartości pojazdów krytych plandeką.

Konflikt dyplomatyczny

Waszyngton zapowiedział wydalenie dwóch rosyjskich dyplomatów w odpowiedzi na „bezpodstawne” wydalenie przez Moskwę dwóch amerykańskich dyplomatów w zeszłym miesiącu. Matthew Miller, rzecznik dyplomacji USA, oświadczył w oświadczeniu prasowym, że Stany Zjednoczone „nie będą tolerować tendencji do zastraszania naszych dyplomatów przez rząd rosyjski”. Dodał: „Działania Ministerstwa Spraw Zagranicznych stanowią jasny sygnał, że niedopuszczalne działania wobec naszego personelu dyplomatycznego w Moskwie pociągają za sobą konsekwencje”.

Ataki na ludność cywilną

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Igor Klimenko ogłosił w piątek po nalocie na Charków, że „pod gruzami znaleziono ciało 10-letniego dziecka”, dodając, że zmarła także jego babcia. Gubernator regionu Oleg Senegubow poinformował, że co najmniej 28 osób zostało rannych, w tym 11-miesięczne dziecko, które było członkiem rodziny obu ofiar.

Uszkodzone zostały dwa budynki i zniszczony trzypiętrowy budynek mieszkalny, a według policji dwie rakiety balistyczne Iskander trafiły w budynki. Fotograf Agence France-Presse zobaczył coś, co wyglądało na fragment jednego z tych urządzeń na dnie dużej dziury wykopanej w ulicy w centrum miasta.

Zimna wojna się przygotowuje

Prezydent Ukrainy uważa, że ​​tej zimy Rosja będzie dążyć do „zniszczenia” systemu elektroenergetycznego jego kraju, tak jak miało to miejsce w zeszłym roku, kiedy nasiliły się masowe bombardowania podstawowej infrastruktury. W swoim codziennym komunikacie zamieszczanym w mediach społecznościowych Wołodymyr Zełenski oświadczył, że „jest w pełni świadomy niebezpieczeństwa” i dodał, że Ukraińcy przygotowują się do „ochrony zakładów produkcyjnych oraz dostaw energii elektrycznej i cieplnej, aby przywrócić wszystko, co zniszczone przez wojnę”. ” Uderzenia.

READ  Władze USA ponownie otwierają dokładne akta tajnych dokumentów

Podkreślił: „Bardzo ważne jest, abyśmy zwyciężyli tej zimy, pokonali wszelkie trudności i zapewnili ochronę naszemu ludowi”.

Powitanie

Witam wszystkich w transmisji na żywo poświęconej konfliktowi na Ukrainie i jego skutkom na całym świecie. Najnowsze informacje znajdziesz przez cały dzień.