Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na żywo – Atak Iranu na Izrael: Unia Europejska zamierza rozszerzyć sankcje wobec Teheranu

Oto, co warto pamiętać we wtorek wieczorem na temat sytuacji między Izraelem a Iranem:

◾ Armia izraelska ogłosiła, że ​​Iran nie wyjdzie „bez szwanku” po bezprecedensowym ataku na państwo żydowskie. Rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari powiedział: „Izrael nie może stać bezczynnie w obliczu takiej agresji”, podkreślając, że „wystrzelenie 110 rakiet bezpośrednio w Izrael nie pozostanie bezkarne, a my zareagujemy, kiedy, gdzie i w wybrany przez nas sposób” .”

◾Stany Zjednoczone i Unia Europejska przestrzegły w oddzielnych oświadczeniach, że przygotowują się do zaostrzenia sankcji na Iran. „Spodziewam się, że w nadchodzących dniach nałożymy dodatkowe sankcje na Iran” – powiedziała we wtorek sekretarz skarbu USA Janet Yellen. Szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell powiedział: „Chodzi o to, aby rozszerzyć obecny reżim (sankcje) przeciwko irańskim dronom”.

◾Hezbollah ogłosił we wtorek śmierć trzech swoich członków podczas izraelskich nalotów na Liban, gdy potężna formacja libańska wspierana przez Iran rozpoczęła ataki na północny Izrael. Armia izraelska potwierdziła w oświadczeniu, że izraelski samolot wojskowy „zamordował dowódcę sektora przybrzeżnego Hezbollahu, Ismaila Youssefa Baza”. Później wieczorem armia izraelska ogłosiła zabicie Muhammada Husseina Mustafy Shishouriego, przedstawianego jako dowódca sił Radwan Hezbollahu odpowiedzialnych za rakiety i pociski rakietowe w środkowym i zachodnim Libanie, podczas nalotu w Kfar Donin w południowym Libanie. Ibrahim Fadlallah, kolejny działacz ruchu.

◾ Prezydent Rosji Władimir Putin wezwał Izrael i Iran do zachowania „powściągliwości” podczas wywiadu ze swoim irańskim odpowiednikiem Ibrahimem Raisim, ostrzegając przed „katastrofalnymi konsekwencjami” jakiejkolwiek dodatkowej eskalacji.

◾Brytyjska linia lotnicza EasyJet, która wczoraj ogłosiła zawieszenie swoich lotów do Tel Awiwu na tydzień po ataku Iranu na Izrael, wskazała dziś, że łączność ta ostatecznie pozostanie zawieszona do końca października.