Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na żywo – Polska-Białoruś: G7 wzywa Łukaszenkę do „natychmiastowego” zakończenia kryzysu migracyjnego

Społeczność międzynarodowa

Czołowe siły G7 wezwały Białoruś do „natychmiastowego” zakończenia kryzysu migracyjnego na granicach UE, oskarżając Mińsk o próby odwrócenia uwagi od prawa międzynarodowego i łamania praw człowieka.

W oświadczeniu ministrowie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii (którzy są rotacyjnym liderem G7), Francji, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Niemiec, Włoch, Japonii i Unii Europejskiej „potępiają synchronizację nielegalnej imigracji przez białoruski reżim. „

„Wzywamy do natychmiastowego zakończenia prowadzonej przez reżim kampanii agresji i wyzysku, aby zapobiec dalszym zgonom i cierpieniom” – mówią.

„Jest to próba odwrócenia uwagi od działań białoruskiego reżimu, który nadal ignoruje prawo międzynarodowe, podstawowe wolności i prawa człowieka, w tym własnego narodu” – piszą.

G7 wzywa Mińsk do zapewnienia organizacjom międzynarodowym „natychmiastowego i nieograniczonego dostępu do pomocy humanitarnej”. Wyrażają swoją „solidarność” z Polską, Litwą i Łotwą, które według nich są ofiarami „prowokacyjnego wykorzystywania nielegalnej imigracji”.

READ  Węgry i Polska po raz kolejny zaprezentują się w UE