Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

12 zabitych w metrze, obawiających się, że przeszkoda „może ustąpić w każdej chwili”

12 osób zginęło w powodzi w metrze w centralnym chińskim mieście Zhengzhou, poinformowały w środę władze po transmisji na portalu społecznościowym Weibo. Zdjęcia pasażerów z wodą po szyję w wózku.

Miasto „było świadkiem serii rzadkich i silnych burz z piorunami, które spowodowały gromadzenie się wody w metrze Zhengzhou”, powiedzieli urzędnicy miejscy, dodając, że zginęło 12 osób, a pięć zostało rannych. W sumie uratowano 500 pasażerów.

Tama zaraz się zawali

Tymczasem chińskie wojsko we wtorek ostrzegło przed nieuchronnym niebezpieczeństwem wybuchu tamy w centrum miasta. Zapłacić. Regionalne Dowództwo Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej poinformowało w oświadczeniu, że dzisiaj doszło do 20-metrowego wyłomu w zaporze Yitan w Luoyang, mieście liczącym około 7 milionów ludzi w prowincji Henan. I ostrzega, że ​​„tama może w każdej chwili ustąpić”. Armia ogłosiła, że ​​wysłała żołnierzy do przeprowadzenia akcji ratunkowych, w tym bombardowania i dywersyfikacji powodzi.

Zhengzhou, ogromne miasto położone 700 kilometrów na południowy zachód Pekin, czerwony alert we wtorek. To jest najwyższy poziom alertu dla
meteorologia W Chinach.

Krajowa telewizja CCTV pokazała, że ​​ulice miasta przesiąknięte są ogromnym strumieniem błotnistej wody, a mieszkańcy z wodą po kolana pchali swoje samochody przez zalane arterie. Służby Meteorologiczne Zhengzhou wskazały na najcięższy deszcz w ciągu jednego dnia, odkąd rozpoczęto rejestrację 60 lat temu.

Ponad 10 000 osób zostało prewencyjnie ewakuowanych w ostatnich dniach, poinformowały we wtorek lokalne władze w Henan, a straty szacowano dziś na kilka milionów euro.

Powodzie występują każdego lata w Chinach z powodu deszczów monsunowych. W ubiegłym roku rekordowe powodzie na południowym zachodzie kraju zniszczyły drogi i ewakuowały dziesiątki tysięcy mieszkańców.

READ  Lekarze wzywają do globalnych działań przeciwko zagrożeniom klimatycznym