Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

NA ŻYWO – podążaj za Jeffem Bezosem, który startuje na rakiecie Blue Origin

Załoga na stanowisku strzeleckim

Czterech podróżników jest teraz na stanowisku strzeleckim, gotowi do wejścia na lądowisko Nowego Sheparda

Ile trzeba zapłacić, aby kupić bilet na kosmos?

Po Richardzie Bransonie przyszła kolej na Jeffa Bezosa, by wystartować w rakiecie Blue Origin. Turystyka kosmiczna ma się dobrze i dobrze się rozwija, ale jeszcze przez wiele lat będzie kosztowna. Od 100 000 euro do kilku milionów, zobacz aktualną ofertę w tym artykule.

– Spacery kosmiczne dla bogatych? Bezos odpowiada na krytykę

W wywiadzie dla CNN założyciel Amazona powiedział, że słyszy krytykę miliarderów, którzy płacą za podróż w kosmos zamiast naprawiania ziemskich problemów.

„Wiesz, mamy wiele problemów tu i teraz na Ziemi i musimy pracować nad ich rozwiązaniem” – wyjaśnia. „Ale zawsze musimy patrzeć w przyszłość. Zawsze robiliśmy to jako gatunek, jako cywilizacja. Musimy robić jedno i drugie”.

Przeczytaj cały artykuł tutaj.

Jeff Bezos, od małej biblioteki do okupacji kosmosu

Najbogatszy człowiek na świecie, 57 lat, na kilka minut wzleci nad ziemię. Projekt, na który wydał miliardy dolarów dzięki pieniądzom zgromadzonym w e-commerce. Wróć do niezwykłego kursu w naszym artykule.

Jeff Bezos (po lewej w 1997, po prawej w 2015 przed rakietą Blue Origin) © Getty / AFP

Jak pójdzie podróż?

W przeciwieństwie do technologii Virgin Galactic, Jeff Bezos będzie latał konwencjonalną wyrzutnią New Shepard, aby dotrzeć do granic kosmosu na wysokości 100 km. Po kilku minutach w stanie zerowej grawitacji rakieta wyląduje na Ziemi, podczas gdy kapsuła zostanie zrzucona na spadochronie. Lot potrwa 11 minut w porównaniu do 90 minut dla Virgin Galactic.

Kradzież Blue Origin
Le vol de Blue Origin © Cléa PÉCULIER © 2019 AFP

READ  Wolontariusz Czerwonego Krzyża pociesza migranta, a potem zostaje obrażony

Kim są pasażerowie lotu?

Oprócz Jeffa Bezosa na tym w pełni niezależnym locie, jego brat Mark, a także pionier lotnictwa Wally Funk (lat 82) i pierwszym płatnym klientem Blue Origin będzie 18-letni Holender Oliver Daemen. Ten ostatni stał się sukcesywnie największym i najmłodszym astronautą w historii.

Został szybko schwytany przez Richarda Bransona

Jeff Bezos ogłosił datę pierwszego lotu suborbitalnego 5 maja. Ale miliardera wyprzedził inny bogaty biznesmen, Richard Branson. Ten ostatni z powodzeniem latał na pokładzie swojego samolotu rakietowego opracowanego przez Virgin Galactic 11 lipca. To nie jest konkurencja – powiedział Bezos w rozmowie z CNBC. „Chodzi o budowanie ścieżki w kosmos, aby przyszłe pokolenia mogły robić niesamowite rzeczy”.

Witamy na tym koncercie

Zbliża się wyjazd! Założyciel Amazon, Jeff Bezos, leci na pokładzie rakiety New Shepard we wtorek o 15:00 czasu francuskiego w pierwszym załogowym locie Blue Origin. Limity przestrzeni docelowej z trzema innymi pasażerami podczas 11-minutowego lotu.