Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pedro Castillo oficjalnie wygrywa wybory prezydenckie w Peru

Władze wyborcze ogłosiły kandydata radykalnej lewicy, Pedro Castillo, zwycięzcę wyborów prezydenckich w Peru w poniedziałek, 19 lipca, ponad miesiąc po drugiej turze wyborów, w której zmierzył się z populistycznym kandydatem prawicy. Keiko Fujimoriego. „Prezydent Republiki José Pedro Castillo Terrones ogłosił”Przewodniczący Krajowego Jury Wyborczego Jorge Luis Salas powiedział podczas krótkiej wirtualnej ceremonii.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Peru: kraj wciąż bez prezydenta miesiąc po wyborach

Tym samym organ wyborczy odpowiedzialny za rozpatrzenie odwołań potwierdził ustalenia przedłożone przez Krajowy Organ Wyborczy (ONPE) kilka tygodni temu. Pod koniec 100% policzonych głosów ONPE dał Pedro Castillo, 51, zwycięzcę z 50,12% głosów, wobec 49,87% głosów na jego rywala, Keiko Fujimori, 46. Zgodnie z wynikami zweryfikowanymi przez JNE, Castillo zdobył 44 263 głosy przed córką byłego prezydenta Alberto Fujimori (u władzy od 1990 do 2000 roku).

Keiko Fujimori admet sa défaite

Peruwiańska kandydatka na prezydenta Keiko Fujimori przyznała się do porażki podczas konferencji prasowej w siedzibie swojej partii w Limie 19 lipca 2021 r.

Na krótko przed ogłoszeniem ostatecznego wyniku, pan.ja Fujimori, która na początku lipca zasugerowała, że ​​nie uzna zwycięstwa przeciwnika, zmieniła twarz na konferencji prasowej. „Dzisiaj oświadczam, że wypełniając moje zobowiązania i zaangażowanie na rzecz wszystkich Peruwiańczyków, (…) Społeczności międzynarodowej uznam wyniki, ponieważ tego wymaga prawo i konstytucja, których przysiągłem bronić”.Powiedziała.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Peru: Pedro Castillo prowadzi w wyborach prezydenckich

„Wzywam Peruwiańczyków, by się nie poddawali i wdrażali demokratyczną obronę”. W przypadku rządu Castillo, Keiko Fujimori, który był celem śledztwa w sprawie rzekomego przekupstwa podczas kampanii prezydenckiej w 2011 i 2016 roku, twierdził, że przegrał w drugiej turze. Spędziła już 16 miesięcy w areszcie śledczym i grozi jej 30 lat więzienia.

Misja obserwacyjna Organizacji Państw Amerykańskich, Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej uznała, że ​​głosowanie w Peru jest wolne i przejrzyste. Pan Castillo obejmie urząd 28 lipca, w dniu, w którym kończy się kadencja tymczasowego prezydenta Francisco Sagaste.

READ  „W 2024 roku nie będziemy nawet mieli państwa” – skrytykował Donald Trump na spotkaniu, które miało rozpocząć walkę o wybory w połowie kadencji.

Świat z AFP